Objev, který změnil zdravotnictví. Fleming před 95 lety objevil léčivé účinky penicilinu

Dnes si bez antibiotik nedokážeme představit život, což se projevilo zejména během jejich nedávného nedostatku na trhu. I přes některá svá negativa jsou tyto léky nenahraditelné při mnohých onemocněních. Uzdravovat pomáhají už 95 let – v roce 1928 rozpoznal schopnost penicilinu ničit choroboplodné bakterie Alexander Fleming.

Alexander Fleming byl v pořadí sedmým dítětem skotského statkáře Hugha Fleminga a jeho manželky Grace. Na svět přišel dne 6. srpna 1881 v rodinném statku. Všichni sourozenci byli, zdá se, chytří a dobře se učili. Alexanderův starší bratr Tom se dal na studium medicíny, Alec (jak Alexandera doma oslovovali) se rozhodl studovat přírodní vědy. Později se zaměřil stejně jako jeho bratr na medicínu. Byl velice nadaným studentem s vynikajícím prospěchem, častokrát dokonce tím nejlepším v celém ročníku! Prvotřídních výsledků dosáhl i při závěrečných zkouškách roku 1908, za tento úspěch obdržel zlatou medaili univerzity v Londýně.

Prvotní Flemingovou odbornou specializací byla chirurgie, brzy se ovšem začal soustředit na bakteriologii, což se později ukázalo jako zásadní rozhodnutí. V tomto oboru se stal skutečným přínosem. V roce 1906 dostal práci v laboratoři při lékařské fakultě londýnské univerzity. Její vedoucí, jistý profesor Freeman, zaměstnal Fleminga nejen kvůli jeho odborným schopnostem, ale zejména proto, že výborně ovládal střelbu a pedagog měl v úmyslu založit střelecký klub. Fleming se tak k bakteriologii dostal vlastně náhodou. 

V univerzitní laboratoři se Alexander Fleming podílel na vývoji očkovacích látek, diagnostických testů nebo léků na bakteriální infekce. Léčiva i séra několikrát testoval sám na sobě, většina těchto jeho riskantních experimentů byla naštěstí úspěšná.

Během první světové války Fleming působil v polním výzkumném středisku, kde se především snažil přijít na to, jak urychlit hojení závažných zranění utrpěných v boji a zabránit rozvoji infekce v těle. Byl v tom úspěšný, vojákům odstraňoval poškozenou tkáň, čímž jim zachránil nejenom končetiny, ale i životy. V jedné z londýnských nemocnic Fleming poznal zdravotní sestru Sarah Marion McElroyovou, do níž se zamiloval a vzal si ji za manželku. 

Po skončení válečného konfliktu pracoval Fleming opět jako výzkumník v laboratoři. Do historie se zapsal v roce 1928 svým objevem penicilinu coby zabijáka choroboplodných bakterií. I tentokrát v jeho životě zapracovala náhoda. Aniž by to bylo úmyslné, v jedné petriho misce v laboratoři se rozrostla plíseň. Všímavý Fleming misku nezahodil, ale zaregistroval, že plíseň vyhubila dříve přítomné škodlivé bakterie. S tímto zjištěním se Fleming obrátil na svého kolegu mykologa, který danou plíseň identifikoval jako druh penicilinu. Dalším společným studiem došli lékaři k závěru, že plíseň je schopna zahubit většinu choroboplodných zárodků.

Dlouhá léta se však Flemingovi ani jeho spolupracovníkům nedařilo penicilin izolovat od svých hostitelů, tedy plesnivějících potravin. Čistý penicilin vznikl v laboratoři teprve na jaře roku 1940. Téhož roku se začal lék testovat na zvířatech, o rok později i na lidech. V roce 1943 se již penicilin využíval při léčení, a to zejména vojáků na frontách. Za objevení penicilinu obdržel Alexander Fleming v říjnu 1945 Nobelovu cenu za medicínu. O deset let později, dne 11. března 1955, ve věku 73 let vědec zemřel. Místem jeho posledního odpočinku se stala londýnská katedrála svatého Pavla.

Alexander Fleming antibiotika léky Zdravotnictví historie věda

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 21 minutami

rostliny, ilustrační fotografie

Vystresované rostliny vydávají zvuky, zjistili vědci

Izraelští vědci zjistili, že rostliny vydávají zvuky, a to zejména ve stresujících situacích, například kvůli nedostatku vláhy. Různé druhy přitom mluví jiným "jazykem", lidský sluch ale tuto řeč nezachytí. 

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

Donald Trump junior

Donald Trump mladší považuje obvinění svého otce za "komunistická"

Děti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa označily obvinění svého otce za politicky motivované. Donald Trump mladší ve svém pořadu "Triggered" prohlásil, že rozhodnutí manhattanské poroty je "komunistické" a "červenali by se z něj i Mao, Stalin a Pol Pot". Kroky newyorské okresní prokuratury Trump ml. podle stanice Sky News srovnal s konáním známých diktátorů světové historie asi deset minut poté, co se o obvinění dozvěděl v médiích.

Aktualizováno včera

Sídlo Mezinárodního měnového fondu

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu, dostane 15,6 miliardy dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). MMF to oznámil v tiskové zprávě. Program je podle fondu součástí širšího balíku mezinárodní podpory v hodnotě 115 miliard dolarů, který má Ukrajině čelící ruské invazi pomoci pokrýt naléhavé finanční potřeby.

Aktualizováno včera

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

včera

Aktualizováno včera

umělá inteligence (AI), Photo by Emiliano Vittoriosi

Itálie nařídila provozovateli umělé inteligenci ChatGPT znemožnit v zemi přístup ke službě

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

včera

policie

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář

Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.

včera

Aktualizováno včera

včera

Senát ČR

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji s diskriminací

Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci, neboť jejich dodržování nebude moci vynutit. Horní komora o tom dnes rozhodla po obsáhlé debatě těsnou většinou, která se ve shodě s vládou přiklonila ke stanovisku senátního evropského výboru k návrhům Evropské komise.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí o obvinění proti Trumpovi

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí poroty o obvinění proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Prezident Joe Biden se o něm prý dozvěděl z médií. Trumpův osobní právník Joe Tacopina mezitím v rozhovoru agentuře Reuters řekl, že Trump při zatčení příští týden nebude spoután. Trumpovi obhájci se na tom podle Tacopiny dohodli s manhattanskou prokuraturou, která se Trumpovým případem zabývá.

Aktualizováno včera

Česká pošta

Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v Česku k polovině letošního roku kritizují představitelé obcí či krajů. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla je to nutné projednat se starosty. Nejvíce pošt se zavře v Moravskoslezském kraji, celkem 48. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvoleni za ANO) žádají ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení plánu. 

včera

včera

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu, opakovaně prodával špatnou naftu

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček ČTK řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy