Světová banka zhoršila prognózu globálního ekonomického růstu, obchod a investice váznou

Světová banka (SB) zhoršila svoji prognózu globálního ekonomického růstu za loňský a letošní rok o 0,2 procentního bodu. Důvodem je pomalejší oživení obchodu a investic, než se doposud čekalo, přestože obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou se zmírňuje. Loni ekonomika podle prognózy rostla nejpomaleji od finanční ekonomického krize, vyplývá z prohlášení zveřejněného v noci na dnešek.

SB odhaduje, že za rok 2019 se hrubý domácí produkt zvýšil o 2,4 procenta. To je nejméně od krize, ale také výrazné zpomalení z více než tří procent v letech 2017 a 2018.

V letošním roce má sice tempo růstu mírně stoupnout na 2,5 procenta, ekonomika však zůstává zranitelná kvůli nejistotám v zahraničním obchodě a geopolitickému napětí.

Global growth to edge up to 2.5% in 2020 as investment, trade gradually recover, but outlook is fragile, subject to substantial downside risks. Advanced economy growth to slip to 1.4% mainly reflecting lingering weakness in manufacturing. https://t.co/uhnerxvHRJ #WBGEP2020 pic.twitter.com/xEmN6dALBM

— World Bank (@WorldBank) January 8, 2020

Nejnovější odhad SB již bere v úvahu dosažení tzv. první fáze obchodní dohody, kterou USA a Čína oznámily minulý měsíc. Dohoda zrušila nová cla na čínské zboží a snížila některá již zavedená cla. Snížení cel bude mít podle banky sice spíše malý vliv na obchod, dohoda by ale měla zlepšit podnikatelskou náladu a výhled investic, a přispět tím k oživení růstu obchodu.

Růst globálního obchodu se má letos mírně zvýšit na 1,9 procenta z loňských 1,4 procenta. Loni byl růst obchodu nejnižší od finanční krize v letech 2008 až 2009. Zůstává také pod průměrným ročním růstem od roku 2010, který činí pět procent.

V jednotlivých vyspělých i rozvojových zemích bude situace různá. V USA, eurozóně a Japonsku čeká SB letos mírné zpomalení ekonomického růstu kvůli slabšímu zpracovatelskému sektoru a přetrvávajícím negativním vlivům amerických cel a odvetných kroků. V rozvíjejících se zemích má však růst oživit, i když bude slabší, než čekala SB v červnu.

Zlepšení růstu v rozvíjejících se zemích potáhne hlavně osm států. Argentina a Írán by se letos měly vymanit z recese. V šesti zemích růst zpomalí, a to v Brazílii, Indii, Mexiku, Rusku, Saúdské Arábii a Turecku.

Čínský HDP se má letos zvýšit o 5,9 procenta, v červnu přitom SB čekala zvýšení o 6,1 procenta. Ke zhoršení odhadu SB přiměl očekávaný vliv amerických cel. Za loňský rok pak snížila SB svůj odhad o 0,1 procentního bodu na 6,1 procenta, napsala agentura Reuters.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika světová banka Čína USA (Spojené státy americké) HDP

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy