Kolektivní smlouva na spadnutí? Fiat Chrysler a odbory se v USA předběžně dohodly

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles sjednala se zástupci amerického odborového svazu United Auto Workers (UAW) předběžnou dohodu o nové čtyřleté kolektivní smlouvě. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Dohodu ještě musí schválit členská základna UAW.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Minulý měsíc se UAW dohodl na čtyřleté kolektivní smlouvě s největší americkou automobilkou General Motors (GM). Této dohodě předcházela čtyřicetidenní stávka v amerických továrnách GM, která automobilku stála zhruba tři miliardy dolarů (téměř 70 miliard Kč), píše Reuters.

Dosažení dohody je pro Fiat Chrysler příznivou zprávou v době, kdy automobilka pracuje na spojení s francouzským konkurentem PSA, výrobcem vozů Peugeot a Citroën. Spojením podniků v hodnotě 50 miliard dolarů má vzniknout čtvrtý největší výrobce aut na světě.

Podle UAW dohoda zahrnuje závazek, že Fiat Chrysler v době platnosti kolektivní smlouvy investuje devět miliard dolarů a vytvoří 7900 nových pracovních míst.

Schválení dohody členy odborového svazu však podle Reuters není jisté. V roce 2015 členové UAW první verzi kolektivní smlouvy s automobilkou Fiat Chrysler odmítli. Letos by navíc mohla jejich pochybnosti ohledně podmínek dohody posílit nedávná žaloba, ve které konkurent GM automobilku Fiat Chrysler obvinil z korupce při jednání s odbory.

GM v žalobě tvrdí, že automobilka Fiat Chrysler po řadu let platila miliony dolarů na úplatcích, aby si zajistila výhody a ústupky při sjednávání kolektivních dohod. Fiat Chrysler žalobu označil za neopodstatněnou.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce sexuálních útoků ve vozech Uberu? Firma řeší skandál

06.12.2019 09:38 Uber dostal v letech 2017 a 2018 téměř 6000 hlášení o sexuálních útocích ve svých vozech ve…

Obchodní válka polevuje? Čína částečně zruší cla na sóju a vepřové z USA

06.12.2019 09:33 Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské…

Ruští hackeři připravili banky o miliardy, stačil škodlivý program

05.12.2019 18:08 Aktualizováno Banky v desítkách zemí měla o více než 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliard Kč) s použitím…

Jeden z hlavních inženýrů firmy Boeing jde do důchodu, řešil krizi letadel…

05.12.2019 10:20 Hlavní inženýr divize komerčních letadel americké společnosti Boeing John Hamilton, který měl na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama