Na Moravě a ve východních Čechách se rozvodnily řeky. V Kravařích se připravují na evakuaci

Noční déšť rozvodnil řeky na Moravě, ve Slezsku a na severovýchodě Čech. Nejvyšší třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení platil před 20:00 na 22 místech, kolem 10:00 jich byla zhruba polovina. Další třicítka měřicích stanic hlásila podle údajů na webu hydrometeorologů druhý stupeň. Voda zaplavila silnice, pole, zahrady a sklepy.

Hladiny řek stouply například v Olomouckém kraji. (14.10.2020)

V Kravařích na Opavsku, v části Dvořisko je vedení města připraveno evakuovat stovku domů, protože tam hrozí vylití řeky Opavy. Na jiných místech hladiny řek už kulminovaly, případně začaly klesat.

Hasiči evidovali kvůli počasí od půlnoci do 15:00 podle informací na twitteru zhruba 9000 výjezdů. Stavěli hráze z pytlů s pískem a další protipovodňové zábrany, odčerpávali vodu ze silnic a čistili propusti nebo stavidla. Podle informací z krajů vyjížděli v souvislosti s počasím už k více než tisícovce událostí.

V noci na dnešek podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pršelo v celé zemi. Největší úhrny, od 30 do 60 litrů vody na metr čtvereční, zaznamenali meteorologové v severovýchodní polovině země a na Českomoravské vrchovině. Nejvíce, přes 90 litrů vody na metr čtvereční, napršelo v Jeseníkách. Postupně mají srážky v zasažených oblastech slábnout a mají se přesouvat k severozápadu, zejména do Krušných hor. Varování před deštěm a rizikem záplav zůstává v platnosti pro většinu České republiky s výjimkou jihozápadní zhruba poloviny Čech.

K nejpostiženějším regionům patří sever Moravy a Slezsko. V Moravskoslezském kraji na třetí stupeň povodňové aktivity vystoupala například hladina Polančice v Polance, Seziny v Bravanticích, Odry v Odrách, Luhy v Jeseníku nad Odrou, Krasovky v Radimi a Opavy v Držkovicích, v Opavě a Děhylově. Vylití řeky Opavy hrozí i v kravařské části Dvořisko na Opavsku, byla uzavřena komunikace vedoucí přes obec. Vedení města nabízí lidem možnost evakuace. Voda omezila i provoz na dálnici D1 u Vrbice na Karvinsku, hasiči v kraji měli dosud 580 výjezdů.

V Olomouckém kraji platil večer nejvyšší povodňový stupeň na Bečvě v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku i přímo v Přerově, na Třebůvce v Lošticích na Šumpersku, na Olešnici v Kokorách a na Romži v Polkovicích. Hladiny už spíše stagnují. Podle Povodí Moravy se voda zatím rozlévá mimo zastavěná území. V terénu jsou však hasiči, evidují více než sto událostí. Částečně byl zatopen mimo jiné železniční podjezd v Buku na Přerovsku, policie musela zavřít některé silnice.

Na jihu Moravy vystoupaly na nejvyšší povodňový stupeň řeky Morava i Velička ve Strážnici, Svratka v Židlochovicích, Bělá na přítoku a odtoku z vodní nádrže Boskovice nebo Jevíčka v Chornici. Podle Povodí Moravy se plní vodní nádrže. Také hasičům v Jihomoravském kraji počasí přidělalo práci, podle mluvčího Jaroslava Mikošky ale neevidovali žádnou větší událost. Většinou odčerpávali vodu ze sklepa, čistili propusti i stavidla.

Vytrvalý noční déšť rozvodnil toky také ve Zlínském kraji. Hladina říčky Bystřičky nad přehradou se ráno i odpoledne dostala přechodně na třetí povodňový stupeň, večer na stupeň ohrožení vystoupala Morava ve Spytihněvi. Na několika místech v kraji voda zaplavila cesty, hasiči měli přes 130 výjezdů.

Na stupeň ohrožení zvedla svou hladinu také Svratka v Dalečíně v severovýchodní části Vysočiny. Jinde se Svratka držela na druhém povodňovém stupni, což je pohotovost.

Vzestup řek a potoků postihl i Pardubický kraj, kde se na nejvyšší stupeň dostala Novohradka v Luži a Úhřeticích, Loučná v Cerekvici, Doubrava v Pařížově a Třebůvka v Mezihoří a Hraničkách. Kvůli záplavám byly neprůjezdné některé menší silnice, hasiči v kraji měli do dnešního večera zhruba 140 výjezdů.

V Královéhradeckém kraji zvedly v noci silné deště hladiny Stěnavy na Náchodsku a Divoké Orlice v Orlických horách. Hasiče v kraji zaměstnaly i stromy polámané větrem a sněhem, řekla ČTK mluvčí hasičů Martina Götzová. "Ve většině případů zasahovaly jednotky na Trutnovsku v horských oblastech. Nebylo výjimkou, že v jednom místě spadlo několik stromů najednou," dodala.

V menší míře postihly následky deště sever Čech. Na třetím stupeň vystoupaly Smědá a Řasnice ve Frýdlantském výběžku a voda tam zaplavila silnici třetí třídy z Boleslavi do Černous. I zde situaci komplikoval silný vítr, kvůli kterému nejezdila kabinová lanovka na Ještěd.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Předpověď počasí slibuje během noci výrazné ochlazení. Přijdou první mrazy?

23.09.2021 07:00 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Předpověď počasí na měsíc ukazuje výraznější ochlazení

22.09.2021 07:00 Příští dva týdny budou průměrně teplé, s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Předpověď počasí do konce září: Naprší méně, teploty nevybočí z průměru

21.09.2021 22:01 Aktualizováno Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Jednou 12, jindy 21 stupňů. Počasí bude tento týden hodně proměnlivé

20.09.2021 07:00 Ačkoliv teploty v nadcházejících dnech budou naznačovat příchod podzimu, na konci týdne se ještě…

Předpověď počasí na další víkend: Nízké teploty a přeháňky

19.09.2021 22:02 Aktualizováno V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

Předpověď počasí slibuje první noční mrazíky. Naměříme i dva stupně

18.09.2021 22:01 Aktualizováno Pokud nejste vyloženě milovníky zimy, je na čase začít se připravovat na topnou sezónu. Podle…

Předpověď počasí na příští týden: Ochladí se až na 13 stupňů, pak přijde…

17.09.2021 07:00 Příští týden se v Česku citelně ochladí. Denní teploty spadnou až na 13 stupňů, ke konci týdne ale…

Předpověď počasí na víkend: Teploty spadnou až na 15 stupňů

16.09.2021 07:00 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Teplé počasí překazí déšť, hrozí i bouřky

15.09.2021 07:00 Ačkoliv Česko bude v následujících dnech až letní teplo, počasí se může místy rychle zkazit. Podle…

Předpověď počasí: Česko čekají poslední dva teplé týdny. Pak přijde podzim

14.09.2021 21:57 Aktualizováno Následující dva týdny budou teplotně mírně nadprůměrné, poté už teploty klesnou k dlouhodobému…

Související:

Právě se děje

reklama