Sever Itálie zasáhly mohutné deště a záplavy, několik mrtvých

Sever Itálie dnes opět zasáhly silné deště a záplavy, které si na severovýchodě země vyžádaly jednu oběť. Další člověk se v důsledku záplav pohřešuje, uvedla agentura ANSA. Zaplavena byla opět skoro třetina Benátek, které minulý měsíc zasáhly nejhorší povodně za posledních 50 let. Podle televize Rai se výrazně zvýšila i hladina jezera Como.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Povodně
doporučujeme

Obzvláště kritická je situace v regionu Ligurie na severozápadě, kde bouři provázel silný vítr o rychlosti až 120 kilometrů v hodině. Ve Ventimiglii na hranicích s Francií byly až sedmimetrové vlny. Předseda regionu Giovanni Toti vyzval obyvatele, aby pokud možno nevycházeli ze svých domovů. V okolí přístavního města Imperia muselo být kvůli nebezpečí sesuvu půdy evakuováno několik rodin.

Pro celou Ligurii dnes platí nejvyšší stupeň nebezpečí. Hasiči už museli zasahovat u desítek případů, kdy například vyprošťovali auta, odstraňovali následky sesuvů a čerpali vodu ze zatopených prostor.

Ligurii sužovaly záplavy naposledy před necelým měsícem. Úřady musely tehdy uzavřít část dálnice, která spojuje Janov a Nice, a poblíž Savony se zřítil viadukt na dálnici A6 spojující Savonu s Turínem.

Prudké srážky zasáhly dnes také Lombardii a region Furlánsko-Julské Benátsko, kde zemřel řidič, jehož auto strhl proud vody. U Florencie úřady pátrají po motocyklistovi, jehož strhl proud do řeky.

Voda dnes zaplavila také skoro třetinu Benátek, když ráno dosáhla úrovně 120 centimetrů nad normální hladinu moře. V neděli a pondělí se očekává opět vysoká voda, až 130 centimetrů nad obvyklou úroveň moře.

Benátky se přitom ještě nevzpamatovaly z rekordních záplav z poloviny listopadu, kdy takzvaná acqua alta (vysoká voda) při přílivu dosáhla až 1,87 metru. Zaplavena byla i významná památka bazilika svatého Marka a na stejnojmenném náměstí bylo přes metr vody. Benátky zažívají od podzimu do jara záplavy poměrně často, ty z minulého měsíce ale byly nejhorší od roku 1966.

Frontální systém, který nepříznivé počasí na sever Itálie přinesl, se teď přesouvá k jihu a podle meteorologů přetrvá do pondělí. Záplavy a silný vítr už zasáhly i Řím a jihoitalskou Kampánii.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko zasáhlo sucho, v dubnu někde skoro vůbec nepršelo

13.05.2020 12:37 Slovensko letos podle tamních meteorologů zasáhlo sucho a v některých oblastech v dubnu téměř vůbec…

Předpověď na noc a čtvrtek 23. dubna

22.04.2020 15:08 Tlaková výše se středem nad Norským mořem bude slábnout, informuje portal.chmi.cz.

Změna klimatu: Evropa loni zažila svůj nejteplejší rok v historii měření,…

22.04.2020 12:33 Loňský rok byl potvrzen jako nejteplejší rok v Evropě v historii měření. Ve své nové zprávě o stavu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy