Soud uložil tresty šest a čtyři roky vězení za podvedení stovek dlužníků

Martinu Vaňkovi, který podle obžaloby podvedl několik set zadlužených lidí, dnes soud uložil šest let vězení. Jeho matku Jarmilu potrestal čtyřmi lety za mřížemi.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Verdikt, podle nějž dvojice způsobila škodu 3,5 milionu korun, není pravomocný. Syn s matkou slibovali důvěřivým dlužníkům, že vyřeší jejich problémy, ve skutečnosti je ale ještě více zadlužili. Vyučený zahradník a samozvaný finanční poradce se hájil tím, že chtěl lidem pomoct a dosáhnout toho, aby spláceli všem věřitelům pravidelně, a to alespoň po malých částkách.

Rodinná dvojice získávala podle rozsudku středočeského krajského soudu klienty v letech 2009 až 2014 mimo jiné prostřednictvím letáčků a inzerátů v denících Blesk a Aha. Odeslala jim k podpisu mandátní smlouvu a další listiny s plnou mocí a přislíbila jim, že budou jednat jejich jménem. Přijímala od nich peníze pro věřitele, většinu si však údajně nechávala.

Vaňkovým za podvod hrozilo dva až osm let vězení. Státní zástupce vinil dvojici ze 404 skutků. Soud ji ve 49 bodech obžaloby zprostil, protože se trestnou činnost nepodařilo prokázat. Zároveň ale Vaňkovým přičetl dalších 114 obdobných skutků, za něž už byli pravomocně odsouzeni dříve. Většině podvedených lidí má dvojice podle rozsudku nahradit způsobenou majetkovou škodu.

Vaněk u soudu dříve vypověděl, že si u každého klienta účtoval měsíční paušál 600 až 800 korun. Většina z těchto peněz šla podle něj na provoz poděbradské kanceláře a na administrativní úkony, takže si měsíčně vydělal 10.000 až 15.000 korun. Stejné peníze údajně dostávala i jeho matka. Dále uvedl, že klientů měl přes 7000.

Svou matku důchodkyni, která je vyučenou švadlenou, bránil Vaněk tím, že mu jen vyřizovala poštu a rozhodně nekomunikovala s žádnými klienty. Někteří poškození však tvrdili opak. Vaněk to vysvětloval tím, že telefonoval tak moc, až se mu změnil hlas, a mohl pak při telefonickém hovoru znít jako matčin. Své finanční poradenství nicméně Vaněk provozoval na matčinu živnost a žena také podepisovala smlouvy s klienty.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie na D2 u Lanžhota zadržela další běžence

22.02.2021 14:12 Policie na bývalém hraničním přechodu Lanžhot na Břeclavsku zadržela čtyři běžence, zřejmě jsou z…

Policie vyšetřuje nález mrtvých zvířat u Sedlice na Příbramsku

22.02.2021 12:51 Policisté vyšetřují nález 16 mrtvých zvířat včetně orla mořského, dvou jestřábů a tří kání lesních…

Děti si hrály na kolejích. Policisté obvinili jejich rodiče

20.02.2021 15:07 Sokolovští policisté obvinili muže a ženu z ohrožení výchovy dětí. Třicetiletá žena a 44letý muž ze…

Policie obvinila muže, který na VKontaktě vyhrožoval vládě. Hrozí mu až 15…

18.02.2021 11:36 Policie obvinila dalšího muže z toho, že na sociální síti vyhrožoval fyzickou likvidací…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama