Předpovědi Saxo Bank pro rok 2021: Budoucnost začíná dnes

Saxo Bank zveřejnila svou dlouho očekávanou publikaci 10 Outrageous Predictions for 2021 (10 šokujících předpovědí pro rok 2021), předkládající 10 scénářů, které se na první pohled jeví nepravděpodobně, zároveň nejsou nereálné. V případě, že by se tyto předpovědi opravdu naplnily, mohly by pořádně rozvířit finanční trhy.

V roce 2020 jsme si dělali starosti s tím, že se svět tříští na čím dál víc fragmentů, protože předpojatá média a algoritmy sociálních médií ženou všechny a všechno do extrémů a vytvářejí paralelní reality. Zdá se, že už je ohrožena i schopnost shodnout se na základních faktech. Letošní Šokující předpovědi většinou vyjadřují naději, že tyto tendence dokážeme zvrátit. Máme totiž za to, že společenské nálady mají cyklický charakter a že se dokážeme ze svých chyb poučit, zatímco technologický vývoj je ze své podstaty progresivní a postupuje pořád kupředu. A tak všechny vyzýváme, aby se v průběhu roku 2021 často dívali do zrcadla a snažili se ze všech sil vymanit ze sevření starých zlozvyků, aby přestali předpokládat, že trendy minulosti budou pokračovat donekonečna, a aby si uvědomili, jak rychle se paradigmata mění. Technologie jako umělá inteligence (UI), automatizace a blockchain přinášejí revoluci ve všech oblastech, mizí celé kategorie pracovních míst a mění se samotná struktura společnosti i její názory na to, co je to vlastně kapitalismus.

Podívejme se tedy blíž na to, jak jsme k letošním předpovědím vlastně došli. Jistě, mohli jsme se inspirovat u některých starších předpovědí, ale pandemie koronaviru vyvolala neuvěřitelnou záplavu politických reakcí, a tak se dá reálnému světu v oblasti trhů a politiky jen obtížně konkurovat. V roce 2020 jsme byli svědky nejrychlejšího medvědího trhu i nejrychlejšího zotavení v historii, a také nebývale explozivní expanze fiskálních deficitů a rozvah centrálních bank. Snažit se předpovídat, k čemu současná příšerná politická rozhodnutí nakonec povedou, bylo až příliš deprimující. V této souvislosti asi nikoho příliš nepřekvapí, že rok 2021 přinese studenou sprchu pro zastánce myšlenky, že můžeme politiku předstírání a odkládání protahovat „do nekonečna a ještě dál“, zvlášť když trhy právě taková očekávání zohledňují při určování cen.

Zajímavější a možná i šokující budoucnost, na kterou se raději zaměříme my, přijde zároveň s nevyhnutelným selháním jednosměrného pochodu monetární politiky, jehož jsme svědky od okamžiku, kdy Greenspan v roce 1998 zachránil Long-Term Capital Management (LTCM). A pandemie všechny hlavní supertrendy ještě urychlila. Prvním z nich je strukturální posun na trhu práce: vzpomeňte na věrohodné predikce, že do roku 2030 zmizí dvě miliardy pracovních míst kvůli UI, automatizaci, globalizaci a problematickým ekonomickým systémům. Zároveň se ale dál zvětší celkový ekonomický koláč – dokonce i v přepočtu na hlavu. Blíží se základní nepodmíněný příjem, protože zkrátka nemůžeme nechat celé zástupy lidí bez peněz, potravy a střechy nad hlavou, zatímco agregovaný výkon globální ekonomiky dosahuje absolutního maxima. Spolu s ním přichází i nový způsob života a nové priority – únik z nákladného a stresujícího života ve městech a opětovné objevení kvality života, uměleckých a řemeslných ambicí a rozšiřování obzorů pomocí vzdělání. To si vyžádá nový způsob redistribuce ekonomického koláče, protože jinak by docházelo k brutální koncentraci všech prostředků v rukou monopolů a rentiérů.

Jedním z klíčových předpokladů takové budoucnosti je růst dostupné energie na hlavu, proto se zaměříme hlavně na fúzi. Představte si svět, kde energie stojí zlomek toho, co dnes, s minimálními negativními dopady na naše přírodní bohatství a s dostatečným výkonem na zajištění provozu náročných technologických systémů, jako jsou pokročilé umělé inteligence a kvantové počítače. Tím se přiblížíme vymýcení rakoviny, prevenci následků budoucích pandemií a skoncování s fake news či dalších zašmodrchaných problémů za pomoci vylepšené technologie blockchainu.

Rozhodli jsme se vsadit na budoucnost, která začíná už dnes, a doufáme, že se vám bude tento výlet do krajiny spekulací líbit. Ale jako vždy je třeba zmínit, že tyto Šokující předpovědi nepředstavují oficiální predikce Saxo ohledně situace na trzích a v politice. Letos víc než kdy jindy se vás i sebe snažíme vyprovokovat, abychom se zamysleli, zapojili svou kreativitu a začali diskutovat o důležitých tématech, která zde nastolíme. Tak tedy do toho, ať si v té budoucnosti užijeme nějakou zábavu.

Steen Jakobsen, hlavní ekonom a CIO Saxo Bank

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika Saxo Bank

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy