V rasismem nasáklé Brazílii padá tabu. Modelky černé pleti dobývají mola přehlídek

Gloria Maria a Shirley odmalička snily o tom, že budou předvádět modely slavných návrhářů, ale pro mladé černé ženy byla přehlídková mola v rasismem prosáklé Brazílii dlouho nepřístupná. Napsala o tom agentura AFP.

Ilustrační fotografie

Jejich sen se nicméně uskutečnil letos v listopadu, na poslední přehlídce Týdnu módy v Sao Paulu, která je hlavní módní událostí v zemi.

Byla to tentokrát docela jiná přehlídka: nejenže byla kvůli pandemii covidu-19 pouze virtuální a bylo nutné ji sledovat na internetu, ale podle nového nařízení musela být nejméně polovina modelek tmavé pleti.

Šlo o bezprecedentní změnu, která byla možná díky činnosti sdružení usilujících o rasovou rovnost. Oběma mladým ženám to umožnilo uskutečnit jejich sen.

Dříve módní domy nechávaly vystoupit na molo jen jednu nebo dvě černé modelky, uprostřed blondýnek s modrýma očima, jako je slavná top modelka Gisele Bundchenová. A to v zemi, kde více než polovinu populace tvoří černoši nebo míšenci.

V Brazílii, která jako poslední země Ameriky zrušila otroctví až v roce 1888, oživly debaty o rasismu po smrti čtyřicetiletého černocha Joaa Alberta Silveiry Freitase, kterého v listopadu utloukli k smrti bezpečnostní agenti v supermarketu v Porto Alegre.

Fotografie útoku pak obíhaly po sociálních sítích. Podle Shirley Pittové se však rasismus projevuje v každodenním životě i tím, že v médiích není zastoupena populace černé pleti.

"Dlouho mi trvalo, než jsem nabyla přesvědčení, že jsem hezká. V televizi jsem nikdy neviděla lidi jako jsem já," říká jednadvacetiletá Brazilka, která už pózovala pro renomované časopisy jako je Vogue, Elle nebo Marie Claire.

Její příběh moderní Popelky upoutal pozornost médií: než byla v roce 2018 objevena, prodávala mladá žena s krátkými vlasy ražniči u zoologické zahrady ve svém rodišti, městě Salvador de Bahia, společně s matkou.

"Pracovaly jsme každý den, dokonce i v neděli, od rána do večera," říká mezi dvěma přehlídkami.

Když byla malá, styděla se za své kudrnaté vlasy. "Nosila jsem šátek, abych je zakryla," vzpomíná. "Je důležité, aby černé děti pochopily, že to není problém, že naše vlasy jsou krásné," zdůrazňuje.

Sedmnáctileté Glorii Marii Siqueirové sice lidé říkali, že by mohla být modelkou, ale ona sama ve svou budoucnost v módě příliš nevěřila.

"Myslela jsem, že toho nikdy nedosáhnu. Nevěřila jsem si, nepřipadala jsem si dost pěkná," říká dívka s afro účesem, která nyní poskytuje interview v sídle mezinárodní agentury Ford v Sao Paulu.

"Dnes vím, že mohu dosáhnout toho, co jiné modelky," dodává mladá Brazilka, která od dětství obdivovala černé top modelky, jako je Američanka Naomi Campbellová nebo Australanka súdánského původu Adut Akechová.

Dnes sní o tom, že bude pózovat pro Peruánce Maria Testina, jednoho z nejznámějších módních fotografů.

"Lidé se často považují za méněcenné, protože jsou jiní, a chtějí se podobat tradičním kánonům krásy. Nevědí, že právě ta odlišnost je činí jedinečnými," říká Gloria Maria.

Shirley nemá v úmyslu ohlížet se na minulost. "Teď, když jsme vstoupily do světa módy, není na místě myslet na minulost, je třeba jít kupředu," zdůrazňuje.

Americký herec Alec Baldwin při natáčení zastřelil ženu

22.10.2021 18:18 Aktualizováno Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust patrně nešťastnou náhodou zastřelil hlavní…

StarDance je zpátky, tančící hvězdy se poprvé představily divákům

16.10.2021 22:15 Aktualizováno Na obrazovkách České televize odstartovala po roční pauze další, v pořadí jedenáctá řada StarDance,…

Invalidovna je celosvětovým unikátem v samém srdci Prahy

16.10.2021 14:40 Nikdy nedostavěný, přesto monumentální barokní areál pražské Invalidovny se nachází v Praze 8 –…

Historie tajemného Faustova domu. Žil v něm skutečně učenec, který upsal…

16.10.2021 13:00 Jedním z nejtajemnějších domů v Praze je tzv. Faustův dům. S ním se pojí pověst o učenci Faustovi,…

Co a jak suplementovat? Zaměřte se na prevenci, která vám zajistí pevné…

11.10.2021 11:24 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Dlouhá cesta k volebnímu právu žen. Kdy jej získaly v Česku?

08.10.2021 13:00 Od druhé poloviny 19. století začaly ženy bojovat za své volební právo. Poprvé mohly volit na Novém…

Elton John nebo Ringo Starr? V Pandora Papers figurují také hvězdy…

05.10.2021 11:04 V dokumentech mezinárodního projektu Pandora Papers figurují kromě světových vůdců rovněž hvězdy…

Bývalý zámek v Pičíně ukrývá příběh české Čachtické paní

03.10.2021 13:30 Kdo by neznal slavný příběh o kruté a krvežíznivé uherské hraběnce Alžbětě Báthory, přezdívané…

Jak dlouho se u nás pije káva a co o ní napsala Magdalena Dobromila…

03.10.2021 11:15 Na 1. října připadá Mezinárodní den kávy. Tento nápoj se ve střední Evropě objevil někdy na konci…

Největší Disneyland světa slaví 50. výročí. Je velký jako Hradec Králové

30.09.2021 08:58 Originální Disneyland, v němž mohou návštěvníci potkat myšáka Mickeyho, Sněhurku či kačera Donalda,…

Související:

Právě se děje

reklama