UNESCO bojuje proti IS po svém, oživí zničenou památku

Damašek/Washington/Londýn – O teroristické skupině, která si říká Islámský stát (IS), se často mluví například v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži z listopadu minulého roku. Stojí ale také za zničením několika historických památek včetně Belova chrámu v Palmýře. Jedna jeho část teď ale díky moderní technologii ožije v rámci Týdne světového dědictví UNESCO. Informoval o tom server Guardian.

V srpnu roku 2015 se IS pokusil výbušninami zničit Belův chrám v Palmýře. Tento barbarský útok byl bohužel z velké části úspěšný; jak ale server podotýká, 15 metrů vysokému vstupnímu oblouku se zřejmě podařilo destrukci uniknout.

Právě repliky tohoto oblouku by měly být v rámci Týdne světového dědictví UNESCO, který proběhne v dubnu letošního roku, vystaveny na londýnském Trafalgarském náměstí a newyorském Times Square. Jejich konstrukci umožní speciální 3D tiskárna.

Stane se tak v rámci projektu Institutu pro digitální archeologii (IDA), který ve spolupráci s UNESCO vyslal do světa dobrovolníky s 3D kamerami, aby zdokumentovali významná místa a památky. Bohužel tak bylo učiněno až po vyhrocení konfliktu v Sýrii a zničení Belova chrámu. Model oblouku byl proto vytvořen na základě tisíců dvojrozměrných snímků.

Související

Více souvisejících

Islámský stát ničí památky v Palmýře Islámský stát (IS) UNESCO

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy