Národní divadlo Brno zahajuje sezónu s novou vizuální kampaní

Brno - Národní divadlo Brno představilo svůj plán na novou sezónu, která bude zahájena již za deset dní tradičním koncertem pod širým nebem. Na jaké premiéry se můžete těšit a jak to vypadá s rekonstrukcí Janáčkova divadla?

Nová sezóna se blíží a Národní divadlo Brno ji zahájí již za deset dní tradičním koncertem pod širým nebem. Ještě než si řekneme, jaké premiéry chystají všechny tři soubory, podívejme se, jak to vypadá s probíhající rekonstrukcí Janáčkova divadla. Tu totiž potkaly komplikace, které opravu pravděpodobně prodlouží.

Nyní probíhá bourání nenosných příček ve všech podlažích zázemí divadla. Ke konci měsíce srpna začnou zednické práce a v průběhu září nastoupí řemeslníci v oborech silnoproud, slaboproud, vzduchotechnika, zdravotní a technické instalace a další. Upravuje se také střešní konstrukce nad hledištěm a provazištěm. Rekonstrukce se však zkomplikovala, když řemeslníci objevili karcinogenní azbestové materiály v bouraných konstrukcích, což bude mít zásadní dopak na rozsah i harmonogram práce.       

Nyní se ale podívejme, jaké premiéry si přichystal soubor Janáčkovy opery. "Sezona 2017/18 bude netradiční, ale o to zajímavější. Náš do­mov – Janáčkovo divadlo – se na více než rok uzavře, aby proběhla tolik potřebná rekonstrukce. Ale to neznamená, že opera na tu dobu zmizí z našeho města. Naopak, máme pro vás připraveno 6 premiér v Ma­henově divadle, v Redutě i na Brněnském výstavišti v pavilonu P, koncerty a také open air představení na hradě Špilberk," vzkazuje umělecký šéf opery NdB, Jiří Heřman.

Sezónu zahájí světová premiéra opery autorské dvojice Michala Nejtka a Jiřího Adámka s názvem Pravidla slušného chování v moderní společnosti, kterou autoři napsali přímo na tělo brněnskému souboru. Opera poskytne humorný návod, jak projít životem od narození až po smrt.

Další operou bude Donizettiho Nápoj lásky, který bude také operním debutem režisérky Magdaleny Švecové. Dále se můžete těšit na Goudonova slavného Fausta a Markétku v režii Jiřího Heřmana, která bude uvedena na Brněnském výstavišti v pavilon P., nebo na Čajkovského Pikovou dámu, která se na brněnské jeviště vráti po padesáti letech.

Pro děti bude připravena pohádková opera Jiřího Temla Kocour v botách a sezónu uzavře Mozartova opera Cosi fan tutte v režii Anny Petrželkové, která diváky zanese do slunné Itálie. "Čeká nás náročná sezona, ale netradiční prostory opeře jistě přinesou neotřelé nápady a věřím, že nás naše publikum podpoří," dodává Jiří Heřman.

Stěhování do Mahenova divadla čeká i soubor baletu. Ten však čekají i projekty v netradičních prostorách Biskupského dvora nebo Brněnského výstaviště.

"Premiéry uvedeme v našich divadlech i v pavilonu P Brněnského výstaviště. Tam konkrétně připravíme listopadovou premiéru taneční show West Side Story na motivy slavného muzikálu Leonarda Bernsteina. Na jevišti Mahenova divadla uvedeme v březnu 2018 premiéru s názvem 4 Elements, která náš repertoár obohatí o další dvě mimořádné kreace Jiřího Kyliána − Falling Angels a Sarabande," vyjmenovává umělecký šéf baletu, Mário Radačovský.

Do repertoáru se dostane také choreografie světového tvůrce Nacha Duata s názvem Gnawa. Strhující podívaná je podbarvená hudebním projevem typickým pro severoafrickou oblast Maghrebu a přilehlého Středomoří. Večer uzavře originální kreace Lukáše Timuláka, kterou vytvoří speciálně pro brněnský balet.

Druhou premiérou baletu v této sezóně bude večer s tvorbou mladých choreografů v divadle Reduta. V titulu Amadeus MozArt se uvedou Carolina Isach Cogollos, Dan Datcu a Uladzimir Ivanou, kteří se nechali inspirovat geniem loci divadla, osobou skladatele Mozarta i jeho dílem.

Pestrou nabídku chystá i činoherní soubor. "Čeká vás irská variace na antickou Médeu U kočičí bažiny, francouzská komedie Kdo je pan Schmitt?, i radostná oslava nostalgického snění a krásy našeho mateřského jazyka ve Vančurově Rozmarném létě. Světovou klasiku zastoupí Schillerovo historické drama Marie Stuartovna a současnou dramatickou tvorbu hit německého dramatika Ferdinanda von Schiracha Teror. Máte pocit, že Evropa začíná být nejistým domovem? Pojďte s námi putovat s Homérem a jeho Odysseou," říká Martin Františák, umělecký šéf Činohry NdB.

Repertoár v Redutě se zaěří na téma divadla a doby. Osobnost Věry Čáslavské představí v nové hře o této význané gymnastce s názvem Věra. Pokračovat bude také cyklus Spílání Brnu, v rámci kterého bude na brněnské jeviště poprvé uvedena hra Milana Uhdeho Zázrak v Černém domě.

"Pochopitelně budeme mít snahu vyjádřit svůj pohled k celému století. Českému století. V unikátním projektu Hoří v sadě rodném květ se tak s námi z jiných generací setkají naše režijní vzory, elitní tvůrci Jan Antonín Pitínský a Jan Nebeský," dodává Františák.

Činohra NdB také přispěje k blížícimu se roku české státnosti dramatickou soutěží Audience českých her. Vítězný text soutěže bude totiž uveden již v sezóně 2018/2019. Dále se chystá projekt České snění, který na dvě sezóny opanuje prostor Reduty a představí řadu mezioborových průniků do české národní povahy a mnoho inspirativních setkání s předními osobnostmi ze světa filmového dokumentu, filosofy, vědci, ale i improvizátory.

Sezónu tradičně otevře open air zahajovací koncert. Ve středu 6. září od pěti hodin můžete na Zelném trhu shlédnou ochutnávku nadcházející sezóny. Orchestr Janáčkovy opery s šéfdirigentem Marko Ivanovićem doprovodí sólisty s programem árií a ansámbů z toho nejlepšího, co bude v nové sezóně uvedeno. Představeny budou také novinky i záměry baletu NdB. Uvidíte například ukázky z baletu West Side Story nebo duet z Bajadéry.

Příští rok nás čeká také další ročník festivalu Janáček Brno. Od 22. listopadu do 8. prosince proběhne již šestý ročník prestižní přehlídky věnované osobnosti Leoše Janáčka. Festival zahájí domácí soubor s premiérou inscenace Příhody Lišky Bystroušky v režii Jiřího Heřmana a v hudebním nastudování Marko Ivanoviće.

Na podzim letošního roku jsou připraveny tři jedinečné koncerty, které uvedou připravovaný festival. 30. října vystoupí v prostorách vily Tugendhat Bennewitzovo kvarteto. 13. listopadu provede koncert v divadle Reduta soubor Brno Contemporary Orchestra. 8. prosince zazní recitál Simony Šaturové a Martina Kasíka ve Vile Löw-Beer. Vstupenky jsou již v prodeji, kompletní informace naleznete na www.janacek-brno.cz

Kromě rekonstrukce Janáčkovy opery Národní divadlo Brno opravuje také své Zákaznické centrum. "Nové Zákaznické centrum Národního divadla Brno vzniklo podle návrhu architekta Martina Hrdiny. Celá vizuální koncepce je postavena na tom, že zákazník přicházející do ZC by měl mít pocit, že se dívá na divadelní kulisy z druhé strany, protože divadlo začíná až v momentě zakoupení vstupenky. Jako další reminiscence na NdB je osvětlení celého prostoru, který budou zajišťovat žárovky tvarově vycházející z těch, kterými T. A. Edison osvětlil Mahenovo divadlo při jeho otevření jako první divadlo v kontinentální Evropě," vysvětluje ředitel divadla Martin Glaser. Slavnostní otevření proběhne v pondělí, 28. srpna 2017 od 8:30 a po celý den si mohou diváci zakoupit vstupenky na inscenace, které NdB uvede od 25. srpna do 30. září 2017 se slevou 100 Kč.

Divadlo představilo také novou plakátovou kampaň premiér sezóny 2017/2018, jejíž autory jsou Ivan Pinkava a Robert V. Novák. Na kampaň se můžete podívat ve fotogalerii vložené v článku výše.

Související

Salome

RECENZE: Salome je bezchybně realizovaná opera Národního divadla v Brně

Triptych „ Tři povídky“ (Trois Contes) od Gustava Flauberta, poprvé vydané v roce 1877, je asi první moderní zpracování dávnověkého biblického příběhu, o Salome. Oscar Wilde pro napsání divadelní hry (1891) použil právě tento, dá se říct krvelačný biblický příběh o Salome, Herodiadě a stětí Jana Křtitele. Do Judeje přijíždí římský správce Sýrie a probíhá bohatě popisovaná opulentní hostina. Herodiada pomocí intriky přiměje svého manžela Heroda, aby se zamiloval do její dcery Salome. Jejím prostřednictvím pak dosáhne popravy proroka Joachanana, hlásajícího příchod Mesiáše.

Více souvisejících

Národní divadlo Brno Janáčkovo divadlo v Brně kultura Divadla premiéry Mahenovo divadlo Divadlo Reduta Hrad Špilberk Jiří Heřman (režisér) Petr Iljič Čajkovskij Wolfgang Amadeus Mozart Balet Mário Radačovský (umělecký šéf Baletu NdB) Vladislav Vančura Věra Čáslavská Milan Uhde Jan Antonín Pitínský (režisér) Leoš Janáček Martin Glaser (ředitel NdB)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy