Průmyslová výroba v Číně vzrostla méně, než se čekalo

Průmyslová výroba v Číně po koronavirové krizi druhým měsícem vzrostla, růst byl ale slabší, než se čekalo. V uplynulém měsíci meziročně přidala 4,4 procenta, odhadovalo se ale pět procent. Horší než odhady byla i čísla maloobchodu a investice do stálých aktiv, jako jsou pozemky, budovy a zařízení.

CNY (jüan)
doporučujeme

S odkazem na čínský statistický úřad o tom informovala agentura Reuters.

V dubnu se průmyslová výroba zvýšila o 3,9 procenta. Vykázala tak první růst od vypuknutí epidemie. Květnový údaj byl nejlepší od prosince.

Podle analytiků se v Číně i nadále objevují známky zlepšení počínaje výrobou oceli a prodeje automobilů až po oživení v průmyslových parcích. Varují však, že může trvat mnoho měsíců, než se širší aktivita vrátí na úroveň před krizí.

Pokles vývozních objednávek v důsledku globálního zavření ekonomiky přiměl továrny, aby se více spoléhaly na domácí poptávku. Ta se ale zotavuje pomalu. Spotřebitele vede k opatrnosti rušení pracovních míst ve velkém a obavy z druhé vlny infekce.

Maloobchodní tržby tak klesly již čtvrtý měsíc po sobě. Pokles sice zpomalil na 2,8 procenta z dubnových 7,5 procenta, byl ale prudší než odhadovali analytici. Ti očekávali jen dvouprocentní snížení.

Investice do dlouhodobého majetku klesly v období od ledna do května o 6,3 procenta. Čekal se pokles jen o 5,9 procenta.

Čínská ekonomika za leden až březen ve srovnání se stejným obdobím loni klesla o 6,8 procenta. Byl to první kvartální propad hrubého domácího produktu (HDP) Číny od roku 1992, od kdy země začala čtvrtletní údaje zveřejňovat. Peking si letos nestanoví cíl celoročního růstu HDP, což se děje poprvé za nejméně 20 let.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vážné dopady koronakrize: Agentura Fitch zhoršila rekordní počet státních…

03.07.2020 13:31 Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v prvním pololetí v důsledku negativních dopadů…

Majetek šéfa Amazonu Bezose dosáhl nové rekordní hodnoty

02.07.2020 19:39 Majetek zakladatele a šéfa internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose překonal rekord z doby před…

Farmaceutická firma Novartis se prohne. Kvůli uplácení lékařů zaplatí 678…

02.07.2020 10:43 Švýcarská farmaceutická společnost Novartis zaplatí ve Spojených státech 678 milionů dolarů (16…

Koronakrize: Prodej aut v USA zamrzl, výsledky jsou nejhorší za více než…

02.07.2020 09:29 Prodeje automobilů ve Spojených státech v důsledku koronavirové krize zažily nejhorší čtvrtletí od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy