Bojíte se pavouků? Zcela zbytečně, shodují se vědci. Proč vzniká arachnofobie ale zatím neví

Ekolog z italského Národního výzkumného ústavu Stefano Mammola považuje paniku okolo pavouků za přehnanou. „Regionální událost, kdy pavouk kousne farmáře v malé vesnici uprostřed Austrálie, dokáže vyvolat velký ohlas. Brzy jsou takové zprávy ve všech světových médiích,“ popsal pro americké noviny The New York Times. Podle něj mezi lidmi chybí dobrá informovanost o chování pavouků.

Pavouk, ilustrační fotografie.

Veterinář Jiří Henych pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak pavouci žijí, a že pro člověka jsou jen málo nebezpeční. „Pavouci jsou užiteční. U nás neexistuje žádný pavoukovec, který by dokázal vážně zranit nebo usmrtit psa, kočku nebo člověka. Panický strach z pavouků ubližuje víc než samotní pavouci. Alergie speciální pro pavoučí kousnutí nebyla popsána,“ nastínil Henych.

Pavouci se za obětí nehoní, chytají ji do sítě. „Kdokoli je natolik silný, že pavučinu protrhne, nemůže být oběť. Pověsti o pavoucích honících lidi jsou hororová fikce,“ uvedl veterinář. Podle něj ale je situace jiná v teplejších krajích. „Existuje několik velmi jedovatých pavouků, třeba černá vdova (rod Lactrodectus) umí zabít i člověka. Pak tu je spoustu pavoukovitých, kam patří sklípkani, škorpioni, tarantule nebo klíšťata, ale to nejsou pavouci. Pro laika to moc neznamená, všichni jsou si podobní. Jen tak pro zajímavost - pavoukovití (Arachnida) nejsou hmyz (Insecta). Hmyzu existuje miliony druhů, většina z nich nebyla nikdy popsána, pavoukovců je o řád méně, z nichž pavouci (Araneae) tvoří jen menšinu,“ shrnul.

Pavouk ani neprokousne lidskou kůži. Pokud se mu podaří najít slabé místo, malinko to štípne, jak vysvětlil Jiří Henych. „Časem se vytvoří puchýřek jako po bodnutí komárem, ale hojí se podstatně déle, klidně i týdny. Je to způsobeno trávicím enzymem, který pavouk do rány vstříkne. Cytotoxin, který všichni pavouci vylučují, není nervový jed, ale enzym. Neexistuje proti němu protijed. Vyskytuje se nejen u pavouků, ale třeba i u bakterií. ‚Vakuolizační cytotoxin A‘ patří k hlavním jedům, kterými bakterie Helicobacter pylori způsobuje žaludeční vředy u člověka,“ popsal.

„Pavouk nejprve znehybní hmyz v síti tím, že ho zabalí do pavučiny, stříkne do něj trávicí enzym ze svého střeva, a pak čeká mnoho hodin, než mu jídlo zfermentuje. Neumí kousat, nemá žvýkací svaly, stravu saje pouze tekutou. Natrávený obsah hmyzu v exoskeletu z kreatinu vydrží v síti mnoho týdnů jako konzerva. Někteří pavouci jí pouze jednou za pár měsíců. Mají-li dost jídla, dokáží se překotně množit,“ dodal Henych.

Dále Henych vysvětlil také zamrzání a cestování pavouků. „Samičky bývají velké a silné, některé své slabší protějšky po páření usmrtí, vysají. Nakladou až 1000 vajíček v jednom kokonu. Žijí i několik let. Někteří nově narození pavouci umí vypustit vlákno, nechat se unášet větrem, a to na hodně velkou vzdálenost. Poletováním pavouků je pověstné babí léto. Pokud mají to štěstí a dostanou se do tryskového proudění, zmrznou, cestují od nás do Asie, případně z Ameriky do Evropy, rozmrznou a žijí dál,“ vyjmenoval veterinář.

Co je to arachnofobie?

Podstatu arachnofobie vysvětlila pro EuroZprávy.cz psychoterapeutka Hellen Holečková z psychologické poradny Mojra. „Projevuje se nepřiměřenou reakcí na pavouky, kdy se postižený dostane do stavu nekontrolované paniky, a to přesto, že se ho pavouk vůbec nedotýká. Někomu dokonce vadí, když ho vidí jen na obrázku,“ nastínila terapeutka.

Dodala, že se terapeuti neshodnou, proč se to některým lidem děje. „Je ale jisté, že fóbie z pavouků patří k nejčastějším. Proto se uvažuje o tom, že jde o genetickou paměť a strach nás dříve před jedovatými pavouky chránil,“ řekla.

Podle ní může jít také o dědičnost. „Pokud se matka bojí pavouků, bude se bát i dítě. Pokud dojde skutečně k záchvatu, pak se projevuje bušením srdce, potížemi s dýcháním a návaly horka. Postižený se třese a má sucho v ústech. Nedokáže přitom pavouka zneškodnit, i když je to snadné,“ vyjmenovala Holečková.

Paniku mnohdy vytváří média

Média mají rády senzace. Tým 60 vědců, který vedl výzkum o medializaci pavoučích kousnutí, se zaměřil na často používaná slova. Nejčastěji se vyskytují slova jako „ďábel“, „zabiják“, „krutý“, „noční můra“ a „teror“. Arachnoložka z quebecké McGillovy univerzity Catherine Scottová, která je součástí tohoto týmu, popsala, že z více než 5 300 článků publikovaných mezi lety 2010 a 2020 jich v sobě 47 procent neslo faktické chyby. „Myslím, že toto hovoří za vše. Mýty a fascinace, který přichází z pavouky, jsou všechno produkty strachu,“ popsala Scottová pro NY Times.

Většina těchto výsledků vědce nepřekvapila. Jsou na takové články o pavoucích zvyklí a v problematice se pohybují obratně. „O jistých věcech se zkrátka jako o senzacích mluví,“ myslí si ekolog Mammola.

Jsou obavy iracionální?

Terapie se při arachnofobii používá při opravdu vážných případech. „Jde přitom o dlouhodobý proces a je třeba spolupráce a souhlas klienta. Je důležité zjistit, jestli se jedná o prvotní strach z pavouků, nebo je to sekundární příznak, jako je například následek traumatu. Klient mohl být obětí násilí, které se dělo v místnosti, kde byli pavouci. Tedy musí se odlišit, jestli je podstata arachnofobie důsledkem nebo primární příčinou. Pak se dá pracovat na odstranění symptomů,“ vysvětlila psychoterapeutka Holečková.

„Arachnofobie pravděpodobně vznikla jako spontánní reakce na výskyt jedovatých druhů pavouků,“ řekl pro EuroZprávy.cz zoolog z Ústavu botaniky a zoologie v Brně Stano Pekar. Věnuje se arachnologii, což je věda o pavoucích. „V minulosti byly jedovaté druhy v Evropě hojné. V současné době je ale arachnofobie v evropské populaci iracionální. Myslím si, že je to zkrátka vrozená vlastnost,“ doplnil Pekar.

„Pavouci nemají z cestování strach. Lidé by z cestování strach mít měli. Rozhodně mnohem větší než z pavouků. Pavouci nám nikdy neublížili. Byli na této planetě dávno před tím, než se objevil první savec, a budou tu i poté, až přestane mít poslední člověk arachnofobii,“ pousmál se veterinář Jiří Henych.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy, aby opustili Rusko

03.10.2022 14:07 Ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení…

Průzkum: Nejvíc se plýtvá chlebem, lidé vyhazují i banány a salát

03.10.2022 08:31 Průzkum mezi dvěma tisíci dospělými v Británii zjistil, že 81 procent z nich vyhazuje nesnědené…

Westminsterské opatství. Místo důležitých událostí britské královské…

02.10.2022 09:30 V pondělí 19. září se uskutečnil pohřeb královny Alžběty II., obřad se konal ve Westminsterském…

Britské královské rezidence. Jaká je historie přepychových sídel?

28.09.2022 14:00 Britská královská rodina využívá k nejrůznějším účelům celou řadu přepychových sídel. Jaká je…

Podzim se pojí s vinobraním, víno patří mezi nápoje s dlouhou historií

18.09.2022 13:30 Začátek podzimu se nese ve znamení sklizně. V tomto ročním období dozrávají jablka, hrušky nebo…

Popravené obrození. Stalinovým čistkám v kultuře podlehly stovky…

17.09.2022 15:30 Ve 30. letech minulého století se Stalin rozhodl odstranit nepohodlné ukrajinské umělce. Stovky…

Předchůdkyně Alžběty II. Jaké byly její maminka, babička a prababička?

17.09.2022 13:00 Zesnulá britská královna Alžběta II. se bezpochyby svou 70 let trvající vládou nesmazatelně zapsala…

Vědci zřejmě přišli na způsob, jak utišit plačící mimino

14.09.2022 08:36 Novou naději může přinést vyčerpaným rodičům zjištění japonských a italských vědců, kteří zkoumali,…

Počátky vlády Alžběty II.? Původně vůbec neměla být královnou

13.09.2022 13:24 V únoru roku 1952, tedy před 70 lety, se z britské princezny stala královna Alžběta II. Ačkoliv…

Diamanty, rubíny i perly. Šperky měly pro královnu Alžbětu II. historickou…

11.09.2022 15:50 Královna Alžběta II. vlastnila unikátní sbírku šperků vysoké finanční i historické hodnoty čítající…

Ženy na britském trůnu. Které se nejvíce zapsaly do dějin?

10.09.2022 09:52 Ve čtvrtek 8. září zasáhla celý svět zpráva o úmrtí britské královny Alžběty II., která vládla…

Související:

Právě se děje

reklama