Historie českého školství: Jak vypadala vesnická škola a co se učilo?

Vesnické školy měly od svého počátku zvláštní význam – zajišťovaly základní vzdělání prostým lidem, kteří k němu po dlouhou dobu neměli přístup. Dochované dobové prameny nám dávají možnost nahlédnout do vesnické školy 19. století, a my tak víme, co se v té době vyučovalo, jak byly vybaveny třídy nebo jaké společenské postavení měl na vesnici pan učitel.

Školství, ilustrační foto

Podoba školy odpovídala zákonným požadavkům. Pokud měla být na vesnici postavena budova školy, dle tehdejšího zákona musel nejprve pozemek zkontrolovat lékař a podat zprávu okresní školní radě, zda je vhodný. Okresní školní rada také schvalovala kompletní návrh budovy, tedy půdorysné řešení, způsob uspořádání tříd a jejich vybavení - lavic, stolů, nábytku a školních pomůcek. Škola musela mít k dispozici zdroj pitné vody. Tento problém byl řešen vybudováním vodovodu nebo studny. V každé škole se kromě třídy (či několika tříd) měla nacházet také knihovna, místnost sloužící pro uložení školních pomůcek a místnost určená jako zázemí pro řídícího učitele. Při stavbě školy se dbalo mimo jiné i na velikost dveří, místností a chodeb. Dle dobových stanov bylo žádoucí, aby okna třídy směřovala na jih, a to navíc na místo tiché, aby nebyla nijak rušena pozornost žáků.

Z tohoto důvodu se školy nestavěly u silnic nebo u hlučných ulic. Třídy byly velice prostorné, aby se do nich vešel maximální počet žáků, který byl zákonem stanoven na osmdesát. Mezi základní vybavení učebny patřila kamna, železná nebo hliněná. Ta se nacházela při stěně naproti oknům. Podlahu měly pokrývat parkety z tvrdého dřeva, nezřídka však byla ve vesnických školách prostá podlaha hliněná. Školní lavice byly ve třídě minimálně ve třech velikostech, aby se přizpůsobily výšce žáků, kteří pak dobře viděly na tabuli. V lavicích byly umístěné kalamáře a místa pro dva až čtyři žáky. V každé třídě se taky nacházela černá tabule, skříň na knihy a židle pro inspektora, faráře a školního dozorce.

Zatímco ve městě docházely děti do školy devět měsíců v roce, na vesnici byla doba vyučování o měsíc zkrácena. Důvod byl prostý – na venkově se děti častěji zapojovaly do prací dospělých. V zemědělských oblastech byly děti ze školního vyučování omluveny třeba v době sklizně. Všeobecně nebyla pravidelná návštěva školy na vesnicích dodržována, což vyústilo v zavedení pokut pro rodiče, kteří své děti do školy neposílali.

Děti chodily do školy upravené a čisté, v pořádku musely mít také své pomůcky. Pokud žák přišel na vyučování pozdě, byl potrestán. Na začátku dne se děti shromáždily ve třídě a za doprovodu učitele šly do kostela. Po mši, kterou mnohdy učitel doprovázel hrou na varhany, začalo ve škole vyučování. Již tehdy každá škola dostávala osnovy, které obsahovaly učební látky a rozvrhy. Předměty, které si žádaly zvýšenou pozornost žáků, se vyučovaly dopoledne. Od roku 1869 došlo ke stanovení učebních osnov, které nařizovaly, že vyučování žáků má probíhat takovým způsobem, aby docházelo k prolínání ideálně všech předmětů.

V období před první světovou válkou se děti ve školách učily náboženství, čtení a psaní ve vyučovacím jazyce (tedy v češtině nebo v němčině), počtům, přírodopisu a přírodozpytu, zeměpisu, dějepisu, kreslení a zpěvu. Chlapci pak absolvovali ještě hodiny tělocviku, dívky ručních prací. Na vesnicích bylo zpravidla spojeno několik tříd dohromady, takže učitel se mohl v jeden okamžik věnovat jen určité skupině žáků a ostatním zadával samostatnou práci. Počet tříd na škole určoval počet dětí, které měly povinnost do školy docházet. Nebylo výjimkou, když na vesnické škole fungovala pouze jedna třída.

Zvláštní postavení na vesnici měl pan učitel, který spolu s panem farářem patřil k váženým občanům. Učitel nejenom vzdělával děti, ale také přispíval ke společenskému životu na vsi a dokázal formovat názory prostých lidí, kteří mnohdy ani neabsolvovali základní školní docházku. V srpnu roku 1805 vstoupil v platnost tzv. Schulkodex, který mimo jiné popisoval vlastnosti, kterými měl být učitel obdařen.

Muž vykonávající tuto profesi měl mít zdravé tělo i mysl a měl být výřečný. Měl jít příkladem všem lidem ve vesnici svým chováním ve škole, ale také v soukromém životě. Při vyučování musel plně respektovat předepsanou látku v učebnicích, bylo nepřípustné, aby své žáky učil něco navíc nebo naopak něco z učiva vypustil. Na vesnicích se školní výuka často prolínala s lidovými tradicemi, hrami či písněmi. Od roku 1870 nesměli učitelé žáky tělesně trestat.

Plat vesnických učitelů byl podstatně nižší než plat učitelů ve městech. Proto si učitelé na venkově většinou přivydělávali hrou na hudební nástroj – třeba v kostele na varhany nebo na housle v hospodě, na pohřbu nebo na svatbě. To s sebou bohužel neslo i jedno negativum, a to pití alkoholu. Proto později vznikla vyhláška, která učitele nabádala k tomu, aby šli společnosti příkladem a neholdovali alkoholu či jiným neřestem.

O negativních dopadech alkoholismu měli rovněž poučovat své žáky. V té době totiž nebylo výjimkou, když děti dostávaly po večeři třeba sklenici piva. Učitelům bylo také postupem času zakázáno přivydělávat si právě hrou na svatbách, pohřbech a v hospodách. Lidé na vesnici učitelům proto přilepšovali naturáliemi, například vejci, mlékem nebo dřevem na topení.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Svatý Rochus přežil mor díky toulavému psovi

18.09.2021 14:40 Jedním z nejznámějších patronů proti moru je svatý Rochus. Sám nebezpečnou chorobu přežil, a to…

Před 1100 lety byla zavražděna svatá Ludmila, první česká světice

15.09.2021 21:58 V noci z 15. na 16. září 921, tedy před 1100 lety, zemřela svatá Ludmila. Manželka vůbec prvního…

Kámen mudrců, elixír nesmrtelnosti nebo homunkulus. O co se pokoušeli…

05.09.2021 14:40 O alchymistech se někdy hovoří jako o podvodnících nebo šarlatánech. Většinou se sice jednalo o…

Tragický osud sester Brontëových. Co se s nimi stalo?

05.09.2021 11:00 Sestry Brontëovy se zapsaly do dějin svými literárními počiny, ale také tragickým osudem, který…

Bavlněné nákupní tašky měly ulevit světu. Pokud je budete používat 54 let

31.08.2021 18:40 Před časem londýnská umělkyně Venetia Berryová spočítala bavlněné tašky zdarma, které se jí…

"Toho Bohdá nebude, aby český král z boje utíkal!" Před 675 lety zemřel v…

29.08.2021 15:14 Dne 26. srpna 1346, tedy před 675 lety, se v rámci stoleté války odehrála bitva u Kresčaku. Za…

Jaké byly první letní olympijské hry před 125 lety?

28.08.2021 11:11 Letošní letní olympiáda již skončila, ta první v moderních dějinách se uskutečnila před 125 lety?…

Pro řadu seniorů byl při lockdownu virtuální kontakt horší než žádný

15.08.2021 14:33 Mnoho lidí nad 60 let se při virtuálních kontaktech za pandemie cítilo osamělejších a ve větších…

Berlínská zeď začala růst před 60 lety. Stala se symbolem studené války

13.08.2021 06:50 V noci na 13. srpna 1961 vyrostly v ulicích Berlína bariéry, které město na téměř tři desetiletí…

Chcete si užít léto v posteli? Začněte hned, těchto 5 afrodiziak vám v tom…

12.08.2021 07:58 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah) - Léto je období,…

Související:

Právě se děje

reklama