Akcie zpevňují, trh čeká volební porážku Trumpa. Dolar bude dle analytiků slábnout

Akcie ve světě zrychlují růst, zisky dnes mají hlavní akciové trhy jak v Asii, tak i v Evropě. Investoři i těsně před prezidentskými volbami ve Spojených státech očekávají vítězství kandidáta Demokratické strany Joea Bidena, který před současnou hlavou státu, republikánským prezidentem Donaldem Trumpem, v posledních dnech náskok v průzkumech veřejného mínění ještě zvýšil.

Hlavní index hongkongské burzy Hang Seng zpevnil o 1,96 procenta a den uzavřel na hodnotě 24.939,73 bodu. Podobně index Straits Times, což je hlavní indikátor vývoje cen akcií v Singapuru, přidal 2,21 procenta a den zakončil na 2497,22 bodu.

"Trhy už započetly Bidenovo vítězství a chtějí, aby výsledek byl jasný a nezpochybnitelný," řekl agentuře Reuters hlavní analytik společnosti CMC Markets Michael Hewson. Šok v podobě vítězství Donalda Trumpa, zpochybnění výsledku nebo i jenom nerozhodný výsledek - to vše by mohlo na trhu způsobit korekci a pokles cen, myslí si analytik.

"Mít kontrolu nad Senátem je naprosto zásadní, pokud se má naplnit jakýkoliv scénář jasného vítězství demokratického kandidáta. Jinak bude pokračovat rozdělená vláda a bude potřeba mírnit očekávání další fiskální podpory," dodal analytik měnového trhu ve společnosti RBC Capital Markets pro oblast Asie Alvin Tan.

Růst cen akcií se z Asie přenesl i do Evropy, kde panevropský index STOXX Europe 600 krátce před polednem přidával 1,5 procenta na 353 bodů. Zvedá se tak z pětiměsíčního minima, kde byl minulý týden. Daří se hlavně bankovním titulům a firmám z odvětví těžby surovin. Obavy z dalšího šíření nového koronaviru dali investoři zatím stranou.

Pokud prezidentské volby v USA vyhraje Biden, bude to mít podle části analytiků příznivý dopad i na akcie v Evropě. V takovém případě by totiž v USA byl schválen program podpory ekonomiky ve větším objemu, než jaký navrhovali Trumpovi republikáni. Zlepšily by se také obchodní vztahy mezi USA a Evropou.

Analytici: Dolar oslabí, ať už volby dopadnou jakkoliv

Americký dolar bude v dlouhodobém výhledu slábnout, výsledek nynějších prezidentských voleb ve Spojených státech na tom příliš nezmění. Shodují se na tom investoři a analytici, které oslovila agentura Reuters. Navzdory nedávnému růstu hodnoty dolaru vůči jiným měnám je dolarový index pořád asi devět procent pod svým březnovým maximem a směřuje k nejhoršímu ročnímu výkonu od roku 2017. Dopad na něj má očekávání, že základní úrokové sazby v USA zůstanou ještě dlouho blízko rekordních minim.

Mnoho účastníků trhu se domnívá, že vítězství kandidáta Demokratické strany Joea Bidena, který nyní vede v průzkumech veřejného mínění, a případné jasné vítězství demokratů bude mít na americkou měnu větší dopad. Biden jako někdejší viceprezident by totiž mohl prosadit politiku, kterou investoři považují za negativní pro dolar. Jsou to například masivní fiskální stimuly.

Další čtyři roky s Donaldem Trumpem nabízejí méně jasnější výhled. Pokračování Trumpova tvrdého přístupu k Číně by zřejmě zvýšilo zájem o dolar jako bezpečnou investici. Nad tímto přínosem ale mohou podle analytiků převážit faktory, jako jsou pokračující reálné negativní výnosy amerických dluhopisů.

Průzkum agentury Reuters v minulém měsíci ukázal, že střední prognóza analytiků počítá s růstem kurzu eura k dolaru za rok na 1,21 USD. Proti současné hodnotě to pro euro představuje zisk asi o čtyři procenta.

Vysoké úrokové sazby v USA ve srovnání s dalšími rozvinutými zeměmi roky podporovaly právě dolar, jenž tak byl atraktivnější pro investory, kteří hledali vyšší výnosy. Tato výhoda se letos vytratila, protože americká centrální banka (Fed) v rámci boje s dopady koronavirové pandemie snížila úroky a naznačila, že je bude na rekordním minimu držet možná i mnoho let. "Největšími trendy na devizových trzích bude sbližování úrokových sazeb na nižších úrovních, což bude výsledek covidu," poznamenal analytik finančního ústavu Société Générale Kit Juckes. To je podle něj pro dolar jednoznačně negativní.

Reálné výnosy desetiletých státních dluhopisů americké vlády, tedy očištěné o inflaci, letos kvůli pandemii klesly pod nulu. To snížilo atraktivitu dolaru a podpořilo růst dalších aktiv - od akcií až po zlato. V nejbližším roce by měl reálný výnos zůstat negativní. "Nevidíme žádný scénář, který by vykolejil pokračování jasně klesajícího trendu (dolaru), protože reálné výnosy v USA pravděpodobně zůstanou negativní," myslí si analytici banky BNP Paribas.

Čisté sázky proti dolaru na termínovém trhu ukazují na negativní náladu vůči dolaru. Pokud by ale přišla změna, která by donutila investory tyto sázky zrušit, pomohlo by to dolaru k růstu. Jednou z takových událostí by mohla být nejistota kolem voleb.

Trump za svého funkčního období ostře kritizoval silný dolar. Stěžoval si, že dává jiným zemím nepoctivou konkurenční výhodu v zahraničním obchodě. I když vyšší fiskální výdaje v případě vítězství Joea Bidena by mohly mít na dolar dopady, část analytiků se domnívá, že méně konfrontační přístup demokratů k zahraniční politice může posílit přitažlivost dolaru jako rezervní měny.

Související

Více souvisejících

Volby USA Ekonomika Akcie Donald Trump Joe Biden USA (Spojené státy americké) USD

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy