Jaký kotel vám pomůže snížit náklady na topení?

Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Přestože venku panuje letní počasí, Českem se stále valí zprávy o rekordních cenách za energie a vytápění. Od podpory plynu prostřednictvím dotací už upouští i česká vláda a doporučuje lidem tepelná čerpadla, fotovoltaické panely nebo kotle na biomasu. Právě kotle na dřevo a pelety jsou ideálním řešením pro starší domy i novostavby.

V České republice jsou k síti plynovodu připojená všechna města nad pět tisíc obyvatel. Celkově má přes 80 % Čechů možnost používat zemní plyn, a proto bylo vytápění v plynových kondenzačních kotlích po dlouhé roky jasnou volbou ve městech a mnohdy i na vesnicích. Vývoj posledních měsíců ale ukazuje, že není vhodné spoléhat se na komoditu, která se musí dovážet ze zahraničí. Nehledě na možné přerušení dodávek stále hrozí velké výkyvy cen plynu, který se obchoduje na světových burzách.

Tuzemské palivo jako jistota

Proto se pozornost českých domácností přesunuje k takovým možnostem vytápění, kde mají cenu paliva pod větší kontrolou a díky širokým možnostem lze vybírat z nabídek mnoha dodavatelů. Dobře zvolený kotel na biomasu je pak vhodnou volbou do starších i moderních nemovitostí.

Požadavek na přijatelnou cenu paliva a dobrou dostupnost splňuje jak dřevo, tak dřevní pelety. Dříví se k vytápění používá od nepaměti, ale pelety si nacházejí své fanoušky až v posledních několika letech. V obou případech nebývá těžké najít lokálního dodavatele, který zpracovává dřevo vytěžené v okolních lesích.

Vytápění bez cenových skoků

Dřevěné pelety se vyrábějí z pilin, které vznikají jako odpad při dřevařské výrobě. V České republice se ročně vyrobí tolik pelet, že několikanásobně pokryjí současnou spotřebu tuzemských domácností. Většina z nich jde tedy na vývoz do zahraničí.

V minulých letech byla cena palivového dříví i pelet velmi příznivá a v letních měsících nabízeli prodejci také sezónní slevy. Současná vrtkavá situace na trhu s energiemi i palivy se odráží i v cenách za dřevo a pelety, a tak došlo i na zdražování. I nadále však platí, že pelety ve srovnání s plynem vycházejí levněji. Dřevo lze nakoupit ještě výhodněji, záleží na druhu stromů a způsobu přípravy (například kmeny, špalky nebo skládaná polínka).

Manuální, nebo automatické přikládání?

V čem se tedy dřevo a pelety zásadně odlišují? Určitě jde o možnosti používání. Kdo se rozhodne pro kotel na dřevo, nevyhne se pravidelnému ručnímu přikládání paliva. Oproti tomu pelety umožňují spalování v automatickém kotli, který funguje do značné míry bezúdržbově.

Peletové kotle využívají toho, že všechny pelety mají jednotný tvar a velikost, a díky kontinuálnímu dodávání paliva na rošt hořáku automaticky udržují spalování. Majitel pouze zvolí požadovanou teplotu a dál se nemusí vůbec starat o přikládání do ohně ani o provoz kotle. Stačí pouze jednou za několik dnů doplnit zásobník pelet.

Úsporný provoz kotlů

Šetřit peníze je možné nejen při nákupu paliva, ale také při správném používání. Automatický kotel na pelety, který sám reguluje svůj chod, dokáže pracovat s peletami hospodárně a přikládat optimální množství ve správný čas.

Také manuální zplynovací kotle na dřevo vybavené odtahovým ventilátorem a elektronickou řídicí jednotkou umí průběh spalování řídit, a tím přispívají k efektivnímu využití paliva. Menší spotřeba dřeva i pelet pak výrazně sníží celkový účet za vytápění.

Související

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.
Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

Více souvisejících

pr článek

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Aktualizováno před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy