Oscary ovládla Země Nomádů, sošku získal i Anthony Hopkins

Snímek Země nomádů převládl ve většině hlavních kategorií cen americké filmové akademie Oscar, jejichž předávání se letos odehrávalo v netradičním a podle řady médií poměrně rozpačitém formátu, který si vynutila pandemie covidu-19. Země nomádů si odnesla hlavní ocenění za nejlepší film, režisérka snímku Chloé Zhaoová dostala zlatou sošku za režii.

Akademie rovněž ocenila Frances McDormandovou, která ve filmu ztvárnila hlavní roli. V hlavní mužské herecké kategorii zvítězil Anthony Hopkins za výkon ve filmu The Father, což média označují za největší překvapení celého večera.

Předávací ceremoniál se letos velmi odlišoval od tradiční oscarové show. Vyhlašování většiny kategorií se odehrávalo v losangeleské vlakové stanici Union Station, kde byl jen omezený počet hostů. Ti byli podle organizátorů buď naočkovaní proti covidu-19, nebo náležitě otestovaní. "Berte to jako filmovou scénu," uvedla na začátku vysílání herečka Regina Kingová krátce po znělce, s tím, že se celý večer řídí stejnými opatřeními, jež nyní platí při natáčení v Hollywoodu.

Na úvod ceremoniálu chyběl tradiční monolog a zmizela rovněž charakteristická velkolepá hudební a taneční čísla. Daleko větší prostor pak dostali jednotliví ocenění, kteří po převzetí ceny pronášeli i několikaminutové proslovy.

Země nomádů potvrdila svou roli favorita, čímž podle médií završila hvězdný vzestup Zhaoové. Road movie o ženě cestující napříč americkým západem, který měl rozpočet menší než pět milionů dolarů (107 milionů korun), a v němž účinkuje řada neherců, je podle médií velmi neobvyklým výhercem velmi neobvyklých Oscarů.

Vítězství Zhaoové v kategorii nejlepší režie vyhlásil přes satelitní spojení z Jižní Koreje režisér Pong Čun-ho, který loni dostal zlatou sošku za nejlepší snímek s filmem Parazit. Zhaoová se stala první nebělošskou ženou, která kdy získala cenu pro nejlepší režisérku, a teprve druhou ženou celkově. Jako první se to podařilo v roce 2009 Kathryn Bigelowové s filmem Smrt čeká všude.

Agentura AP připomíná, že si 83letý Hopkins Oscara odnesl naposledy v roce 1992, kdy si jej vysloužil za roli Hannibala Lectera ve snímku Mlčení jehňátek. Podle médií byl jeho letošní triumf poměrně nečekaný, protože velkým favoritem na posmrtné ocenění byl herec Chadwick Boseman za výkon v Ma Rainey - matka blues.

Nejlepší herečkou ve vedlejší roli se stala Korejka Jun Ju-čung za film Minari. Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli si odnesl Daniel Kaluuya za výkon ve filmu Judas and the Black Messiah (Jidáš a černý mesiáš).

První cenu večera dostala Emerald Fennellová za původní scénář k filmu Nadějná mladá žena. Zlatou sošku za scénář podle předlohy následně dostali Christopher Hampton a Florian Zeller za snímek The Father (Otec).

Studio Pixar pak obdrželo již celkově 11. zlatou sošku v kategorii nejlepší celovečerní animovaný film, poslední přírůstek mu obstaral snímek Duše, který akademie ocenila rovněž za filmovou hudbu. Filmy společnosti Netflix získaly letos celkem sedm sošek, tedy nejvíc ze všech produkčních firem. Netflixu však nadále utíká ta nejcennější, tedy za nejlepší film.

Cenu za nejlepší zahraniční celovečerní snímek vyhrál film Chlast dánského režiséra Thomase Vinterberga s Madsem Mikkelsenem v hlavní roli, který byl považován za jednoho z favoritů.

Ocenění za nejlepší vizuální efekty si odnesl film Tenet režiséra Christophera Nolana. Nejlepší filmový zvuk uplynulé sezony měl podle akademie snímek Sound of Metal. Film Mank režiséra Davida Finchera, který šel do závěrečného klání s největším počtem deseti nominací, dostal zlaté sošky za výpravu a kameru. V kategoriích za nejlepší masky a kostýmy vyhráli tvůrci snímku Ma Rainey - matka blues.

Nejlepším celovečerním dokumentem minulého roku byl podle akademie film Moje učitelka chobotnice. V kategorii krátkometrážní animovaný snímek akademie prohlásila za nejlepší film Mám vás ráda, ať se stane cokoli. Cenu v kategorii nejlepší krátkometrážní dokumentární film získal snímek Colette. Oscara za nejlepší krátkometrážní hraný film dostal snímek Vzdálené světy.

Moderátoři a ocenění během udílení několikrát zmínili události kolem procesu s bělošským expolicistou Derekem Chauvinem, jehož minulý týden shledala porota v Minneapolis vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. "Kdyby to minulý týden v Minneapolisu dopadlo jinak, vyměnila bych možná svoje podpatky za vojenské boty," prohlásila hned zkraje ceremoniálu Kingová.

Experti očekávají, že Oscarům stejně jako jiným slavnostním předáváním filmových cen letos kvůli novému formátu vynuceným pandemií výrazně poklesne sledovanost. Někteří experti rovněž upozorňují na to, že kvůli nemožnosti navštěvovat kina mnoho lidí řadu z nominovaných snímků nevidělo. Mezi letošními filmy navíc nebyl žádný velkorozpočtový hit, jakým byl v minulých letech například Titanic či Black Panther.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy