Na Moravě a ve východních Čechách se rozvodnily řeky. V Kravařích se připravují na evakuaci

Noční déšť rozvodnil řeky na Moravě, ve Slezsku a na severovýchodě Čech. Nejvyšší třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení platil před 20:00 na 22 místech, kolem 10:00 jich byla zhruba polovina. Další třicítka měřicích stanic hlásila podle údajů na webu hydrometeorologů druhý stupeň. Voda zaplavila silnice, pole, zahrady a sklepy.

Hladiny řek stouply například v Olomouckém kraji. (14.10.2020)
doporučujeme

V Kravařích na Opavsku, v části Dvořisko je vedení města připraveno evakuovat stovku domů, protože tam hrozí vylití řeky Opavy. Na jiných místech hladiny řek už kulminovaly, případně začaly klesat.

Hasiči evidovali kvůli počasí od půlnoci do 15:00 podle informací na twitteru zhruba 9000 výjezdů. Stavěli hráze z pytlů s pískem a další protipovodňové zábrany, odčerpávali vodu ze silnic a čistili propusti nebo stavidla. Podle informací z krajů vyjížděli v souvislosti s počasím už k více než tisícovce událostí.

V noci na dnešek podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pršelo v celé zemi. Největší úhrny, od 30 do 60 litrů vody na metr čtvereční, zaznamenali meteorologové v severovýchodní polovině země a na Českomoravské vrchovině. Nejvíce, přes 90 litrů vody na metr čtvereční, napršelo v Jeseníkách. Postupně mají srážky v zasažených oblastech slábnout a mají se přesouvat k severozápadu, zejména do Krušných hor. Varování před deštěm a rizikem záplav zůstává v platnosti pro většinu České republiky s výjimkou jihozápadní zhruba poloviny Čech.

K nejpostiženějším regionům patří sever Moravy a Slezsko. V Moravskoslezském kraji na třetí stupeň povodňové aktivity vystoupala například hladina Polančice v Polance, Seziny v Bravanticích, Odry v Odrách, Luhy v Jeseníku nad Odrou, Krasovky v Radimi a Opavy v Držkovicích, v Opavě a Děhylově. Vylití řeky Opavy hrozí i v kravařské části Dvořisko na Opavsku, byla uzavřena komunikace vedoucí přes obec. Vedení města nabízí lidem možnost evakuace. Voda omezila i provoz na dálnici D1 u Vrbice na Karvinsku, hasiči v kraji měli dosud 580 výjezdů.

V Olomouckém kraji platil večer nejvyšší povodňový stupeň na Bečvě v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku i přímo v Přerově, na Třebůvce v Lošticích na Šumpersku, na Olešnici v Kokorách a na Romži v Polkovicích. Hladiny už spíše stagnují. Podle Povodí Moravy se voda zatím rozlévá mimo zastavěná území. V terénu jsou však hasiči, evidují více než sto událostí. Částečně byl zatopen mimo jiné železniční podjezd v Buku na Přerovsku, policie musela zavřít některé silnice.

Na jihu Moravy vystoupaly na nejvyšší povodňový stupeň řeky Morava i Velička ve Strážnici, Svratka v Židlochovicích, Bělá na přítoku a odtoku z vodní nádrže Boskovice nebo Jevíčka v Chornici. Podle Povodí Moravy se plní vodní nádrže. Také hasičům v Jihomoravském kraji počasí přidělalo práci, podle mluvčího Jaroslava Mikošky ale neevidovali žádnou větší událost. Většinou odčerpávali vodu ze sklepa, čistili propusti i stavidla.

Vytrvalý noční déšť rozvodnil toky také ve Zlínském kraji. Hladina říčky Bystřičky nad přehradou se ráno i odpoledne dostala přechodně na třetí povodňový stupeň, večer na stupeň ohrožení vystoupala Morava ve Spytihněvi. Na několika místech v kraji voda zaplavila cesty, hasiči měli přes 130 výjezdů.

Na stupeň ohrožení zvedla svou hladinu také Svratka v Dalečíně v severovýchodní části Vysočiny. Jinde se Svratka držela na druhém povodňovém stupni, což je pohotovost.

Vzestup řek a potoků postihl i Pardubický kraj, kde se na nejvyšší stupeň dostala Novohradka v Luži a Úhřeticích, Loučná v Cerekvici, Doubrava v Pařížově a Třebůvka v Mezihoří a Hraničkách. Kvůli záplavám byly neprůjezdné některé menší silnice, hasiči v kraji měli do dnešního večera zhruba 140 výjezdů.

V Královéhradeckém kraji zvedly v noci silné deště hladiny Stěnavy na Náchodsku a Divoké Orlice v Orlických horách. Hasiče v kraji zaměstnaly i stromy polámané větrem a sněhem, řekla ČTK mluvčí hasičů Martina Götzová. "Ve většině případů zasahovaly jednotky na Trutnovsku v horských oblastech. Nebylo výjimkou, že v jednom místě spadlo několik stromů najednou," dodala.

V menší míře postihly následky deště sever Čech. Na třetím stupeň vystoupaly Smědá a Řasnice ve Frýdlantském výběžku a voda tam zaplavila silnici třetí třídy z Boleslavi do Černous. I zde situaci komplikoval silný vítr, kvůli kterému nejezdila kabinová lanovka na Ještěd.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a sobotu 31. října

30.10.2020 12:50 Za teplou frontou k nám bude proudit teplý vzduch od jihozápadu, informuje portal.chmi.cz.

Počasí: Příští týden bude 17 stupňů. Pak teploty spadnou na nulu

30.10.2020 08:35 Příští týden sice teploty během dne vyrostou až na 17 stupňů, pak se ale postupně ochladí. Místy se…

Předpověď na noc a pátek 30. října

29.10.2020 12:42 Od jihozápadu bude přes naše území postupovat teplá fronta, informuje portal.chmi.cz.

Déšť a teploty u bodu mrazu. Sychravé podzimní počasí se blíží

29.10.2020 07:53 V Česku se o víkendu ochladí. Teploty v noci spadnou až téměř k nule, tepleji bude pouze v sobotu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama