Leden byl v Česku jedenáctý nejteplejší a šestý nejhorší na srážky. Hrozí sucho, obávají se experti

Letošní leden byl v Česku jedenáctý nejteplejší od roku 1961. Průměrná měsíční teplota vzduchu dosáhla 0,3 stupně Celsia. Výrazně teplý byl poslední den měsíce, kdy v Ústeckém kraji teplota překročila i 15 stupňů. Největší teplo bylo dosud v lednu 2007, kdy Česko mimo jiné zasáhl orkán Kyrill a měsíční teplota dosáhla 3,1 stupně. Srážkově byl leden velmi chudý, s měsíčním úhrnem 18 milimetrů jde o šestý nejhorší údaj za 60 let.

Vyplývá to z dat meteorologů na infomet.cz. Odborníci z evropské služby Copernicus, která monitoruje klimatické změny, minulý týden uvedli, že leden byl nejteplejším lednem v Evropě i na světě od počátku měření v roce 1981. "V Česku jde o jedenáctý nejteplejší leden za dobu měření (od roku 1961)," potvrdila dnes ČTK Lenka Crhová z Českého hydrometeorologického ústavu. Za nejteplejším lednem 2007 se v první desítce umístily ještě další čtyři letopočty tohoto tisíciletí, a to 2018, 2008, 2015 a 2014.

V Čechách bylo v lednu tepleji než na Moravě a ve Slezsku. V Čechách průměrná měsíční teplota činila 0,6 stupně, zatímco na Moravě a ve Slezsku minus 0,3 stupně. Poslední lednový den více než 60 měřicích stanic zaznamenalo průměrnou denní teplotu vyšší než deset stupňů a na několika stanicích v Ústeckém kraji byla denní maxima i přes 15 stupňů. Největší teplo bylo v lednu v Kopistech 31. ledna, kde meteorologové naměřili 15,5 stupně Celsia. Naopak nejnižší minimální teplota byla minus 18,1 stupně na Horské Kvildě 21. ledna.

V historii měření byla vůbec nejvyšší maximální denní teplota pro leden v Česku 29. ledna 2002 v Ústí nad Labem s 18,8 stupně Celsia. Nejnižší byla 24. ledna 1942 v Chlumu u Třeboně s minus 36,2 stupně Celsia.

Srážkově byl ale letošní leden v Česku podle meteorologů silně podnormální. Průměrný měsíční úhrn srážek byl 18 milimetrů, což představuje 41 procent normálu z let 1981 až 2010. "V období od roku 1961 bylo na území ČR zaznamenáno šest let s nižším nebo stejným úhrnem srážek za leden než v roce letošním," uvedli meteorologové. Nejméně srážek podle nich spadlo v roce 1964 s průměrem 15 litrů vody na metr čtvereční.

Sucho v Česku trvá posledních pět let. Zemědělce ale letos znepokojuje chybějící sníh, který leží jen na horách ve vyšších polohách. To znamená, že v březnu a v dubnu, kdy sníh odtává, se nebude voda v půdě doplňovat. Zima sice ještě neskončila a sníh stále může napadnout, předpovědní modely ale podle Miroslava Trnky z projektu InterSucho už velkou šanci sněhovým srážkám nedávají. Horší než zemědělské sucho je v současnosti sucho hydrologické.

Ještě ke sněhu: mělké podzemní vody (max. do několika málo desítek metrů) se zásadně doplňují v měsíci 12,1 a 2, nejlépe z tající sněhové pokrývky. Jakmile na jaře zahájí vegetace růst, spotřebuje prakticky všechnu vodu pro sebe (transpiraci) a do hloubky téměř nic neprosákne.

— www.intersucho.cz (@Intersucho) February 7, 2020

To, že je situace poměrně vážná, naznačují i kroky vodohospodářů, kteří mimořádnou manipulací na některých vodních nádržích chtějí zajistit pro jaro a léto dostatek vody. Přítok do některých přehrad je totiž nyní menší než minimální povolený odtok.

Související

Více souvisejících

Počasí Zima Sucho Voda zemědělci

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy