Oscary ovládla Země Nomádů, sošku získal i Anthony Hopkins

Snímek Země nomádů převládl ve většině hlavních kategorií cen americké filmové akademie Oscar, jejichž předávání se letos odehrávalo v netradičním a podle řady médií poměrně rozpačitém formátu, který si vynutila pandemie covidu-19. Země nomádů si odnesla hlavní ocenění za nejlepší film, režisérka snímku Chloé Zhaoová dostala zlatou sošku za režii.

Eurozpravy.cz

Akademie rovněž ocenila Frances McDormandovou, která ve filmu ztvárnila hlavní roli. V hlavní mužské herecké kategorii zvítězil Anthony Hopkins za výkon ve filmu The Father, což média označují za největší překvapení celého večera.

Předávací ceremoniál se letos velmi odlišoval od tradiční oscarové show. Vyhlašování většiny kategorií se odehrávalo v losangeleské vlakové stanici Union Station, kde byl jen omezený počet hostů. Ti byli podle organizátorů buď naočkovaní proti covidu-19, nebo náležitě otestovaní. "Berte to jako filmovou scénu," uvedla na začátku vysílání herečka Regina Kingová krátce po znělce, s tím, že se celý večer řídí stejnými opatřeními, jež nyní platí při natáčení v Hollywoodu.

Na úvod ceremoniálu chyběl tradiční monolog a zmizela rovněž charakteristická velkolepá hudební a taneční čísla. Daleko větší prostor pak dostali jednotliví ocenění, kteří po převzetí ceny pronášeli i několikaminutové proslovy.

Země nomádů potvrdila svou roli favorita, čímž podle médií završila hvězdný vzestup Zhaoové. Road movie o ženě cestující napříč americkým západem, který měl rozpočet menší než pět milionů dolarů (107 milionů korun), a v němž účinkuje řada neherců, je podle médií velmi neobvyklým výhercem velmi neobvyklých Oscarů.

Vítězství Zhaoové v kategorii nejlepší režie vyhlásil přes satelitní spojení z Jižní Koreje režisér Pong Čun-ho, který loni dostal zlatou sošku za nejlepší snímek s filmem Parazit. Zhaoová se stala první nebělošskou ženou, která kdy získala cenu pro nejlepší režisérku, a teprve druhou ženou celkově. Jako první se to podařilo v roce 2009 Kathryn Bigelowové s filmem Smrt čeká všude.

Agentura AP připomíná, že si 83letý Hopkins Oscara odnesl naposledy v roce 1992, kdy si jej vysloužil za roli Hannibala Lectera ve snímku Mlčení jehňátek. Podle médií byl jeho letošní triumf poměrně nečekaný, protože velkým favoritem na posmrtné ocenění byl herec Chadwick Boseman za výkon v Ma Rainey - matka blues.

Nejlepší herečkou ve vedlejší roli se stala Korejka Jun Ju-čung za film Minari. Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli si odnesl Daniel Kaluuya za výkon ve filmu Judas and the Black Messiah (Jidáš a černý mesiáš).

První cenu večera dostala Emerald Fennellová za původní scénář k filmu Nadějná mladá žena. Zlatou sošku za scénář podle předlohy následně dostali Christopher Hampton a Florian Zeller za snímek The Father (Otec).

Studio Pixar pak obdrželo již celkově 11. zlatou sošku v kategorii nejlepší celovečerní animovaný film, poslední přírůstek mu obstaral snímek Duše, který akademie ocenila rovněž za filmovou hudbu. Filmy společnosti Netflix získaly letos celkem sedm sošek, tedy nejvíc ze všech produkčních firem. Netflixu však nadále utíká ta nejcennější, tedy za nejlepší film.

Cenu za nejlepší zahraniční celovečerní snímek vyhrál film Chlast dánského režiséra Thomase Vinterberga s Madsem Mikkelsenem v hlavní roli, který byl považován za jednoho z favoritů.

Ocenění za nejlepší vizuální efekty si odnesl film Tenet režiséra Christophera Nolana. Nejlepší filmový zvuk uplynulé sezony měl podle akademie snímek Sound of Metal. Film Mank režiséra Davida Finchera, který šel do závěrečného klání s největším počtem deseti nominací, dostal zlaté sošky za výpravu a kameru. V kategoriích za nejlepší masky a kostýmy vyhráli tvůrci snímku Ma Rainey - matka blues.

Nejlepším celovečerním dokumentem minulého roku byl podle akademie film Moje učitelka chobotnice. V kategorii krátkometrážní animovaný snímek akademie prohlásila za nejlepší film Mám vás ráda, ať se stane cokoli. Cenu v kategorii nejlepší krátkometrážní dokumentární film získal snímek Colette. Oscara za nejlepší krátkometrážní hraný film dostal snímek Vzdálené světy.

Moderátoři a ocenění během udílení několikrát zmínili události kolem procesu s bělošským expolicistou Derekem Chauvinem, jehož minulý týden shledala porota v Minneapolis vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. "Kdyby to minulý týden v Minneapolisu dopadlo jinak, vyměnila bych možná svoje podpatky za vojenské boty," prohlásila hned zkraje ceremoniálu Kingová.

Experti očekávají, že Oscarům stejně jako jiným slavnostním předáváním filmových cen letos kvůli novému formátu vynuceným pandemií výrazně poklesne sledovanost. Někteří experti rovněž upozorňují na to, že kvůli nemožnosti navštěvovat kina mnoho lidí řadu z nominovaných snímků nevidělo. Mezi letošními filmy navíc nebyl žádný velkorozpočtový hit, jakým byl v minulých letech například Titanic či Black Panther.

Témata: EZ

Ve věku 84 let zemřela herečka Nina Divíšková, manželka Jana Kačera

21.06.2021 22:02 Aktualizováno Ve věku 84 let dnes zemřela herečka Nina Divíšková, která byla dlouhá léta spjata s pražským…

Snímek režisérky Pavlátové Moje slunce Mad získal cenu na festivalu v…

19.06.2021 20:56 České režisérce Michaele Pavlátové se dostalo ocenění na festivalu animovaných filmů ve…

Herec Russell Crowe chce na pobřeží v Austrálii vybudovat filmové studio

17.06.2021 05:11 Novozélandský herec Russell Crowe hodlá vybudovat na pobřeží Nového Jižního Walesu filmové studio,…

Umřel herec Ned Beatty, známý z více než 150 filmů a seriálů

14.06.2021 06:39 Ve věku 83 let o víkendu umřel americký herec Ned Beatty, jehož dlouhá a úspěšná kariéra zahrnuje…

RECENZE: Armáda mrtvých je zpackaný pokus Zacka Snydera o zombie řežbu

30.05.2021 16:52 Rychle vytvořená jednotka vyvrhelů se vydává vyloupit trezor kasina. V cestě jí trosky města, v…

Kozub, Třeštíková či Holý? Co týden v kultuře dal i vzal

23.05.2021 21:13 Až z moravskoslezských hor zazněl hlas jako zvon písničkářky Kaczi a ze stejného regionu si…

V 86 letech zemřel herec Charles Grodin, který hrál ve filmu Beethoven

19.05.2021 09:20 Ve věku 86 let zemřel americký herec Charles Grodin, který hrál například ve filmech Beethoven nebo…

RECENZE: Disfunkční Rodina na baterky zachraňuje svět před vzbouřenými…

16.05.2021 18:15 Svižná animovaná komedie pro mladé i dospělé diváky. Autoři populárního seriálu Městečko záhad …

RECENZE: Barevná roadmovie Láska a příšery aneb Zombieland pro náctileté

15.05.2021 18:00 Hledáte dobrodružnou post-apo komedii pro mladé publikum s hlavním hrdinou série Labyrint, která je…

Související:

Právě se děje