Dbalý si odpyká deset let, soud potvrdil propadnutí majetku

Pražský vrchní soud dnes uložil bývalému řediteli pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalému celkový trest deseti let vězení a potvrdil mu trest propadnutí majetku. Zamítl lékařovo odvolání v kauze ovlivnění zakázek na digitalizaci chorobopisů a nákupu Leksellova gama nože. Verdikt, podle kterého bral Dbalý za zmanipulování nemocničních tendrů úplatky, je pravomocný.

Soud s exředitelem Nemocnice Na Homolce Vladimírem Dbalým

Dbalý se má také společně s dalšími odsouzenými spolupachateli podílet na náhradě škody nemocnici v celkové výši 112 milionů korun.

Šestice dalších odsouzených si odpyká 3,5 až šest let vězení a musí zaplatit peněžité tresty v rozmezí 60.000 až pěti milionů korun.

Významným důkazem v případu byly Dbalého poznámky, které u něj zajistila policie při domovní prohlídce a které obžaloba označila za podrobný deníkový záznam skutečných událostí. Lékař v nich psal mimo jiné o úplatcích, které dostával. S balíčky peněz se navíc fotografoval.

Obhájci Dbalého i zbylých obžalovaných se deník snažili znevěrohodnit jako fiktivní zápisky. Předseda odvolacího senátu Luboš Vrba však dnes zdůraznil, že důkazů o vině je mnohem více. "Bylo zde provedeno nevídané, velké množství důkazů. Deník byl jen jedním z důkazních prostředků, sám o sobě by ve věci nemohl obstát," řekl. Dodal, že policie vyvinula "neskutečné úsilí" při vyhledávání souvislostí mezi zápisky a realitou. "Byl tak stanoven skutkový děj, o němž ani odvolací soud nemá pochybností," doplnil.

Práci policistů dnes ocenil i státní zástupce Zdeněk Matula, označil ji za "mimořádně mravenčí". Dnešní rozhodnutí je podle něj tečkou za hlavní částí Dbalého případu. "Trest propadnutí majetku považuji za nejvýznamnější z celé této kauzy, neboť takovýchto trestů není uložených mnoho," uvedl na dotaz ČTK.

Vysvětlil, že nyní musí dojít k vypořádání společného jmění manželů Dbalých a Dbalého majetek následně přejde na stát. "Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových má své postupy, jakými tento majetek zpeněžuje. Už v průběhu trestního řízení byl takto zpeněžen byt pana obžalovaného na Smíchově. Peníze se uloží do úschovy soudu a následně se čeká, jak soud rozhodne," popsal. Z výtěžku propadnutého majetku pak lze prostřednictvím ministerstva spravedlnosti odškodnit poškozené, v tomto případě tedy nemocnici.

Dbalý se před policejní razií pokusil ukrýt kufr s hotovostí, zlatem a známkami v hodnotě 34,5 milionu, a to tak, že opustil noční lékařskou službu, kterou měl ve vinohradské nemocnici. Muž tvrdil, že peníze získal sběratelskou činností.

"Domnívám se, že zajištění kufru byl zlomový okamžik celé kauzy. Při první domovní prohlídce se totiž nadstandardní majetkové poměry vyplývající z deníku úplně neprokázaly. Kufr obsahoval majetek, který objektivně nemohl pan obžalovaný nabýt legálním způsobem, a to ani společně s manželkou, i kdyby si odtrhávali od úst každou korunu," podotkl Matula.

Justice shledala Dbalého vinným nejen ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z přijímání úplatků, ale také z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, z praní špinavých peněz a z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Při nákupu gama nože a zakázce na chorobopisy si Dbalý přišel na úplatky ve výši 27,8 milionu korun. Tendry v roce 2009 ovlivnil společně se svým náměstkem, primářem chirurgie Michalem Toběrným. Tomu dnes soud o dva roky snížil původně uložený osmiletý trest a potvrdil mu pětimilionový trest peněžitý.

Předchozí verdikt o sedmiletém trestu, na jehož základě nastoupil Dbalý tento měsíc do vězení, soud zrušil a všechny skutky zahrnul do nového rozsudku. Ten se proto týká vedle zmíněné digitalizace chorobopisů a nákupu gama nože také tří dalších okruhů zakázek: poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Za uzavření těchto smluv přijal Dbalý podle verdiktu úplatky ve výši 12 milionů korun.

Lékař čelí ještě dalšímu stíhání, které souvisí například s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie. V českém právním řádu se tresty nesčítají, za přijímání úplatků lze celkově uložit maximálně 12 let vězení. Matula však dnes upozornil na to, že trestní zákoník u obdobných případů za určitých podmínek umožňuje zvýšit horní hranici trestní sazby o třetinu.

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Českých Budějovicích

24.07.2021 16:16 Jihočeská policie prověřuje okolnosti dnešní násilné smrti dvou lidí na českobudějovickém sídlišti…

Na Benešovsku explodovala nastražená výbušnina

22.07.2021 18:24 Před rodinným domem ve Vrchotových Janovicích na Benešovsku dnes explodovala nastražená výbušnina,…

Soud poslal podnikatele Jana Kočku do vazby

16.07.2021 13:13 Obvodní soud pro Prahu 4 poslal do vazby pražského podnikatele Jana Kočku a dalšího z celkem tří…

Kadlec, Kyselý a Rozbořil dostali v kauze Vidkun podmínečné i peněžité…

16.07.2021 12:24 Krajský soud v Olomouci potrestal v korupční kauze Vidkun bývalého olomouckého policejního náměstka…

Policie zadržela Jana Kočku

13.07.2021 19:12 Aktualizováno Policisté dnes odpoledne zadrželi v centru Prahy tři muže podezřelé z násilného trestného činu.…

Muž ukradl z pražské kanceláře 800.000 korun, policie ho zadržela při…

13.07.2021 11:26 Pražská policie po několika hodinách od činu zadržela muže, kterého podezírá z vykradení kanceláře…

Policie vypátrala muže podezřelého z dubnové střelby na autobus v Hronově

12.07.2021 10:39 Policie vypátrala dvaadvacetiletého muže podezřelého z dubnové střelby na linkový autobus v Hronově…

Policii se přihlásil mladý muž, přiznal se k posprejování Karlova mostu

10.07.2021 22:04 Aktualizováno Policii se dnes podvečer přihlásil mladý muž, který se přiznal k posprejování části Karlova mostu v…

Mladík s nožem vyhrožoval na Příbramsku skupině dětí zabitím

09.07.2021 10:18 Policisté stíhají osmnáctiletého mladíka, který podle nich v Sedlčanech na Příbramsku vyhrožoval…

Policie v Karlových Varech hledá pachatele, odpálili výbušninu u ubytovny

05.07.2021 12:14 Karlovarští policisté pátrají po skupině lidí, která zřejmě v sobotu v noci odpálila výbušninu u…

Související:

Právě se děje