Letní shakespearovské slavnosti dnes zahájí skvěle obsazený Hamlet

Praha – Již dnes bude zahájen letošní ročník oblíbeného divadelního festivalu Letní shakespearovské slavnosti. V malebném prostoru Královské zahrady na Pražském hradě se dnes poprvé odehraje novinková inscenace Hamleta s Jaroslavem Pleslem v hlavní roli.

Již dnes bude zahájen další ročník festivalu Letní shakespearovské slavnosti. V malebném prostoru Královské zahrady na Pražském hradě dnes bude mít premiéru novinková inscenace Hamlet v režii Michala Vajdičky a s Jaroslavem Pleslem, Hynkem Čermákem a Lenkou Vlasákovou v hlavních rolích. Dnešní premiéra je prvním z celkem 162 představení, které festival letos nabídne.

Premiéra Hamleta a další pražská představení se letos přesouvají do nového prostoru v Královské zahradě před Míčovnou kvůli rekonstrukci tradičního dějiště Slavností – Nejvyššího purkrabství. Vstup pro diváky na novou letní scénu společně s pokladnou se nachází v ulici Mariánské hradby v docházkové vzdálenosti ze zastávky tramvaje Pražský hrad. Pokladna je přístupná v hracích dnech od 15 do 18 hodin z Královské zahrady a od 18 do 21 hodin z ulice Mariánské hradby.

Novinková inscenace Hamlet v úpravě a režii Michala Vajdičky se zatím setkává s nadšením herců. „Hlavní je tady totiž linie rodiny, vztahů a intimity. Zabýváme se tím, jak Hamlet naloží s informacemi, které v úvodu hry získá, jestli jim uvěří, jestli je dokáže využít, nebo ne. A také jestli je jeho touha po pravdě tak silná, že se kvůli ní dokáže vzdát lásky, úplně změnit svůj život, a dokonce i zabít. Do jaké míry je Hamlet mstitelem z vlastní vůle a do jaké z vůle jiných. To jsou velmi vzrušující otázky a možnosti,“ vysvětluje Jaroslav Plesl, kterého uvidíme v hlavní roli.

Představitel Claudia, Hynek Čermák, se s touto tragédií setkal na divadle vůbec poprvé. „Překvapuje mě, jak je Shakespearův text mnohovrstevný, víceznačný, a fascinuje mě způsob, jakým titulní roli zkoušeli Jarda Plesl s režisérem Michalem Vajdičkou. Oba šli směrem, který bych nečekal a který mě nesmírně zajímá,“ říká Čermák v tiskové zprávě.

Vajdička již pro Slavnosti režíroval Othella a stejně jako tenkrát i letos zvolil komorní interpretaci, aby tak vynikl konflikt postav a rodiny. „Hamlet je inteligentní empatický člověk, který v porovnání s jinými Shakespearovými postavami neřeší věci s horkou hlavou. Za všechna svá rozhodnutí a skutky nese plnou zodpovědnost. Hamlet hledá pravdu, život ve lži a nevědomosti ho sžírá. Sice za sebou nechává i oběti, ale stojí mu to za to. To mi je na něm velmi sympatické,“ dodává režisér.

Kromě Hamleta letošní program nabízí osm dalších inscenací. Nebude chybět loňská premiéra komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete s Marií Doležalovou, Milanem Šteindlerem či Nelou Boudovou v hlavních rolích. Pouze deset srpnových představení rozehraje tragédii Romeo a Julie s Terezou Voříškovu a Janem Sklenářem a vrátí se také projekt Pocta Shakespearovi s Janem Třískou.

Více informací a vstupenky najdete na www.shakespeare.cz.

Související

Více souvisejících

Letní shakespearovské slavnosti William Shakespeare Praha Pražský Hrad Jaroslav Plesl (herec) Hynek Čermák (herec) Lenka Vlasáková Marie Doležalová Nela Boudová (herečka) Tereza Voříšková (herečka) Jan Tříska (herec) kultura Divadla festivaly

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 4 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 12 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Zdroj: David Holub

Další zprávy