Česko už spotřebu pesticidů snížilo, tvrdí ministr Toman. Nelíbí se mu nový plán EU

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) dnes znovu zkritizoval nový plán Evropské unie, podle kterého by měla klesnout spotřeba pesticidů do roku 2030 o polovinu. Česko už v posledních letech spotřebu snížilo o více než čtvrtinu, uvedl dnes na Žofínském fóru v Praze.

"U nás spotřeba pesticidů za poslední roky klesla o 27 procent, ve Francii vzrostla ve stejném období skoro o 40 procent, a třeba v Rakousku dokonce o 53 procent. Spolu s Portugalskem a Irskem patříme mezi ty unijní země, kde objem prodaných prostředků proti škůdcům klesá nejvíce," řekl Toman.

Podle ministra se už nyní v ČR používá méně pesticidů a umělých hnojiv, než je průměr EU, a také méně než v některých západních evropských státech. Ministerstvo pak také například argumentuje snižováním spotřeby glyfosátu, který se v ČR komerčně prodává pod názvem RoundUp. V roce 2014 činila 858.510 kilogramů, předloni šlo o 558.837 kilogramů. Za pět let tak klesla o více než třetinu.

Evropská komise plánuje výrazně snížit používání chemických pesticidů a hnojiv v evropském zemědělství, které by v následujícím desetiletí mělo omezit svůj negativní vliv na klimatické změny. Počítá s tím zemědělská strategie, kterou EK zveřejnila v druhé půli května. Do roku 2030 se má podle ní používat jen polovina současného objemu prostředků proti škůdcům. Až čtvrtina zemědělské půdy má v té době patřit organickému farmaření, což vítají ekologické organizace, ale kritizují někteří zemědělci.

Podle bývalého prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska je potřeba evropské myšlenky napravit. Pokud projdou a budou se po ČR vyžadovat, nemá podle něj smysl v EU zůstávat. Jandejsek dodal, že stejně nesmyslná je podpora ekologického zemědělství, pokud se nezvětší ekologická produkce. Nyní je podle něj v ekologickém zemědělství skoro 15 procent půdy, její produkce proti konvenčnímu hospodaření v ČR ale činí procento. Nedá se také podle něj hovořit o jednotném evropském trhu, protože zakládající evropské státy mají vyšší podpory a míru spolufinancování ze státních rozpočtů než ČR.

Česko patří mezi trojici zemí unie, kde nejvíce klesá objem prodaných pesticidů. Vyplývá to z červnové zprávy evropského statistického úřadu Eurostat, podle níž se v Česku mezi lety 2011 až 2018 snížil prodej prostředků proti škůdcům o více než čtvrtinu. Výrazně naproti tomu vzrostl v Rakousku, na Slovensku či ve Francii. Celkově zůstal roční objem prodaných pesticidů v EU bez výrazných změn.

Podle Eurostatu v sedmi unijních zemích prodávaných pesticidů ubylo už v letech 2011 až 2018. Statistice vévodí Portugalsko, kde se předloni prodalo o 43 procent prostředků proti škůdcům méně než před devíti lety. Následuje Irsko s 28 procenty a Česko se 27 procenty.

Toman také dnes zopakoval, že ČR se snaží prosadit dobrovolné omezení maxima pro platby podle velikosti farmy.

Do budoucna by se mělo také více peněz dávat do pozemkových úprav, v následujících deseti letech jich chce stát každoročně udělat 150 s náklady 34 miliard korun. Za posledních dva roky stát dal na pozemkové úpravy 3,9 miliardy Kč.

Související

Miroslav Toman

Proti koronaviru už bylo očkováno pět členů vlády

Očkováno proti nemoci covid-19 už je nejméně pět ze 14 členů české vlády. Informovala o tom dnes večer Televize Seznam. Vedle premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), kteří dostali vakcínu mezi prvními, byli očkováni také ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a ministři obrany Lubomír Metnar (za ANO) a zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Více souvisejících

Miroslav Toman pesticidy EU (Evropská unie) Ministerstvo zemědělství Agrární komora Roundup (herbicid)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy