Vláda bez důvěry nemůže dělat závažná rozhodnutí. Proto usilujeme o ztrátu jejích pravomocí, říká Jurečka

ROZHOVOR – Lidovecký předseda Marian Jurečka je přesvědčený, že pokusit se vyvolat ve Sněmovně hlasování o nedůvěře vlády, není pět měsíců před parlamentními volbami zbytečným krokem. „Kabinet, jemuž je vyslovena nedůvěra, nemůže disponovat takovými pravomocemi jako běžná vláda. Proto usilujeme o její oslabení. Představitelé Strakovy akademie navíc v současnosti nedodržují vlastní zákony, patrné je to na pandemickém zákoně. Je zapotřebí udělat podobným nešvarům přítrž,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz šéf KDU-ČSL Marian Jurečka.

Eurozpravy.cz

Pět opozičních stran se domluvilo, že se pokusí na červen svolat ve Sněmovně mimořádnou schůzi, na níž hodlají vyslovit vládě Andreje Babiše nedůvěru. Pokus podporují obě aliance, a to jak Pitáti se Starostmi a Nezávislými, tak i koalice SPOLU složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. „Vláda za poslední rok ukázala, jak je nekompetentní. Nezvládla koronavirovou pandemii, navíc není stále vyjasněna role vicepremiéra Jana Hamáčka v cestě do Moskvy a nejasnosti panují i v kauze Vrbětice. Během tří týdnů se obě aliance na společném programu domluvily a shodly,“ tvrdí pro EuroZprávy.cz lidovecký předseda Marian Jurečka.

Sehnat padesát nutných podpisů pro mimořádnou schůzi by nemělo být problematické. Jen koalice SPOLU dá dohromady čtyřicet hlasů, dalších 28 zajistí Piráti se STAN. Otázkou je, kdo pět stran v jejich úsilí podpoří. K samotnému vyslovení nedůvěry je pak zapotřebí nejméně 101 hlas poslanců z celkového počtu, který je 200. „Nedovedu nyní přesně říci, kdo se k nám připadá. Ale podpisové archy rozhodně nebudeme předkládat nedemokratickým stranám jako je KSČM a SPD,“ konstatuje Jurečka.

Bývalého ministra zemědělství v Sobotkově vládě společně s ostatními neodradí ani skutečnost, že už dříve prezident Miloš Zeman avizoval, že by nechal Babišův kabinet vládnout i v demisi, tedy i v případě nevyslovení důvěry. „Symbolem a posláním opozice je nerezignovat, což plníme a navíc klíčovým prvkem je, aby vláda po případném vyslovení nedůvěry nemohla dělat zásadní rozhodnutí,“ má jasno Marian Jurečka.

Aliance o podporu KSČM a SPD absolutně nestojí

Pane předsedo Jurečko, co si obě aliance ve složení Piráti se STAN a koalice SPOLU tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL slibují od případného vyslovení nedůvěry vládě?

Z hlediska zachování ústavnosti je nutné si ověřit, zda má současná menšinová vláda důvěru, anebo nikoli.  Primární je rovněž pro opozici zjistit, kteří poslanci nyní vládu podporují. Tedy, kdo společně s ní nese spoluzodpovědnost na voličích a občanech.

Můžete říci, jaký byl rozhodující signál, že se pět opozičních stran rozhodlo pokusit vyvolat hlasování o nedůvěře Babišova kabinetu?

Impulsů bylo několik a nyní se vše nahromadilo. Vláda za poslední rok ukázala, jak je nekompetentní. Nezvládla koronavirovou pandemii, jsme absolutně nejhorší v počtu obětí. Od loňského března jsem přišli o třicet tisíc občanů. Rodiny ztratily své milované, blízké. Navíc není stále vyjasněna role vicepremiéra Jana Hamáčka v cestě do Moskvy a nejasnosti panují i v kauze Vrbětice na Zlínsku z roku 2014. (Za explozí muničních skladů pravděpodobně stojí ruští rozvědčíci GRU – pozn. red.)

Nezlobte se na mě, ale má smysl pět měsíců před parlamentními volbami takzvaně shazovat vládu?

Ano, má a hned vysvětlím proč.  Kabinet, jemuž je vyslovena nedůvěra, nemůže v demisi disponovat takovými pravomocemi jako běžná vláda. Proto usilujeme o její oslabení. Představitelé Strakovy akademie navíc v současnosti nedodržují vlastní zákony, patrné je to na pandemickém zákoně. Je zapotřebí udělat podobným nešvarům přítrž. Podívejte se na drobné živnostníky, kteří jsou za sebemenší přešlap sankcionováni. Není přece možné, aby část společnosti byla trestána a vládě vše procházelo. Vyslovení nedůvěry tedy vládě znemožní dělat závažná rozhodnutí. A pokud uspějeme, pozice kabinetu bude ztížená, což je náš cíl.

Dobře, ale pak je tady prezident Miloš Zeman, který už v minulosti avizoval, že by nechal Babišův kabinet vládnout i v demisi, tedy i v případě nevyslovení důvěry. Když použiji sportovní terminologii, neztrácíte trochu motivaci?

Pokud zůstaneme u sportovní rétoriky, pak české fotbalové kluby, když v pohárech narazí na Barcelonu či Arsenal, nemají nikdy přílišné vyhlídky na úspěch. Ale předem nic nevzdávají. A v takové pozici jsme nyní i my. Symbolem a posláním opozice je nerezignovat, což plníme a navíc klíčovým prvkem je, aby vláda, jak už jsme zmínil, nemohla po případném vyslovení nedůvěry dělat zásadní rozhodnutí.

Nepochybuji, že padesát podpisů pro svolání mimořádné schůze seženete. Aby se vám ale váš cíl podařilo naplnit, potřebujete ve Sněmovně nejméně 101 hlas. Už víte, kdo by váš pokus mohl podpořit?

Nedovedu nyní přesně říci, kdo se k nám připadá. Ale podpisové archy rozhodně nebudeme předkládat nedemokratickým stranám jako je KSČM a SPD. Navíc tři a půl roku její poslanci vládu ve všem podporovali a najednou vykřikují, že se od ní odvrátí. Takový obrat je pro nás nepřijatelný. Hledáme dlouhodobé kritiky vlády a nikoli subjekty, které podle situace mění názor.

Premiér Babiš se prý umí jen všemu podivovat

Jak dlouho trvalo, než obě koalice dospěly k jednotnému stanovisku?

Během tří týdnů se obě aliance na společném programu domluvily a shodly. Všem kritikům aliancí jsme dokázali, že umíme najít konsenzus, i když obě koalice mají rozdílné programy. A to je velmi příjemné zjištění i směrem k povolebnímu vyjednávání.

Nemáte obavy z reakce vašich voličů?

Co našemu kroku řeknou, ukáží až samotné volby. Ale já věřím, že naši sympatizanti vnímají současný stav stejně.

Kdo vám už ale nyní nerozumí, je premiér Andrej Babiš (ANO). Poté, kdy jste svůj záměr oznámili, se ptá, co vás k tomuto kroku pět měsíců před volbami vede. Co byste mu vzkázal?

V první řadě musím říci, že osobně zase já nechápu spoustu jeho rozhodnutí. Například veřejně kritizuje hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou a tvrdí, že jejím postupům nerozumí. Proč se jí tedy nezeptá na jednání? Pan premiér je zkrátka mistr v podivování, a to ve všem. Sám se ale projevil jako nekompetentní, jeho práce nemá řád. Neumí si poradit s důležitými věcmi. Proto jeho vládě chceme vyslovit nedůvěru.

Témata: EZ

Kdo jde proti proudu, je označen za dezinformátora. Svoboda slova prohrává…

13.06.2021 20:30 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Likviduje svobodu slova i názory podobně, jako tomu bylo za ohavné normalizace. Za…

Brutální komunistický masakr na náměstí Nebeského klidu radikalizoval u…

05.06.2021 21:14 Aktualizováno KOMENTÁŘ Pavla Žáčka - Počátkem června 1989 šokovaly doslova celý svět krvavé události v Pekingu,…

Spolupráce Babiše s KSČM už může vadit i Zemanovi. Snil o tom, jak…

05.06.2021 08:55 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Mohl získat ještě větší moc, než jakou disponuje doposud. Prezident Miloš Zeman nejvíce…

Genderová vyváženost u soudů o dítě chybí. Mužské slzy na rozdíl od obětí…

03.06.2021 13:57 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Jsou často diskriminovaní, ale o ignoraci jejich práv se příliš nepíše. Také muži čelí…

Babiš vsadil na loutku. Nevadí mu, že za Vojtěchem jdou stovky mrtvých.…

01.06.2021 10:04 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Je cynický a dokazuje, že jeho neschopnost nemá dno. Vrátit do čela resortu ministerstva…

Atentát na Heydricha: Kubiš s Gabčíkem šli do obrovského rizika, byli…

01.06.2021 10:04 Aktualizováno ROZHOVOR – Hovoří o nich s úctou a respektem, vyzdvihuje jejich vlastenectví. Historik Vojtěch…

Skladba Naděje se vrátí léčí duše zasažené ztrátou blízkého vinou…

24.05.2021 15:45 ROZHOVOR – Vyvěrá z ní lidskost, upřímnost i silný příběh plný víry, že ani v těžkých časech není…

Vydavatelství INCORP a.s. pokládá rozhodnutí Hradu neposkytovat vybraným…

22.05.2021 17:28 Aktualizováno Mediální skupina INCORP a.s. je silně znepokojena rozhodnutím Kancléře prezidenta Miloše Zemana…

Osudy i odkaz legionářů fascinují stále, a to i v Praze 2. Jejich Obec…

22.05.2021 12:53 KOMENTÁŘ Jany Černochové - Pevně věřím, že není nutné podrobně popisovat, to by ani nebylo na tak…

Vítězství nad hokejovou sbornou vždy probouzelo ponížený národ. Kauzu…

21.05.2021 16:22 Aktualizováno ROZHOVOR - Dával jedinou možnost, jak beztrestně projevit odpor proti nenáviděným okupantům. Lední…

Související:

Právě se děje