Hasiči se nezastaví, Sabine měla v ČR sílu uragánu. Podívejte se na mapu

Hasiči v Česku dnes zasahovali kvůli silnému větru čtrnáctkrát častěji než normálně za celý den. Zásahů bylo od půlnoci do 13:00 téměř 2300 hlavně kvůli popadaným stromům a větvím. Zatím k nejvíce událostem, téměř čtyřem stovkám, vyjeli hasiči mezi 12:00 a 13:00. Běžně přitom bývá takzvaných technických zásahů, jako jsou třeba spadlé stromy, 162 za celý den. ČTK to sdělila mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Studená. Vítr a s tím spojené popadané a polámané stromy nebo větve způsobily problémy v silničních i železniční dopravě a bez proudu zůstaly tisíce odběratelů energie v Česku.

Přidejte svůj názor 36 komentářů

Hasiči
doporučujeme

Nejvíce zásahů měli podle mluvčí hasiči v Praze, Středočeském, Plzeňském a Jihočeském kraji. Po poledni si prvenství v souvislosti s výjezdy hasičů stále podle mluvčí držel Jihočeský kraj, těsně v závěsu za ním skončily Středočeský a Plzeňský kraj. Za poslední tři hodiny ale výrazně přibylo zásahů v Moravskoslezském kraji, sdělila mluvčí kolem 13:30.

Podle ní hasiči odklízí stromy hlavně ze silnic a železnic a spolupracují s pracovníky pohotovostních služeb, kteří obnovují elektrické vedení. "Také zajišťují uvolněné plechy na střechách, upevňují či odstraňují billboardy, cedule nebo poutače," uvedla. Jen hodinu po poledni podle Studené operátoři tísňových linek přijali přes 1200 hovorů.

Energetici kvůli poruchám na elektrickém vedení, které se nahromadily při silném větru, během dne vyhlásili kalamitní stav v Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém, Ústeckém a Jihočeském kraji.

Na železnici byla dopoledne kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám a popadaným stromům nebo větvím přerušena doprava na zhruba 50 úsecích tratí. Po poledni byl jejich počet výrazně nižší, Správa železnic evidovala kolem 15 úseků s omezeným provozem. Potíže přetrvávaly hlavně v Čechách, zejména na tratích kolem Českých Budějovic.

Na Sněžce vítr v noci na dnešek dosáhl v nárazech rychlosti až 180 kilometrů za hodinu a na dalších místech na horách se rychlost větru přiblížila 130 kilometrům za hodinu, což je síla orkánu (uragánu). Na twitteru to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

I v nížinách se rychlost větru dostala vysoko, v nárazech činila podle meteorologů asi 100 kilometrů za hodinu. Podle ČHMÚ budou problémy se silným větrem trvat po celý dnešek.

Loading...
Vstupte do diskuze (36)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko zasáhne nebezpečné počasí. Po náledí přijde další silný vítr

19.02.2020 14:38 Aktualizováno Počasí bude do konce týdne Česko spíše trápit. Zatímco na řidiče čekají nástrahy v podobě náledí,…

Předpověď na noc a čtvrtek 20. února

19.02.2020 09:01 Od jihozápadu se do střední Evropy přechodně rozšíří nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu. Během…

Počasí přinese mimořádné teploty. V březnu přijde zásadní změna

18.02.2020 22:16 Aktualizováno I zbytek února bude mimořádně teplý, tento týden bude až 15 stupňů nad nulou. Až v březnu se asi…

Krkonoše opět zasáhla vichřice, horní úsek lanovky na Sněžku mimo provoz

18.02.2020 09:31 Silný vítr dnes zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku. Lanovka může jezdit do rychlosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama