Česko už spotřebu pesticidů snížilo, tvrdí ministr Toman. Nelíbí se mu nový plán EU

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) dnes znovu zkritizoval nový plán Evropské unie, podle kterého by měla klesnout spotřeba pesticidů do roku 2030 o polovinu. Česko už v posledních letech spotřebu snížilo o více než čtvrtinu, uvedl dnes na Žofínském fóru v Praze.

"U nás spotřeba pesticidů za poslední roky klesla o 27 procent, ve Francii vzrostla ve stejném období skoro o 40 procent, a třeba v Rakousku dokonce o 53 procent. Spolu s Portugalskem a Irskem patříme mezi ty unijní země, kde objem prodaných prostředků proti škůdcům klesá nejvíce," řekl Toman.

Podle ministra se už nyní v ČR používá méně pesticidů a umělých hnojiv, než je průměr EU, a také méně než v některých západních evropských státech. Ministerstvo pak také například argumentuje snižováním spotřeby glyfosátu, který se v ČR komerčně prodává pod názvem RoundUp. V roce 2014 činila 858.510 kilogramů, předloni šlo o 558.837 kilogramů. Za pět let tak klesla o více než třetinu.

Evropská komise plánuje výrazně snížit používání chemických pesticidů a hnojiv v evropském zemědělství, které by v následujícím desetiletí mělo omezit svůj negativní vliv na klimatické změny. Počítá s tím zemědělská strategie, kterou EK zveřejnila v druhé půli května. Do roku 2030 se má podle ní používat jen polovina současného objemu prostředků proti škůdcům. Až čtvrtina zemědělské půdy má v té době patřit organickému farmaření, což vítají ekologické organizace, ale kritizují někteří zemědělci.

Podle bývalého prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska je potřeba evropské myšlenky napravit. Pokud projdou a budou se po ČR vyžadovat, nemá podle něj smysl v EU zůstávat. Jandejsek dodal, že stejně nesmyslná je podpora ekologického zemědělství, pokud se nezvětší ekologická produkce. Nyní je podle něj v ekologickém zemědělství skoro 15 procent půdy, její produkce proti konvenčnímu hospodaření v ČR ale činí procento. Nedá se také podle něj hovořit o jednotném evropském trhu, protože zakládající evropské státy mají vyšší podpory a míru spolufinancování ze státních rozpočtů než ČR.

Česko patří mezi trojici zemí unie, kde nejvíce klesá objem prodaných pesticidů. Vyplývá to z červnové zprávy evropského statistického úřadu Eurostat, podle níž se v Česku mezi lety 2011 až 2018 snížil prodej prostředků proti škůdcům o více než čtvrtinu. Výrazně naproti tomu vzrostl v Rakousku, na Slovensku či ve Francii. Celkově zůstal roční objem prodaných pesticidů v EU bez výrazných změn.

Podle Eurostatu v sedmi unijních zemích prodávaných pesticidů ubylo už v letech 2011 až 2018. Statistice vévodí Portugalsko, kde se předloni prodalo o 43 procent prostředků proti škůdcům méně než před devíti lety. Následuje Irsko s 28 procenty a Česko se 27 procenty.

Toman také dnes zopakoval, že ČR se snaží prosadit dobrovolné omezení maxima pro platby podle velikosti farmy.

Do budoucna by se mělo také více peněz dávat do pozemkových úprav, v následujících deseti letech jich chce stát každoročně udělat 150 s náklady 34 miliard korun. Za posledních dva roky stát dal na pozemkové úpravy 3,9 miliardy Kč.

Související

Miroslav Toman

Proti koronaviru už bylo očkováno pět členů vlády

Očkováno proti nemoci covid-19 už je nejméně pět ze 14 členů české vlády. Informovala o tom dnes večer Televize Seznam. Vedle premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), kteří dostali vakcínu mezi prvními, byli očkováni také ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a ministři obrany Lubomír Metnar (za ANO) a zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Více souvisejících

Miroslav Toman pesticidy EU (Evropská unie) Ministerstvo zemědělství Agrární komora Roundup (herbicid)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy