Donald Trump může v čele Spojených států udělat dvě věci: definitivně od sebe odehnat Evropu nebo ji k sobě přivázat. Jeho silácké řeči o ukončení války na Ukrajině povedou k první možnosti. Prohloubení spojenectví napříč Atlantikem vztahy zachrání.
Trump je jedním z kandidátů na prezidenta Spojených států. V listopadových volbách se utká s demokratickou favoritkou Kamalou Harrisovou. Průzkumy předpokládají těsný souboj, v němž rozhodně několik klíčových států. Prezidentské volby ale rozhodnou o daleko více věcech než o budoucím šéfovi Bílého domu. Jednou z nich bude také budoucnost Ukrajiny.
Republikánský exprezident svůj úřad mezi lety 2017 a 2021 zasvětil změnám dosavadní politiky USA. Zaměřil se spíše na izolacionistickou politiku a rušil jednu zahraniční dohodu za druhou. Během jeho úřadování se vyostřily americké vztahy s Íránem, když odstoupil od jaderné dohody z roku 2015 a následně dal rozkaz k zabití velitele speciálních jednotek Quds Kásima Sulejmáního.
Když v roce 2021 za mimořádně dramatických okolností odstoupil z úřadu, předal americké zahraniční vztahy Joeovi Bidenovi v katastrofálním stavu. Bílý dům byl napříč spojenci i nepřáteli vnímán úplně jinak. Nyní se Trump rozhodl kandidovat znovu a zdá se, že s prezidentováním začne přesně tam, kde skončil.
Několikrát popsal, že dokáže ukončit válku na Ukrajině během velice krátké doby – dokonce avizoval 24 hodin. Vzhledem k tomu, že ruský prezident Vladimir Putin za bezmála tři roky válku neukončil, Trumpova tvrzení se zdají lichá.
Šéfové Kremlu a Bílého domu jsou na poli geopolitiky nesmiřitelnými rivaly. Jestliže Trump hodlá jakkoli tlačit na Putina, aby válku ukončil, existuje jen velmi málo cest, jak se mu to může podařit. V jedné ruce by musel držet kartu jaderného zastrašení (kterou má i Rusko), zatímco v ruce druhé bude třímat osud Ukrajiny jako samostatného státu.
Jeho slova o rychlém ukončení války se zdají velmi nadsazená, protože jako lídr ekonomicky a vojensky nejsilnější země na světě nemůže samostatně jednat s nepřítelem Západu číslo jedna. Ať už se USA zdají (respektive skutečně jsou) jakkoli silné, stále mají důležité evropské spojence, bez nichž budou ve světě znamenat daleko méně.
Izolace Spojených států od Evropské unie nemůže přicházet v úvahu ani pro Trumpa, ač jeho rétorika mnohdy vypovídá o přesném opaku. Až se ujme místa v Oválné pracovně, bude muset hodně ubrat. EU se totiž s postupem času stala příliš silnou na to, aby ji jakýkoli americký lídr přestal respektovat a uznávat jako relevantního diplomatického (a vojenského) aktéra.
Pokud chce Trump vyrukovat na Putina a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se silnými slovy, nutně potřebuje podporu od (všech) evropských zemí. Samostatné vedení mocenské politiky vůči Moskvě totiž Washingtonu vynese maximálně to, že se evropské mocnosti jako Francie, Německo nebo Velká Británie přestanou cítit v bezpečí.
To automaticky přinese bezpečnostní dilema – Evropa se bude snažit být samostatná a nelpět na zárukách od Američanů. Pro Trumpa je samostatné jednání s Putinem věc ega, ale pro americký (zbrojní) průmysl, ekonomiku a diplomacii jako takovou jde o přímé nebezpečí. Evropské země totiž mohou bezpečně zajít až tak daleko, že vykážou americké vojáky ze svého území, převezmou kontrolu nad mořem a budou Rusku raději čelit samy.
Další Trumpovo období v pozici šéfa Bílého domu může ukázat Evropě, že se na Spojené státy opět nemůže spolehnout. Za poslední dekády se EU s USA silně provázaly v mnoha různých ohledech – od bezpečnosti až po ekonomiku – a selhání jednoho znamená i selhání druhého.
Úvahy o tom, co přinese další potenciální Trumpův mandát prezidenta USA, se zájmem sleduje i Moskva. Dobře ví, že existují pouze dvě možnosti: Evropa a Amerika kopající za jeden tým nebo rozervání stoletého spojenectví.
Kreml pravděpodobně upřímně doufá v nemilosrdný rozchod, protože jedině ten dokáže Rusku dát dostatek prostoru k prosazení jeho expanzivní politiky. Ukrajina bez společné pomoci od USA a EU dlouhodobě nevydrží – a jestli se tak stane, v přímém ohrožení bude celý evropský kontinent.
Trump nebude muset pečlivě volit slova, nýbrž činy, k nimž po případné inauguraci v lednu 2025 přistoupí.
Související
Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?
Rok války na Blízkém východě: Ve jménu bezohlednosti a dezinformací
komentář , Donald Trump , válka na Ukrajině , USA (Spojené státy americké) , Ukrajina , Rusko
Aktuálně se děje
včera
Desátý říjen je Světový den proti trestu smrti. Jak se u nás vykonával a kdy byl zrušen?
včera
Hokejový svaz vybral nástupce Petra Nedvěda. Generálním manažerem národního týmu je Šlégr
včera
Zelenskyj připustil, že situace na Ukrajině je komplikovaná. Vyjádřil se k rozhovorům o příměří s Ruskem
včera
5 mrtvých, zničené domy, miliony lidí bez proudu. Hurikán Milton se prohnal Floridou
včera
Záhada možného íránského jaderného testu. Teherán reagoval na spekulace
včera
Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise
včera
Tchaj-wanu hrozí válka s Čínou. Jak jsou lidé připraveni na obranu ostrova?
včera
Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi
včera
Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat
včera
Rutte prozradil, jaký je názor NATO na povolení použití zbraní dlouhého doletu proti Rusku
včera
Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS
včera
Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?
včera
Ukrajinští vojáci začali zpochybňovat ofenzívu v Rusku. Obsazení Kursku není úspěch, tvrdí expert
včera
Rusko se poprvé vyjádřilo k tvrzením, že na Ukrajině bojují severokorejští vojáci
včera
Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most
včera
Nobelovu cenu za chemii dostali vědci z Google. Dokázali, co bylo donedávna nemožné
včera
Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku
včera
Počasí se kvůli klimatickým změnám zhoršuje. Hurikán na Floridě je toho důkazem, potvrdili experti pro EZ
Aktualizováno včera
Hurikán Milton zasáhl Floridu. Doprovází jej několik tornád, miliony lidí jsou bez proudu
včera
Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví
Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.
Zdroj: Libor Novák