Slovensko zasáhlo sucho, v dubnu někde skoro vůbec nepršelo

Slovensko letos podle tamních meteorologů zasáhlo sucho a v některých oblastech v dubnu téměř vůbec nepršelo. Stávající vývoj patrně poznačí i úrodu zemědělských plodin. Novinářům to dnes řekl klimatolog Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMU) Pavel Faško. V Česku se zemědělské sucho dříve rozšířilo prakticky na celé území republiky, odborníci označili situaci za nejhorší za posledních 500 let.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Spišský hrad
doporučujeme

"Zima 2019/2020 byla mimořádně teplá, patřila k nejteplejším v historii měření. V dubnu na krajním západě Slovenska dosáhl úhrn srážek jen jednoho milimetru. Stav je velmi špatný. Nepříznivý byl (v dubnu) téměř na celém území Slovenska," uvedl Faško. Dodal, že například na bratislavském letišti spadlo ve sledovaném období nejméně srážek od roku 1951. Už v zimních měsících zaznamenalo Slovensko nedostatek sněhové pokrývky.

I loni v dubnu bylo na Slovensku sucho, v květnu pak ale výrazně napršelo. Letos kromě východní části země ovšem deficit vláhy přetrvává. Podle SHMU je velká pravděpodobnost, že do konce měsíce se stav sucha výrazně nezmění, byť v některých regionech se očekávají srážky. K tomu, aby se situace zlepšila, by bylo potřeba dlouhodobého deště nižší intenzity.

Podle Faška už přetrvávající sucho pociťují zemědělci a nedostatek srážek se projevuje i na stavu lesních porostů. Sucho se již patrně projeví na úrodě obilí, sklizeň jiných plodin bude záviset na dalším vývoji počasí.

V Česku podle odborníků z projektu InterSucho nedostatek vody trvá už od roku 2015. Čeští zemědělci hlásili, že některé plodiny už boj se suchem vzdaly a ve většině okresů předpokládají minimální ztráty způsobené suchem na nejméně deseti procentech.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a čtvrtek 23. dubna

22.04.2020 15:08 Tlaková výše se středem nad Norským mořem bude slábnout, informuje portal.chmi.cz.

Změna klimatu: Evropa loni zažila svůj nejteplejší rok v historii měření,…

22.04.2020 12:33 Loňský rok byl potvrzen jako nejteplejší rok v Evropě v historii měření. Ve své nové zprávě o stavu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy