Horská bitva s nacisty: Českoslovenští vojáci se před 75 lety poprvé probili do vlasti

Karpatsko-dukelská operace sovětské armády měla podpořit Slovenské národní povstání (SNP), které vypuklo 29. srpna 1944. Trvala téměř dva měsíce od 8. září do 28. října 1944. Sovětští a českoslovenští vojáci po urputných bojích 6. října 1944 poprvé vstoupili na území Němci obsazeného Československa.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

II. světová válka
doporučujeme

V operaci bojovalo na sovětské straně přes 110.000 vojáků včetně asi 16.000 příslušníků 1. československého armádního sboru. Proti nim stálo zhruba sto tisíc německých a maďarských vojáků.

Vojenská akce původně nebyla v plánech sovětského velení, vznikla narychlo na žádost čs. exilové vlády. Překročit Karpaty měly sovětským a čs. vojákům pomoci dvě slovenské divize, ty se však podařilo ještě před zahájením operace Němcům odzbrojit. Operace se tak protáhla na 51 dní urputných bojů v náročném terénu a těžkých povětrnostních podmínkách.

Operace oficiálně skončila 28. října 1944, kdy se vojska sovětské 38. armády s 1. čs. armádního sboru stáhly do obrany. Boje trvaly až do listopadu, slovenským povstalcům však nepomohly a povstání bylo potlačeno. Slovenskými horami se pak českoslovenští, sovětští a také rumunští vojáci probojovávali až do dubna 1945.

Československému sboru velel generál Jan Kratochvíl, který byl dle projektu Paměť národa zcela svévolně (o výměně vojenských velitelů mohla rozhodovat pouze londýnská exilová vláda) sovětským velitelem maršálem Ivanem Koněvem již v prvních dnech odvolán a na jeho místo byl jmenován generál Ludvík Svoboda. Kratochvíl byl poté propagandou viněn z neúspěchu operace.

Údaje o padlých v operaci se liší dle různých zdrojů, nejčastěji se uvádí že na straně sovětské armády bylo 12.000 až 20.000 padlých a nezvěstných. Československé jednotky měly přes 1600 padlých, zemřelých a nezvěstných. Důvodem ztrát byla podle jednoho z účastníků bojů Miloslava Masopusta dobrá organizace německé obrany.

"Viděli daleko do našeho postavení a mohli nás střílet jednoho po druhém," řekl před časem ČTK Masopust. Němci navíc měli v Karpatech vybudováno několik pásem opevnění a na útok byli dobře připraveni. Na německé straně bylo kolem 12.000 padlých a nezvěstných.

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska před pěti lety označil operaci za jednu z nejtěžších horských bitev ve střední Evropě za druhé světové války s tím, že "boje na tomto kousku velké fronty druhé světové války vázaly významné vojenské síly nepřítele a povzbudily domácí protifašistický odboj".

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Primark míří do Česka. Pro zákazníky má špatné zprávy

17.10.2019 11:29 Jak už server EuroZprávy.cz informoval dříve, na Václavském náměstí se připravuje oblíbený obchod…

Hidžáb v ringu? Německá boxerka bojuje i za muslimský šátek

15.10.2019 07:48 Zeina Nassarová (21) je slibnou představitelkou německého ženského boxu, ale nebojuje jen v ringu.…

Jak skutečně vypadaly křížové výpravy? Archeologové rozklíčovali…

13.10.2019 16:47 Středověcí kronikáři obecně nepatří mezi nejspolehlivější komentátory historických událostí, mimo…

Ordály aneb boží soudy. Jak vypadalo středověké právo?

13.10.2019 16:21 Ve středověku platilo především právo nepsané. Pravidla se po generacích předávala ústně. Právní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama