Slunce nám chybí, jeho nedostatek může zabíjet!

Praha - Už jste natěšení na sluníčko? Není divu, vždyť po dlouhé zimě, kdy bylo jen pomálu slunečních dnů, jsme se ho nemohli dočkat. Nejen proto, že určitě každému zlepší náladu, ale vitamin D, který nám slunce dodává, je pro tělo velmi důležitý. Jeho nedostatek může mít až smrtelné následky.

Na jedné straně nás lékaři varují, abychom to nepřeháněli s opalováním a dlouhodobým pobytem na přímém slunci, na straně druhé vede tato kritika a varování k tomu, že zejména západní svět trpí nedostatkem vitaminu D. Upozorňují na to američtí dermatologové.

„Počet nových onemocnění například u rakoviny prsu a celková úmrtnost by klesla o 35 až 75 procent, kdyby lidé více chodili ven, tvrdí odborníci. Podle nich lidé se sluncem neumí „zacházet". Například celý den stráví na koupališti a namažou se krémem s vysokým faktorem. „To je ovšem špatně. Už třeba faktor číslo 15 snižuje tvorbu vitaminu D o 99 procent," říkají.

Doporučují proto sluníčko dávkovat, tělu stačí třikrát týdně zhruba 10 až 15 minut vystavit obličej, ruce a nohy slunečním paprskům. Záleží samozřejmě na typu pokožky. Naopak omylem je podle mnoha lidí to, že se domnívají, že ve stínu se nemohou spálit. Lepší než opalovací krémy s vysokým faktorem je pak podle kožařů vzdušné oblečení, které tělo ochrání.

Nedostatkem vitaminu D lidé trpí i tehdy, když je krásně

Na vině je to, že v práci trávíme dlouhé hodiny v uzavřených místnostech při umělém osvětlení a cestu do zaměstnání strávíme buď v autě, autobusu, tramvaji. Do uzavřených restaurací sluneční paprsky rovněž neproniknou.

Vitamin D chrání tělo proti rakovině, prospívá kostem, snižuje riziko srdečních onemocnění a snižuje krevní tlak.

Vitamin D je obsažený i v některých potravinách. Jsou to ryby, vajíčka, mléko či vnitřnosti. Podle nejrůznějších průzkumů ovšem Češi rybám neholdují, i když se to poslední léta zlepšilo. Odborníci radí jíst ryby třikrát týdně.

Související

Více souvisejících

Počasí zdraví Slunce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy