Francouzi překvapili. Čerpací stanice budou prodávat pohonné hmoty se ztrátou

Francouzská vláda plánuje povolit čerpacím stanicím prodávat pohonné hmoty se ztrátou. Znamená to, že dočasně pozastaví platnost zákona z roku 1963. Cílem je najít nové způsoby, jak zmírnit inflaci, aniž by se dále zvyšovaly obrovské výdaje z veřejných peněz na pomoc domácnostem a ekonomice. Informuje web BNN Bloomberg.

Premiérka Élisabeth Borneová v rozhovoru pro deník Le Parisien uvedla, že platnost zákona bude pozastavena na omezenou dobu "několika měsíců". Takový krok by teoreticky umožnil větší konkurenci mezi distributory, kteří by mohli snížit ceny pod úroveň nákladů a zaměřit se na kompenzaci ztracené marže prodejem jiných výrobků a služeb.

"Tímto bezprecedentním opatřením dosáhneme hmatatelných výsledků pro Francouze, aniž bychom dotovali pohonné hmoty," řekl Borne. Vyloučila přitom, že by vláda snížila cla na pohonné hmoty.

Ceny pohonných hmot jsou výbušným politickým tématem ve Francii, kde zvýšení daně na pohonné hmoty v roce 2018 vyvolalo protesty žlutých vest, které vedly k několikaměsíčním protestům proti zhoršování životní úrovně.

Ačkoli se celková míra inflace ve Francii od jara zmírnila, minulý měsíc se náklady na energie opět zvýšily. Vzhledem k tomu, že ceny u pump v posledních týdnech rostly v důsledku opětovného zdražení ropy, přiklání se ministerstvo financí k návrhu na zavedení stropu na ceny benzinu a nafty.

V loňském roce vláda přímo dotovala náklady domácností na pohonné hmoty, což způsobilo obrovský nárůst veřejných výdajů. Ministr financí Bruno Le Maire tento měsíc uvedl, že znovuzavedení takových opatření by bylo ekologickou, fiskální a diplomatickou "úchylkou".

"Každý musí nést svůj díl. Je normální, že velké průmyslové podniky přispívají. Povinností státu je také snížit svůj deficit a dluh," řekl Borne.

Vládní plán již vyvolal reakce. Podle Francise Pousse, jehož lobbistická skupina Mobilians zastupuje 5 800 čerpacích stanic ve Francii, nebude možné, aby menší prodejci prodávali se ztrátou, protože rozdíl nemohou vyrovnat prodejem jiných produktů.

"Je to nepochopitelná situace," řekl Pousse v neděli v televizi BFM. "Je to smrtelná rána pro čerpací stanice, které se snažíme chránit už léta," dodal.

Související

Více souvisejících

Francie Čerpací stanice inflace Élisabeth Borneová

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

před 10 hodinami

Jednání v Baku s prezidentem Ilhamem Alijevem. Tajemník Jurij Kim a hlavní poradce pro jednání Kavkazu Louis Bono řeší naléhavou humanitární situaci v Náhorním Karabachu.

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

před 10 hodinami

Počasí v noci dalo hasičům zabrat. Zlámané stromy místy zastavily dopravu

Bouřky a silný vítr, které v úterý večer a v noci zasáhly Česko, lámaly stromy, ničily střechy i elektrická vedení. Hasiči měli napříč několika kraji stovky výjezdů. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy