Riziková zaměstnání. Za bezpečnost odpovídá zaměstnavatel, ale nehody jsou stále časté

PR článek - Řada lidí si pod pojmem chodit do práce představí cestu do vyhřáté kanceláře, kde na ně čeká vlastní židle a počítač a samozřejmě také přístup do kuchyňky s kvalitní kávou. Jenže mnoho lidí si na živobytí vydělává úplně jinak, třeba právě ve fabrice, kde na ně nečekají ani židle, ani počítače a možná ani ta káva ne.

Uvažujme třeba nad takovými společnosti, které dodávají planetové převodky, součástky do elektromotorů nebo různé chemické průmysl. Zde se může nehoda stát velmi snadno a rychle. Práce ve výrobě má svá specifika, zejména co se týče ochrany zdraví a bezpečnosti při práci. Je však otázkou, do jaké míry se skutečně daří je dodržovat a pracovníky před riziky účinně chránit.

Odpovědnost má zaměstnavatel

Za bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců na pracovištích je odpovědný zaměstnavatel a většinou to vyžaduje zavedení celé řady komplexních opatření. Dnes je na tuto oblast kladena i řada nároků přímo ze zákona a je třeba řídit se různými směrnicemi a nařízeními. Některé firmy například zavádějí iso 14001, anebo další podobná schémata, která jim pomáhají plnit stanovené požadavky.

Prevence hraje největší roli

Pro zajištění této povinnosti musejí sami zaměstnavatelé vyhledávat možná rizika a účinnými prostředky je eliminovat. Jde o všechna zaměstnání, kde se manipuluje s technikou, která je schopna způsobit vážné úrazy nebo i trvalé následky na zdraví. Byť by se mohlo zdát, že nejčastější úrazy jsou způsobeny pádem nebo nehodou s nějakým přístrojem, ve statistikách stále vedou trvalé následky způsobené například tím, že jsou zaměstnanci neustále vystaveni extrémnímu hluku. Proto firmy potřebují odhlučnění strojů, které by toto významné riziko eliminovalo.

Práce s nákladem a ve výškách

Ve spoustě firem dochází také k manipulaci s velkým nákladem. Snadno pak vzniká riziko způsobené neodbornou manipulací se stroji nebo samotným zbožím. Jistě si sami dokážete představit, jak snadno může dojít k nehodě a že stačí jen chvilka nepozornosti a tragédie může být na světě. Proto existují zvláštní předpisy pro práci na vyvýšených stanovištích nebo pro pracovníky, kteří využívají pracovní plošiny. Klíčové je správné a dostatečné poučení ze strany zaměstnavatele či vedoucího pracovníka.

Práce s nebezpečnými látkami

Ve výrobním, chemickém a strojírenském průmyslu mohou pracovníci často přicházet do kontaktu s nebezpečnými látkami, které mohou mít trvalý dopad na jejich zdraví. Tyto látky představují nebezpečí poleptání sliznic nebo pokožky, ale při vdechování mohou dokonce mít trvalé následky v podobě zničených plic nebo vyšší náchylnosti k některých chorobám. Bylo také zjištěno, že některé z těchto látek mohou narušovat hormonální systém. Zaměstnavatel je tedy povinen poskytovat dostatečné ochranné pomůcky a dohlížet na jejich pečlivé nošení. Samozřejmostí by měly být nejen rukavice a brýle, ale třeba také ochranný oděv nebo roušky. Nutné je také apelovat na zdravotní přestávky a pečlivé dodržování hygienických opatření.

Zranění

Při práci s kovem, dřevem, plastem nebo i jinými surovinami, které v rámci výroby prochází nějakou změnou se využívá celá řada nástrojů. Mohou to být různě pily, nože, pracovníci používají i škrabáky NOGA nebo elektrické brusky a řezače. Všechny tyto nástroje jsou při neodborné manipulaci schopny přivodit vážná zranění. Pokud již k něčemu takovému dojde, je třeba celou věc nahlásit a řádně zaprotokolovat, už jen proto, aby mohl vzniknout případný nárok na pojistné krytí. Je třeba přivolat lékařskou pomoc a také alespoň částečně zastavit provoz, aby mohla být opětovně zajištěna bezpečnost všech dalších pracovníků. Zaměstnanci je nutné poskytnout veškerou možnou podporu v jeho pracovní neschopnosti.

Související

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.
Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

Více souvisejících

pr článek podnikatelé firmy

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Aktualizováno před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy