Zemřel řecký skladatel Vangelis, proslavila ho filmová hudba

Ve věku 79 let zemřel řecký hudební skladatel Vangelis, informovala dnes řecká média. Proslavil se především hudbou k řadě známých filmů, například ke sci-fi Blade Runner z roku 1982 od režiséra Ridleyho Scotta či historickému snímku 1492: Dobytí ráje od téhož režiséra. Za hudbu pro film Ohnivé vozy od režiséra Hugha Hudsona si odnesl cenu americké filmové akademie Oscar.

Vangelis

Úmrtí potvrdil řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. "Svět hudby přišel o mezinárodního (umělce) Vangelise," uvedl na sociálních sítí. O úmrtí informoval i skladatelův právník, který k tomu ale neuvedl další podrobnosti.

Skladatel se narodil v roce 1943 pod jménem Evangelos Odyseas Papathanasiu. Když mu bylo 25 let, emigroval kvůli vojenskému puči v Řecku do Paříže, kde se zapojil do místní hudební scény. Na mezinárodní scéně ho zřejmě nejvíce proslavila hudba k britskému filmu Ohnivé vozy z roku 1981, tento úspěch ale podle agentury Reuters zastínil jeho další tvorbu. V 80. a 90 . letech také úzce spolupracoval s britským rockovým hudebníkem Jonem Andersonem. Do jeho pozdní tvorby patří hudba pro film Alexander Veliký režiséra Olivera Stonea z roku 2004 a několik hudebních alb.

Vangelisova hudba provázela filmy i celosvětová sportovní klání

Hudebník řeckého původu Vangelis patřil mezi průkopníky elektronické hudby. "Syntezátorového kouzelníka", který zemřel ve věku 79 let, asi nejvíce proslavil doprovod k filmům 1492: Dobytí ráje, Ohnivé vozy, Blade Runner nebo Alexander Veliký. Jím komponovaná a nahrávaná hudba ale provázela i nespočetné koncerty operních hvězd, ojedinělé hudební produkce nebo celosvětová sportovní klání včetně olympiád.

Vangelisova hudba je natolik rozmanitá, že ji nelze zařadit ani k popu, rocku, klasice, jazzu či nové vlně. "Snažím se pouze o to, aby lidé měli možnost prostřednictvím mé hudby poznat, co si myslím. Zprostředkovávám vám hudbu a je plně na vás, co si s ní uděláte," řekl v jednom ze vzácných rozhovorů. Své soukromí si totiž skladatel, který vytvořil hymny pro světový fotbalový šampionát v roce 2002 nebo aténskou olympiádu o dva roky později, pečlivě chránil.

Hudebním talentem oplýval skladatel, který se narodil 29. března 1943 v řeckém městě Volos jako Evangelos Papatanasiu, už jako malé dítě. Nerad se přizpůsoboval formální výuce. "Vždy jsem cítil, že byste si neměli osvojovat znalosti ostatních, neboť největší význam mají osobní zkušenosti a zrání," vysvětloval. "Hraji na klavír, bicí a další věci, které byly po ruce a vydávaly zvuk... Už tehdy jsem se chtěl dostat na samý kořen melodie, až k samotnému jádru zvuku. Samotná vibrace zvuku obsahuje melodii, harmonii a rytmus," vzpomínal na dětství

Poprvé se proslavil ve skupině Formynx, jež se stala nejpopulárnější řeckou kapelou. V roce 1968 se přestěhoval do Paříže, kde založil skupinu Aphrodite's Child, s níž okamžitě sklízel celosvětové ovace díky prvnímu singlu Rain and Tears. Ve Francii se také dostal do kontaktu s filmem, Vangelisova hudba podkreslovala dokumenty ze světa zvířat francouzského režiséra Fredericka Rossifa. A během pobytu ve francouzské metropoli také vydal své první sólové album Earth.

Když se v roce 1975 Vangelis (což není nic jiného než běžná řecká zdrobnělina jeho křestního jména) přestěhoval do Londýna, objevily se spekulace, že bude hrát se skupinou Yes. Místo toho ale založil vlastní studio, které označoval za svou laboratoř. Hned první album zde nahrané - Heaven and Hell - Vangelise katapultovalo do popředí populární hudby jak v Evropě, tak v USA. Všechna alba, která následovala, se dočkala světového uznání a mimořádných prodejů. Kromě vlastní tvorby ale komponoval i pro další umělce.

A také pro film, jeho hudba například kongeniálně pomohla vytvořit atmosféru izolace a melancholii postavy Ricka Deckarda v podání Harrisona Forda v Blade Runnerovi režiséra Ridleyho Scotta z roku 1982. O deset let se potkali oba tvůrci znovu u snímku 1492: Dobytí ráje, který vznikl jako připomínka pětistého výročí plavby Kryštofa Kolumba do Nového světa. Vangelis za ni byl nominován na Zlatý glóbus. Už v roce 1980 si odnesl Oscara za soundtrack k britskému sportovnímu dramatu Ohnivé vozy.

Vangelis napsal také hudbu k Hořkému měsíci Romana Polanského (1992), v 90. letech opakovaně spolupracoval na podmořských dokumentech s francouzským ekologem a filmařem Jacquesem Cousteauem. Jeho melodie doprovázely také světové sportovní svátky, mimo jiné MS v atletice, které se konalo v roce 1997 v Řecku. Pro světový fotbalový šampionát v Japonsku a Koreji 2002 složil hymnu, jeho tvorba byla slyšet na OH v Sydney 2000 a Aténách 2004, na zahajovacím ceremoniálu olympiády 2012 v Londýně se hrála hudba z Ohnivých vozů.

Ve své tvorbě se Vangelis inspiroval i rodnou zemí. "Etnická hudba pro měla byla vždy velmi důležitá. Uchovávám si v sobě řecké klima, ducha, tradice i hudbu - druh hudby ale nerozlišuji, neboť je nedělitelná," řekl jednou skladatel, který se nevyhýbal ani světu vážné hudby. Spolupracoval například se slavnou španělskou sopranistkou Montserrat Caballéovou. A když v roce 2018 zemřel proslulý fyzik Stephen Hawking, bylo jeho poselství vysláno k nejbližší černé díře zakomponovaného do Vangelisovy hudby.

V části země hrozí odpoledne silné bouřky, mohou se rozvodnit toky

04.07.2022 12:03 Jižní Čechy a Vysočinu mohou dnes odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky s přívalovými srážkami…

Požár v Kralupech nad Vltavou: Hoří plastový odpad, platí nejvyšší stupeň…

05.07.2022 20:42 Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen…

Předpověď počasí na příští týden: Tropické počasí vystřídá ochlazení

03.07.2022 06:30 Příští týden začne tropickými teplotami, postupně se ale ochladí. O víkendu pak denní maxima…

Předpověď počasí pro sváteční dny: Tropy podle meteorologů nehrozí

05.07.2022 06:30 Po jednom pracovním dni následují opět dva dny volna a také počasí bude podobné jako o uplynulém…

Ukrajinští vojáci popisují život během bojů proti ruským okupantům jako…

04.07.2022 12:52 Sežehnuté lesy a vypálená města. Kolegové s uťatými končetinami. Bombardování tak neúprosné, že…

Na karlovarský filmový festival přijel Geoffrey Rush

05.07.2022 15:25 Na festival do Karlových Varů dnes přijel australský filmový a divadelní herec Geoffrey Rush.…

RECENZE: Nudná Prezidentka se drží stereotypů a naivního pohledu na svět

04.07.2022 08:50 Aňa Geislerová se snaží skloubit vztah s vysoko postavenou funkcí. Jak již dobře známe z jiných…

Festival v Karlových Varech představil výstavu na počest bývalé ředitelky…

02.07.2022 15:24 Na počest dlouholeté umělecké ředitelky Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (MFF KV) Evy…

OBRAZEM: Pohled do zákulisí Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

02.07.2022 11:26 Na spoustě fotografiích napříč internetem je možno zhlédnout fotografie ze slavnostního zahájení…

RECENZE: Párty Hárder: Summer Massacre jde až za hranu vkusu a korektnosti

01.07.2022 13:34 Jemná letní komedie o dospívání mladých mužů a jejich emancipaci od rodičů. Párty Hárder však…

V Karlových Varech začíná filmový festival, nabídne 170 filmů

01.07.2022 04:26 V Karlových Varech dnes vpodvečer začne 56. ročník mezinárodního filmového festivalu. Po dvou…

RECENZE: Ztřeštěná roadmovie Tři Tygři ve filmu: JACKPOT jede z kopce na…

26.06.2022 15:30 Čtveřice známá jako Tři Tygři, která se proslavila humornými skeči, se tentokrát pokusila přenést…

Tisíce fanoušků přivítaly Nicka Cavea na koncertu pod širým nebem

24.06.2022 04:17 Po třech desítkách let od prvních koncertů v klubech a menších koncertních sálech v Praze vystoupil…

Přehlídka studentské tvorby FestMichael opět oživuje kulturní život…

22.06.2022 16:08 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

Zemřel legendární novinář České televize Zdeněk Velíšek

18.06.2022 20:44 Zemřel novinář, překladatel a dlouholetý člen zahraniční redakce České televize (ČT) Zdeněk Velíšek…

Související:

Právě se děje

reklama