Na španělskou chřipku umíralo tolik lidí, že se nestíhalo pohřbívat

Každá epidemie v dějinách lidstva s sebou přinášela přetížení zdravotního systému, ale také hrobníků, kteří nestíhali oběti pohřbívat. Truhláři zase měli problém vyrábět dostatečné množství rakví. Taková situace byla i během španělské chřipky.

Španělská chřipka

Také v našich zemích si španělská chřipka vyžádala tolik obětí, že se realitou staly přeplněné márnice. Mrtví se do nich někdy ani nevešli, a proto se těla kupila venku. Této situaci se ulevovalo rychlým pohřbíváním do masových hrobů. Zaznamenány byly také případy, kdy po oznámení úmrtí byl zemřelý z domácnosti vyzvednut až po několika dnech. Pohřební služby nestíhaly mrtvé někdy z domovů odvážet do márnic, a tento úkol tak plnili pozůstalí. Také se brzy po propuknutí epidemie objevil akutní nedostatek rakví, které musely nahrazovat třeba bedny rychle vyrobené z nouze ze starých prken a dveří nebo pouze z kartonu.

Hrobníci v polovině října roku 1918, kdy španělská chřipka řádila v plné síle, nestíhali pohřbívat mrtvé. Ze dne 15. října pochází z Prahy děsivá zpráva o tom, že na Olšanských hřbitovech čeká na pohřbení přes osmdesát mrtvol, kterým nemá kdo vykopat hrob. Některá těla byla pohřbena až po několika dnech, kdy už se začínala rozkládat. To v době šířící se nemoci představovalo značný hygienický problém. Dne 16. října se objevily zprávy o nedostatku rakví. Později byli městu přiděleni výpomocní truhláři a hrobníci. Roli hrobníků ale museli někdy plnit i vojáci. Dne 20. října hloubilo hroby na Olšanských hřbitovech 250 hrobníků, kteří pohřbili za jediný den téměř sto mrtvých! Desítky obětí nemoci musely být každým dnem uloženy do společných hrobů. Výjimkou nebylo, když vykopali hrob pro mrtvého pozůstalí, a to především z toho důvodu, aby nešťastník neskončil právě v masovém hrobě. Smutným faktem bylo vydělávání některých kopáčů na této zoufalé situaci, když si neváhali naúčtovat za vyhloubení hrobu nemalou částku. Pokud příbuzní oběti španělské chřipky nemohli hrob vykopat sami, zaplatili za to třeba sousedovi. Tak vznikl poměrně výnosný obchod v souvislosti s úmrtími na nebezpečnou chorobu.

Truhláře donutil vysoký počet umírajících k výrobě jednoduchých rakví, které by se daly nazvat spíše obyčejnými bednami. Rakve nebyly nijak zdobené – na to zkrátka nezbýval čas. Navíc se musely vyrábět vozy na odvoz rakví, těch byl rovněž nedostatek. Dřevo proto pochopitelně docházelo, a tak se rakve z nouze stloukaly třeba ze dveří či starých prken. V Praze byly uvedeny do provozu speciální železniční motorové vozy, které měly urychlit svážení mrtvol.

Již v dobách morových epidemií umíralo tolik lidí, že se nestíhalo pohřbívat. A španělská chřipka v tomto ohledu nebyla jiná. Můžeme jen doufat, že se podobná situace nebude opakovat.

StarDance je zpátky, tančící hvězdy se poprvé představily divákům

16.10.2021 22:15 Aktualizováno Na obrazovkách České televize odstartovala po roční pauze další, v pořadí jedenáctá řada StarDance,…

Invalidovna je celosvětovým unikátem v samém srdci Prahy

16.10.2021 14:40 Nikdy nedostavěný, přesto monumentální barokní areál pražské Invalidovny se nachází v Praze 8 –…

Historie tajemného Faustova domu. Žil v něm skutečně učenec, který upsal…

16.10.2021 13:00 Jedním z nejtajemnějších domů v Praze je tzv. Faustův dům. S ním se pojí pověst o učenci Faustovi,…

Co a jak suplementovat? Zaměřte se na prevenci, která vám zajistí pevné…

11.10.2021 11:24 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Dlouhá cesta k volebnímu právu žen. Kdy jej získaly v Česku?

08.10.2021 13:00 Od druhé poloviny 19. století začaly ženy bojovat za své volební právo. Poprvé mohly volit na Novém…

Elton John nebo Ringo Starr? V Pandora Papers figurují také hvězdy…

05.10.2021 11:04 V dokumentech mezinárodního projektu Pandora Papers figurují kromě světových vůdců rovněž hvězdy…

Bývalý zámek v Pičíně ukrývá příběh české Čachtické paní

03.10.2021 13:30 Kdo by neznal slavný příběh o kruté a krvežíznivé uherské hraběnce Alžbětě Báthory, přezdívané…

Jak dlouho se u nás pije káva a co o ní napsala Magdalena Dobromila…

03.10.2021 11:15 Na 1. října připadá Mezinárodní den kávy. Tento nápoj se ve střední Evropě objevil někdy na konci…

Největší Disneyland světa slaví 50. výročí. Je velký jako Hradec Králové

30.09.2021 08:58 Originální Disneyland, v němž mohou návštěvníci potkat myšáka Mickeyho, Sněhurku či kačera Donalda,…

Slovo "grázl" má původ ve skutečném člověku. Čím se provinil?

19.09.2021 14:30 Slovo „grázl“ se dnes užívá pro označení lumpů a zločinců. Odvozeno je od jména Jana Jiřího Grasela…

Související:

Právě se děje

reklama