Koronakrize zřejmě potrvá déle. EBRD čeká výraznější ekonomický pokles v zemích, kde působí

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) očekává v letošním roce hlubší ekonomický propad v zemích, kde působí, a v příštím roce mírnější oživení proti dosavadním předpokladům. Koronavirus totiž bude mít negativní dopady na ekonomiku déle, než banka čekala.

Ekonomika
doporučujeme

Všech 38 ekonomik, ve kterých EBRD investuje, by letos mělo vykázat propad o 3,9 procenta místo původně očekávaných 3,5 procent, uvedla dnes banka. V příštím roce v regionu očekává růst o 3,6 procenta.

EBRD působí v řadě zemí od Estonska přes Egypt, Maroko až po Mongolsko. Špatnou ekonomickou situaci podle banky dál zhoršila slabší poptávka po vývozu, dále kolaps cestovního ruchu, pokles objemu peněz, které posílají obyvatelé země pracující v zahraničí, a také nízké ceny komodit.

Ekonomiky vysoce závislé na externích zdrojích příjmů, jako je Albánie, Chorvatsko, Kypr, Řecko a Černá Hora, letos přišly o většinu turistické sezony a budou čelit nejvážnějšímu poklesu. Prudce zasaženy byly také země závislé na pracujících v zahraničí, kteří posílají peníze domů. Objem těchto plateb ve druhém čtvrtletí klesl v zemích od Ruska, přes Střední Asii, východní Evropu až po Kavkaz meziročně o 29 procent.

Některé sektory, například cestovní ruch, pak mohou v delším období čelit trvalejším škodám, upozornila EBRD.

Ekonomické problémy nejvíce dopadají na méně bohaté a méně vzdělané. Studie, kterou EBRD uskutečnila spolu s německým výzkumným institutem Ifo, zkoumala podrobněji dopad na obyvatele v Bělorusku, Egyptě, Řecku, Maďarsku, Polsku, Srbsku, Turecku a na Ukrajině. Zjistila, že třetina domácností v Egyptě a čtvrtina v Turecku, Bělorusku a na Ukrajině snížila spotřebu potravin. Celkem 73 procent respondentů pak uvedlo, že je krize osobně ovlivnila, poznamenala agentura Reuters.

EBRD byla založena v roce 1991, aby pomáhala bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství. Postupně svou činnost rozšiřuje do dalších zemí. V České republice už nějaký čas neinvestuje, protože země podle pravidel EBRD již dosáhla dostatečného stupně transformace ekonomiky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odveta za pomoc Boeingu: WTO povolila EU uvalit cla na některé zboží z USA

26.10.2020 16:41 Světová obchodní organizace (WTO) dnes oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla na dovoz zboží…

Huawei zvýšil tržby, tempo růstu ale zpomaluje kvůli sankcím a pandemii

23.10.2020 10:40 Čínský technologický gigant Huawei Technologies za prvních devět měsíců letošního roku zvýšil tržby…

Británie podepsala obchodní dohodu s Japonskem

23.10.2020 08:47 Británie a Japonsko formálně podepsaly dohodu o volném obchodu. Pro Británii je to první velká…

Trump a Biden se střetli kvůli ekonomice. Na závěr debaty poslali voličům…

23.10.2020 07:34 Prezident Donald Trump a jeho demokratický rival Joe Biden se v poslední předvolební debatě střetli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama