Silný déšť zaplavil v Německu sklepy, ulice a pozemky

Silný déšť vyvolaný tlakovou níží Bernd zaplavil v noci na dnešek v některých regionech Německa sklepy, silnice a pozemky. V bavorském okrese Hof u hranic s Českou republikou byl dokonce v úterý večer vyhlášen stav katastrofy.

Zaplavená auta

V saském městečku Jöhstadt na krušnohorské hranici s Českem místní řeka podle agentury DPA strhla muže, který se snažil zajistit svůj pozemek před velkou vodou. Pátrání po nezvěstném bylo v noci přerušeno. Napjatá je situace také ve Švýcarsku.

V úterý pozdě večer byl v okrese Hof kvůli bouřce a silnému dešti vyhlášen stav katastrofy. Kvůli mnoha volajícím byla přetížená tísňová linka 112. Trvale nasazeno bylo více než 50 hasičských jednotek s téměř 1000 hasiči, kteří odčerpávali vodu ze sklepů nebo obstarávali pytle s pískem. Zvlášť silně bouře zasáhla město Selbitz, kde měly zásahové jednotky přes 120 výjezdů. Základní škola v Selbitzu i některé školky v obcích Selbitz, Köditz a Naila dnes zůstávají zavřené. V celém okrese jsou kvůli zaplaveným silnicím uzavírky, popadalo i několik stromů.

Mluvčí místních hasičů podle DPA řekl, že tak extrémní bouřky nezažil už roky. Během 12 hodin tu podle německé meteorologické služby DWD napršelo až 80 litrů na metr čtvereční. Z okresu Hof přesto nejsou hlášeni žádní zranění.

Meteorologická služba varovala před vytrvalým deštěm v částech západoněmeckých spolkových zemí Severní Porýní-Vestfálsko, Porýní-Falc a Sársko. Místy platí nejvyšší stupeň varování před extrémními dešti. Do čtvrtečního rána je třeba počítat s dalšími srážkami v objemu 70 až 120 litrů na metr čtvereční, varovali dnes ráno němečtí meteorologové. Silně pršet má nejméně do pátku.

V Severním Porýní-Vestfálsku museli hasiči už v noci odčerpávat vodu z mnoha sklepů. "Lidé jsou zoufalí," řekl mluvčí policejního prezidia v Hagenu. Kvůli zaplaveným a zabahněným ulicím dostalo mnoho vozidel smyk, ale zranění ani tady hlášeni nejsou. Silnice v některých částech města Hagen byly nesjízdné. V podjezdu u hlavního nádraží se nahromadilo tolik vody, že některé automobily nemohly pokračovat v jízdě a hasiči museli řidiče vyprošťovat z jejich vozů. Také v Düsseldorfu hasiči vyjížděli ke zhruba 330 incidentům.

Nejvyšší pátý stupeň varování platí také u Lucernského jezera v centrálním Švýcarsku. Kvůli vydatnému dešti a bouřkám z předchozích dnů hrozí, že se tu voda vylije z břehů. Na jezeře byla přerušena lodní doprava. Podle DPA je situace podobně napjatá i na dalších švýcarských jezerech. Zastavena byla lodní doprava i na Rýně u Basileje.

"Na severní straně Alp musíme do pátku počítat s větším množstvím srážek," řekl švýcarskému rozhlasu hydrolog David Folken. Podle šéfa svazu švýcarských kempů Marcela Zysseta je situace částečně dramatická v kempech u vodních ploch. Jejich provozovatelé hostům doporučují, aby předčasně odcestovali.

Počasí má v novodobé historii na svědomí stovky mrtvých. V žebříčku se…

16.07.2021 07:00 Kvůli vytrvalému dešti a záplavám zemřelo během posledních dvou dnů na západě Německa zhruba šest…

Klimatické změny netrápí jen Česko. Tropické počasí trhá v zahraničí…

07.07.2021 07:00 Po nejteplejším červnu, jaký kdy byl zaznamenán ve Finsku a v některých oblastech Švédska, se…

Bouře v částech Německa zaplavila silnice či sklepy

29.06.2021 08:57 Silné lijáky a prudký vítr si v noci na dnešek v některých částech Německa vyžádaly intenzivní…

Jihozápad Německa opět sužuje extrémní počasí. Silné bouřky, krupobití,…

28.06.2021 21:56 Silné bouřky dnes způsobily lijáky, krupobití a lokální záplavy na jihozápadě Německa. Nejhůře…

Související:

Právě se děje