Bude plyn levnější?

Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Topná sezóna již naštěstí končí a s ní také období, kdy je největší spotřeba plynu. Česko a země Evropské unie prohlásily, že chtějí skončit s ruským plynem a je tedy otázka, na kolik nás přijde topení plynem už příští rok. Méně to zcela jistě nebude.

Domácnosti, které odebírají plyn a topí s ním, v současné době trnou. Do toho, kolik budou platit za odběr plynu, se totiž velmi významným způsobem, vmísila politika. Česká republika tradičně pokrývá prakticky celou svou spotřebu díky plynu z Ruska, který k nám proudí plynovody. Na Moravě se vytěží jen dvě procenta celkové spotřeby a ačkoliv se někteří dodavatelé energie snaží dávat najevo, že dodávají „český“ plyn, není tomu tak. Navíc plyn v rozvodné soustavě je jeden a těžko určovat, který kam půjde. Rusko díky dodávkám plynu může financovat svou invazi na Ukrajině, proto je zcela nevhodné posílat této zemi každý měsíc obrovské částky, které tvoří nejdůležitější příjem země. Co to ale znamená pro české odběratele?

Ceny plynu

Čeští odběratelé plynu čelí v současné době nebývalému zdražení. Nízké ceny mají jen ti, kdo si ještě před rokem zafixovali ceny na delší období, ale i jejich smlouva s deklarovanou cenou jednou skončí. Velké problémy mají ti, kdo spotřebovávají skutečně velké objemy plynu. Menší dodavatelé plynu o ně totiž nejeví zájem a dokonce jim mohou sdělit, že pro zákazníka s tak velkým odběrem nemají tarif. Šanci má jen u těch největších dodavatelů plynu, ale za obrovské ceny. To, že pokud odebírám větší množství, získávám lepší cenu, v současné době neplatí. Díky srovnání cen plynu lze odhalit významné rozdíly mezi jednotlivými dodavateli a lze tak alespoň nějakým způsobem ušetřit. Dodávky plynu jsou zatím v České republice stabilní, ruský vládce již několikrát uvedl, že je připraven do „nepřátelských zemí“ přestat plyn dodávat. I na tuto situaci se naše země připravuje. Největší obavy by měli mít ti, kdo využívají plyn ve výrobě, domácnosti by mohly být dodávkami postiženy až jako poslední.

Společné nákupy jako řešení

Pokud v Rusku nedojde k převratu a země se zcela neodkloní od své agresivní politiky, což je velmi nepravděpodobné, je jasné, že se bude muset výhledově od miliard dolarů, které za plyn inkasuje, obejít. O tom, že je závislost na ruském dodavateli plynu, bezpečnostní hrozba, se hovoří již delší dobu. Válka na Ukrajině tedy ještě zrychlila trend odklonění se od ruského plynu. Plynovod vede do České republiky jen jeden, takže je nutné se soustředit na dopravu plynu jiným způsobem, konkrétně jde o zkapalněný plyn LNG od různých dodavatelů, který se bude přepravovat pomocí lodí a proudit k nám díky terminálům na břehu moře. Evropská unie chce v nákupech plynu postupovat jednotně, stejně jako se tomu dělo u nákupu vakcín proti nemoci covid-19. Díky tomu je možné nasmlouvat si takové ceny, které se budou cenám ruského plynu za mírové situace velmi podobat.

Související

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.
Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

Více souvisejících

pr článek plyn

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy