Tisíce fanoušků přivítaly Nicka Cavea na koncertu pod širým nebem

Po třech desítkách let od prvních koncertů v klubech a menších koncertních sálech v Praze vystoupil dnes večer na více než dvouhodinovém open air koncertě festivalu Metronome Prague australský zpěvák a muzikant Nick Cave. Patřilo mu hlavní pódium festivalu, který dnes začal na Výstavišti v Holešovicích po několikerém odložení způsobeném pandemií.

Tisícihlavý dav zejména pamětníků někdejších koncertů muzikanta, jemuž už kdysi Praha přirostla k srdci, nadšeně aplaudoval jeho baladám, starším i těm novějším, a hvězda prvního večera festivalu si s diváky dělala, co chtěla.

Čtyřiašedesátiletý muzikant s drsnými životními zkušenostmi, které umocnily rodinné tragédie z poslední doby, přinesl velmi kontaktní vystoupení. Na fanoušky, z nichž ti skalní čekali před pódiem na dobrá místa celou hodinu, se během celého koncertu obracel, podával si s nimi ruce, nechal se jimi nosit a celou dobu děkoval Praze za vřelou atmosféru. Doplňovaly ji dvě obrazovky vedle pódia, které přinášely detaily ze scény, ale byly laděné do černobílé barvy. Jen při závěrečných hitech se zbarvily do červena.

Nick Cave se skupinou The Bad Seeds si pro svůj koncert vyžádal více než dvouhodinový čas. Přestože je jeho sláva celosvětová, v Česku má tento originální tvůrce zcela mimořádnou posluchačskou základnu a už od začátku 90. let bývá k vidění na českých pódiích pravidelně.

Tuto sérii zahájily vyprodané koncerty v letech 1992 a 1993 v pražské Lucerně, na něž pamětníci dodnes vzpomínají. Ani sám Cave nezůstal vůči tehdejšímu geniu loci svobodné Prahy imunní: na jeho albu Let Love In z roku 1994 zní píseň Thirsty Dog inspirovaná tehdy kultovní pražskou hospodou Žíznivý pes.

Nick Cave pochází z australské kulturně orientované rodiny. Už odmalička se zajímal o literaturu a výtvarné umění, posléze i o hudbu. Té se začal věnovat po seznámení s následně dlouholetým parťákem Mickem Harveym na střední škole ve skupině The Boys Next Door. S tou také složil své první písně a natočil první nahrávky. V roce 1980 se kapela přestěhovala do Anglie a změnila si název na The Birthday Party. Tím se odstartovala relativně krátká, ale mimořádně intenzivní etapa tvorby Nicka Cavea, jež je v postpunkové historii zapsána pro svoji osobitost a značný vliv nepřehlédnutelným písmem.

Pro dnešní večer Cave sestavil program ze svých hitů doplněných několika novinkami z posledních desek, tedy z alb Ghosteen, Skeleton Tree i z posledního loňského Carnage. V publiku byli fanoušci, kteří mají za sebou mnoho Caveových koncertů, ale s kapelou posílenou vokalisty znějí některé písně jinak.

Třídenní festival začal dnes odpoledne vystoupením ukrajinské kapely Go_A, která hraje elektronickou hudbou ovlivněnou folkem. Oblíbené hity zahrála kapela Mňága a Žďorp, večer zastoupila českou scénu ještě Lenka Dusilová a po půlnoci Čechomor.

Festival pokračuje v sobotu, kdy jeho hlavní hvězdou bude Beck Hansen, který vystupuje pod svým křestním jménem. Vedle něj zahraje britské indiepopové duo Oh Wonder a další. Přímo ze slavného studia Abbey Road s novým albem dorazí britská kapela Sunnbrella, jejímž frontmanem je syn zesnulého Miroslava Žbirky David. Zahraničním tahákem závěrečného dne je britská skupina Underworld.

Návštěvnost festivalu podle pořadatelů vzrostla ze 7500 diváků v prvním ročníku na přibližně 20.000. Za předchozí čtyři ročníky ji navštívily hvězdy jako Kraftwerk, Primal Scream, Liam Gallagher, Morcheeba, Sting, Iggy Pop, Foals, Chemical Brothers, Kasabian, David Byrne, John Cale nebo Massive Attack.

Související

Nick Cave

Nick Cave či Nick Mason pozastavují turné, koncerty v Praze odloženy

Přesun koncertních turné ohlásili němečtí Einstürzende Neubauten i bubeník Pink Floyd Nick Mason se svou kapelou Saucerful of Secrects. Po Van der Graaf Generator jsou to další dva umělci pořádající agentury 10:15 Entertainment, kteří se rozhodli své koncertní aktivity zahrnující i Prahu posunout na pozdější termíny z důvodu koronaviru. Odložit své evropské turné se rozhodli také Nick Cave & The Bad Seeds.

Více souvisejících

Nick Cave

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 33 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy