Británie se s Kanadou dohodla na budoucích obchodních vztazích

Británie dnes podepsala prozatímní obchodní dohodu s Kanadou. Informují o tom tiskové agentury. Jde o druhou dohodu o pobrexitových vztazích, kterou Londýn podepsal s některou z významných ekonomik. V říjnu Británie podepsala obdobnou smlouvu s Japonskem, která do značné míry zachovává dosavadní obchodní vztahy mezi oběma zeměmi.

Velká Británie, ilustrační foto
doporučujeme

Dnešní dohoda podle agentury Reuters zajišťuje zachování pohybu zboží a služeb v objemu 27 miliard dolarů ročně (600 miliard Kč) i po 1. lednu, tedy po konci přechodného období, kdy se Británie stále řídí unijními pravidly. Příští rok mají obě země podle Reuters zahájit jednání o nové dohodě o vzájemném obchodu "šité na míru". Britská vláda tvrdí, že dočasná dohoda s Kanadou urovnává cestu k budoucím jednáním.

"Pro Británii je to fantastická dohoda, která zajistí transatlantický obchod s jedním z nejbližších spojenců. Britské firmy do Kanady vyvážejí vše od elektromobilů po šumivá vína a dnešní dohoda zajistí, že obchod bude stále silnější," uvedl v prohlášení britský premiér Boris Johnson. Od začátku příštího roku podle něj začne práce na nové dohodě, která bude ještě více uspokojovat potřeby britské ekonomiky.

Vyjednávači spěchají s upevněním obchodních vztahů mezi Británií a dalšími velkými ekonomikami kvůli blížícímu se dokončení brexitu. Ačkoliv Británie oficiálně opustila Evropskou unii už letos v lednu, nadále se v obchodních vztazích řídí společnými unijními pravidly. Bez série nových bilaterálních smluv by obchod mezi Británií a ostatními zeměmi světa mohly oslabit celní a byrokratické bariéry.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

27.11.2020 18:33 Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt (HDP)…

Další obchodní válka: Čína uvalí až 200procentní cla na vína z Austrálie

27.11.2020 10:39 Čína od soboty uvalí cla ve výši až 212 procent na vína z Austrálie. Podle čínského ministerstva…

IIF: Íránská ekonomika by po zrušení sankcí mohla růst o 4,4 procenta

27.11.2020 08:08 Íránská ekonomika by za předpokladu, že nový americký prezident Joe Biden zruší sankce Spojených…

Disney propustí 32 tisíc zaměstnanců, hlavně v zábavních parcích v USA

26.11.2020 11:14 Americká společnost Walt Disney propustí celkem asi 32.000 zaměstnanců, většinou ve svých zábavních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama