Hrozí "vinylgeddon". Výrobcům desek dělá starosti požár továrny v USA

Výrobcům vinylových desek i nahrávacím společnostem dělá starosti požár, který zničil továrnu americké společnosti Apollo Masters. Ta je jednou z pouhých dvou na světě, kde se vyrábějí lakové fólie k výrobě vinylových desek, uvedl časopis Billboard. Jedním z největších výrobců vinylů je česká společnost GZ Media z Loděnice na Berounsku. Podle jejího generálního ředitele Michala Štěrby je zatím o dopadech obtížné spekulovat.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Požár
doporučujeme

Požár vypukl minulý týden a firma oznámila, že byl zničen výrobní závod a sklad. Požár byl podle sdělení firmy devastující a škody katastrofální, nikomu ze zaměstnanců se ale nic nestalo. Budoucnost závodu je teď nejasná a firma zvažuje možnosti.

Druhým výrobcem lakových fólií je japonská společnost MDC. Výroba vinylových desek přitom v poslední době vzkvétá, podle časopisu Billboard se loni vinylové desky podílely v USA na celkovém prodeji hudebních nosičů 26 procenty.

"Požár firmy Apollo je pro celý průmysl výroby gramofonových desek nepříjemný a o míře dopadu je obtížné spekulovat. Pro GZ je situace poměrně stabilizovaná, protože z více než 80 procent využíváme alternativní technologii DMM, která není závislá na dodávkách lakových fólií, ale k výrobě masteru se používají měděné desky, které si sami vyrábíme," sdělil ČTK Štěrba.

Zakladatel a prezident firmy na výrobu vinylových desek Capsule Labs Gil Tamazyan uvedl, že je zatím příliš brzy na to, aby šlo zhodnotit dopady, jaké bude mít zničení továrny na odvětví. Incident podle něj bude určitě překážkou v rozvoji odvětví, Tamazyan ale doufá, že se podaří najít náhradní řešení.

Pokud se ale něco nestane brzy, očekává Tamazyan cosi jako "vinylgeddon", tedy svého druhu obdobu armageddonu. Podle Tamazyanova odhadu má společnost Apollo na globálním trhu asi 80procentní podíl.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boeing má další malér. V nádrži nových letadel 737 MAX se našlo smetí

19.02.2020 10:27 Americká společnost Boeing čelí novému problému, který by mohl znamenat bezpečnostní riziko. Firma…

Kajmanské ostrovy nejvíce napomáhají k daňovým únikům

18.02.2020 20:24 Britské zámořské území Kajmanské ostrovy, Spojené státy a Švýcarsko nejvíce napomáhají nejbohatším…

Virus Covid-19 srazí světovou ekonomiku na kolena? Nevypadá to dobře

18.02.2020 15:09 Aktualizováno Kvůli vysoké integraci čínského hospodářství do dodavatelských řetězců po celém světě se epidemie…

Čína odkládá největší automobilový veletrh, kvůli epidemii Covid-19

18.02.2020 11:14 Čína z obav před novým koronavirem posune na neurčito největší automobilový veletrh v zemi.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama