Jihokorejská ekonomika se zmítá v problémech, rostla nejpomaleji za 10 let

Jihokorejská ekonomika loni rostla nejpomaleji za deset let, hlavně kvůli obchodnímu sporu mezi Spojenými státy a Čínou, který měl negativní dopad na vývoz. Tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) zpomalilo na dvě procenta z 2,7 procenta v roce 2018. Vyplývá z údajů, které dnes zveřejnila jihokorejská centrální banka.

Jižní Korea, ilustrační foto
doporučujeme

Loňský růst byl nejpomalejší od finanční krize v roce 2009, kdy čtvrtá největší ekonomika Asie vzrostla o 0,7 procenta. Letos by však růst měl zrychlit na 2,3 procenta, i když jeden z centrální bankéřů varoval, že epidemie plicního onemocnění způsobeného novým typem koronaviru v Číně by mohla mít negativní dopady na výdaje spotřebitelů.

Zpomalení přichází v době, kdy se jihokorejská vláda snaží podpořit ekonomiku vyššími výdaji. Centrální banka pak zvažuje další stimulační opatření, která by ochránila zemi před zpomalením globálního ekonomického růstu.

"Z těch dvou procent (celoročního zvýšení HDP) představuje čistý příspěvek vlády k růstu 1,5 procentního bodu, což je největší podíl od roku 2009. Ani to ale nezměnilo skutečnost, že z hlediska vývozu to byl pro Koreu těžký rok," uvedl centrální bankéř, kterého cituje agentura Reuters.

Kvůli obchodnímu sporu mezi USA a Čínou loni klesl vývoz z Koreje o 10,3 procenta. Obě tyto země jsou totiž největšími dovozci jihokorejských produktů. Navíc ke zhoršení vývozu přispěla horší situace na trhu s polovodiči, které se na celkovém vývozu ze země podílejí téměř čtvrtinou. Místní analytici čekají pozvolné oživení globální trhu s polovodiči v letošním roce.

"Vládní výdaje byly rozhodně podporou, zatímco vývoz působil jako brzda," uvedl ekonom Pak Čong-hun z finančního ústavu Standard Chartered Bank. "Vyhlídky vývozu jsou na tento rok lepší, když USA a Čína podepsaly obchodní dohodu a Čína pokračuje s expanzivní fiskální politikou."

Celoroční růst zpomalil, přestože ve čtvrtém čtvrtletí ekonomika díky výdajům vlády expandovala nejrychleji za dva roky. Ve čtvrtém čtvrtletí se HDP meziročně zvýšil o 1,2 procenta, nejrychleji od třetího čtvrtletí 2017. Analytici v anketě agentury Reuters čekali růst o 0,8 procenta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Google ve Francii zaplatí pokutu za upřednostňování své reklamy

07.06.2021 18:31 Aktualizováno Americká internetová společnost Google ve Francii zaplatí pokutu 220 milionů eur (5,6 miliardy Kč)…

Země skupiny G7 se dohodly na dani ze zisku globálních firem minimálně 15…

05.06.2021 14:08 Členové skupiny nejvyspělejších zemí světa G7 se dnes dohodli na zavedení daně ze zisku globálních…

Microsoft: Ruští hackeři zodpovědní za loňský útok na SolarWinds vedou…

28.05.2021 21:28 Ruská hackerská buňka, která loni skrze software firmy SolarWinds pronikla do sítí desítek…

WTO: Oživení globálního obchodu se zbožím zrychluje

28.05.2021 17:11 Oživení globálního obchodu se zbožím zrychluje z prudkého propadu v loňském roce způsobeného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama