Vybavujeme pokoj pro dítě: Čím začít?

Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Zařizujete dětský pokojíček a chcete, aby byl praktický a útulný zároveň? Poradíme vám, na co se zaměřit, abyste byli spokojení vy i vaše ratolest.

Snad žádná jiná místnost nezažije během několika let tolik proměn jako právě dětský pokoj. Pokud nebudete vybavení volit chytře, může se to také pořádně prodražit. Jak tedy pokojíček zařídit, abyste v něm nemuseli rok co rok měnit polovinu nábytku?

Jaký zvolit nábytek? Rostoucí a nadčasový

Zatímco některé kousky nábytku, jako jsou například přebalovací komody a pulty, s dítkem budou jen v prvních letech života, další vybavení už ho může provázet klidně i během školního věku. Řeč je o rostoucím nábytku, který se přizpůsobuje výšce vaší ratolesti. Dětské rostoucí židle skvěle doplní rostoucí psací stoly, které jen budete polohovat tak, aby odpovídaly současné výšce dítěte.

Zbytek nábytku doporučujeme vybírat v kvalitním provedení a neutrálních barvách. Nic nezkazíte dřevěným nábytkem, který v případě uměleckých nájezdů s fixami můžete později přebrousit a přelakovat. Nebojte, že by pokojíček byl nudný. Že jej obývá malý tvoreček s velkou fantazií vyjádříte pomocí barevných doplňků nebo výmalbou. Takové detaily se dají snadno měnit a není to nijak nákladné.

Kvalitní spaní je naprostý základ

Děti spánek potřebují ještě o chlup více než my dospělí. Proto si dejte záležet nejen na výběru postele, ale také matrace. Už u miminek záleží na tom, aby jim matrace byla dostatečnou oporou a nebránila zdravému vývoji. Také je důležité, aby dokázala odvádět vlhkost a nemnožili se v ní roztoči a bakterie. Ideální je například studená pěna, kokosové vlákno, pohanka nebo kombinace těchto materiálů.

Miminka mají radši menší prostor, ve kterém se necítí ztracení. I dítko předškolního věku se bude lépe cítit na posteli přiměřené jeho výšce. Abyste nemuseli co dva roky kupovat nové spaní, zvolte rostoucí postýlky a postele, které se přizpůsobí potřebám dítěte.

Podlaha, která vydrží hraní i rozdrobenou svačinu

Většina dětských her se odehrává právě na zemi. Proto je důležité, aby podlahová krytina nestudila a také se dala snadno uklidit. Vhodné je například linoleum nebo vinylový podlaha, které nevadí ani rozlité tekutiny. Pokud chcete koberec, tak doporučujeme jen ten s nízkým vlasem, který se snadněji čistí. Praktický je i kusový koberec, který je na čištění ještě výrazně jednodušší a také se snadněji mění, když se dětem okouká.

Místo na tvoření i domácí úkoly

Do každého dětského pokojíčku patří i stůl. U něj si děti nejprve vyzkouší různé tvoření a časem přibudou i domácí úkoly ze školy. Důležité u každého stolu je, aby měl dostatek přirozeného světla – ideálně tolik, aby si dítko nestínilo – i umělého osvětlení, které oceníte zejména v zimních měsících.

Nezapomeňte na úložné prostory

Učit děti smyslu pro pořádek se vyplatí už od mala. Proto při výběru úložných prostor myslete na to, aby k nim dítě mělo snadný přístup. Na hračky jsou skvělé plastové boxy, které slouží jako domeček pro plyšáky nebo garáž pro autíčka, na oblečení zase komody a skříně.

Tipy na bezpečný dětský pokojíček K postýlce pořiďte zábranu proti spadnutí. Veškerý nábytek ukotvěte do stěny, aby pevně držel, až po něm bude ratolest různě šplhat. Různé nehody také omezíte tím, že nábytek bude jen u stěn a prostor bude volný ke hře. Doporučujeme pořizovat nábytek jen od ověřených výrobců, který je zdravotně nezávadný a nezadělá dětem na alergie. U nábytku se vyhněte se ostrým hranám a proskleným plochám. Nezapomeňte zabezpečit okna – bezpečností kličky dovolí okno jen vyklopit a nestane se tak, že by ho dítě otevřelo dokořán.

Související

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.
Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

Více souvisejících

pr článek

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy