KOMENTÁŘ | Trump může mít osud Ukrajiny a Evropy ve svých rukou. Musí si dát pozor na jazyk

Donald Trump může v čele Spojených států udělat dvě věci: definitivně od sebe odehnat Evropu nebo ji k sobě přivázat. Jeho silácké řeči o ukončení války na Ukrajině povedou k první možnosti. Prohloubení spojenectví napříč Atlantikem vztahy zachrání. 

Trump je jedním z kandidátů na prezidenta Spojených států. V listopadových volbách se utká s demokratickou favoritkou Kamalou Harrisovou. Průzkumy předpokládají těsný souboj, v němž rozhodně několik klíčových států. Prezidentské volby ale rozhodnou o daleko více věcech než o budoucím šéfovi Bílého domu. Jednou z nich bude také budoucnost Ukrajiny.

Republikánský exprezident svůj úřad mezi lety 2017 a 2021 zasvětil změnám dosavadní politiky USA. Zaměřil se spíše na izolacionistickou politiku a rušil jednu zahraniční dohodu za druhou. Během jeho úřadování se vyostřily americké vztahy s Íránem, když odstoupil od jaderné dohody z roku 2015 a následně dal rozkaz k zabití velitele speciálních jednotek Quds Kásima Sulejmáního. 

Když v roce 2021 za mimořádně dramatických okolností odstoupil z úřadu, předal americké zahraniční vztahy Joeovi Bidenovi v katastrofálním stavu. Bílý dům byl napříč spojenci i nepřáteli vnímán úplně jinak. Nyní se Trump rozhodl kandidovat znovu a zdá se, že s prezidentováním začne přesně tam, kde skončil.

Několikrát popsal, že dokáže ukončit válku na Ukrajině během velice krátké doby – dokonce avizoval 24 hodin. Vzhledem k tomu, že ruský prezident Vladimir Putin za bezmála tři roky válku neukončil, Trumpova tvrzení se zdají lichá.

Šéfové Kremlu a Bílého domu jsou na poli geopolitiky nesmiřitelnými rivaly. Jestliže Trump hodlá jakkoli tlačit na Putina, aby válku ukončil, existuje jen velmi málo cest, jak se mu to může podařit. V jedné ruce by musel držet kartu jaderného zastrašení (kterou má i Rusko), zatímco v ruce druhé bude třímat osud Ukrajiny jako samostatného státu. 

Jeho slova o rychlém ukončení války se zdají velmi nadsazená, protože jako lídr ekonomicky a vojensky nejsilnější země na světě nemůže samostatně jednat s nepřítelem Západu číslo jedna. Ať už se USA zdají (respektive skutečně jsou) jakkoli silné, stále mají důležité evropské spojence, bez nichž budou ve světě znamenat daleko méně. 

Izolace Spojených států od Evropské unie nemůže přicházet v úvahu ani pro Trumpa, ač jeho rétorika mnohdy vypovídá o přesném opaku. Až se ujme místa v Oválné pracovně, bude muset hodně ubrat. EU se totiž s postupem času stala příliš silnou na to, aby ji jakýkoli americký lídr přestal respektovat a uznávat jako relevantního diplomatického (a vojenského) aktéra. 

Pokud chce Trump vyrukovat na Putina a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se silnými slovy, nutně potřebuje podporu od (všech) evropských zemí. Samostatné vedení mocenské politiky vůči Moskvě totiž Washingtonu vynese maximálně to, že se evropské mocnosti jako Francie, Německo nebo Velká Británie přestanou cítit v bezpečí. 

To automaticky přinese bezpečnostní dilema – Evropa se bude snažit být samostatná a nelpět na zárukách od Američanů. Pro Trumpa je samostatné jednání s Putinem věc ega, ale pro americký (zbrojní) průmysl, ekonomiku a diplomacii jako takovou jde o přímé nebezpečí. Evropské země totiž mohou bezpečně zajít až tak daleko, že vykážou americké vojáky ze svého území, převezmou kontrolu nad mořem a budou Rusku raději čelit samy. 

Další Trumpovo období v pozici šéfa Bílého domu může ukázat Evropě, že se na Spojené státy opět nemůže spolehnout. Za poslední dekády se EU s USA silně provázaly v mnoha různých ohledech – od bezpečnosti až po ekonomiku – a selhání jednoho znamená i selhání druhého. 

Úvahy o tom, co přinese další potenciální Trumpův mandát prezidenta USA, se zájmem sleduje i Moskva. Dobře ví, že existují pouze dvě možnosti: Evropa a Amerika kopající za jeden tým nebo rozervání stoletého spojenectví. 

Kreml pravděpodobně upřímně doufá v nemilosrdný rozchod, protože jedině ten dokáže Rusku dát dostatek prostoru k prosazení jeho expanzivní politiky. Ukrajina bez společné pomoci od USA a EU dlouhodobě nevydrží – a jestli se tak stane, v přímém ohrožení bude celý evropský kontinent. 

Trump nebude muset pečlivě volit slova, nýbrž činy, k nimž po případné inauguraci v lednu 2025 přistoupí.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Donald Trump válka na Ukrajině USA (Spojené státy americké) Ukrajina Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy