Soutěž Eurovize začíná už dnes večer, český zástupce je v druhém semifinále

Po loňské přestávce způsobené šířením covidu-19 se dnes naplno rozjede další ročník písňové soutěže Eurovize, který má být podle pořadatelů symbolem toho, že se svět nenechal pandemií zlomit. V nizozemském Rotterdamu během prvního semifinále na pódiu vystoupí interpreti ze 16 zemí. Český zástupce v soutěži - Benny Cristo - zazpívá až během druhého semifinálového večera ve čtvrtek.

"Tímhle způsobem se vracíme zpátky do normálu. Vždycky jsme říkali, že ať už se s pandemií stane cokoli, písňová soutěž bude," uvedl za pořadatele Martin Österdahl.

Eurovize zrušila svůj loňský ročník v březnu 2020, a soutěž se proto koná s ročním zpožděním. Pořadatelem je tentokrát Nizozemsko, protože vítězem posledního ročníku v roce 2019 byl nizozemský zpěvák Duncan Laurence. Většina zemí včetně Česka i letos znovu vyslala stejné zástupce jako loni, z 39 účastnických zemí jich 26 jméno soutěžícího interpreta nezměnilo.

V rotterdamské aréně Ahoy, která má kapacitu pro 15.000 lidí, budou smět show sledovat přímo na místě diváci. Jejich počet je ale kvůli bezpečnosti omezen na 3500. Další desítky milionů lidí pak budou fandit během televizních a internetových přenosů.

Dnes večer se představí mimo jiné soutěžící z Ruska, Švédska, Austrálie, Izraele či Ukrajiny. Ve čtvrtek pak zazpívá zbylých 17 semifinalistů, mezi nimi 33letý český zpěvák a tanečník Ben Cristovao, který v soutěži vystupuje pod zkráceným jménem Benny Cristo. Finále bude v sobotu.

"Samotná možnost tady být je požehnání," řekl Cristovao stanici BBC a popsal i anabázi, která odjezdu do Nizozemska předcházela. Zpěvák samozřejmě musel mít negativní test na covid-19, ale z preventivních důvodů byl dva týdny před odjezdem v karanténě. Jeho autobus prý na cestě do Rotterdamu "nestavěl ani na benzínkách", aby riziko nákazy někoho z týmu bylo co nejnižší.

Soutěž Eurovize se koná každoročně už od roku 1956. Sledovanost finálového večera se odhaduje až na 200 milionů diváků. Dodnes nejslavnějším vítězem zůstává švédská skupina ABBA, která v roce 1974 prorazila s hitem Waterloo. Píseň byla v roce 2005 vybrána jako vůbec nejlepší v celé historii soutěže.

Česká republika se Eurovize poprvé zúčastnila v roce 2007, a to jako jedna z posledních zemí v Evropě. Do finále se dosud probojovali tři čeští interpreti: v roce 2016 Gabriela Gunčíková, v roce 2018 obsadil Mikolas Josef celkově šesté místo a v roce 2019 do finále postoupila kapela Lake Malawi, která nakonec skončila jedenáctá.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 49 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy