Slovensko zasáhlo sucho, v dubnu někde skoro vůbec nepršelo

Slovensko letos podle tamních meteorologů zasáhlo sucho a v některých oblastech v dubnu téměř vůbec nepršelo. Stávající vývoj patrně poznačí i úrodu zemědělských plodin. Novinářům to dnes řekl klimatolog Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMU) Pavel Faško. V Česku se zemědělské sucho dříve rozšířilo prakticky na celé území republiky, odborníci označili situaci za nejhorší za posledních 500 let.

Spišský hrad
doporučujeme

"Zima 2019/2020 byla mimořádně teplá, patřila k nejteplejším v historii měření. V dubnu na krajním západě Slovenska dosáhl úhrn srážek jen jednoho milimetru. Stav je velmi špatný. Nepříznivý byl (v dubnu) téměř na celém území Slovenska," uvedl Faško. Dodal, že například na bratislavském letišti spadlo ve sledovaném období nejméně srážek od roku 1951. Už v zimních měsících zaznamenalo Slovensko nedostatek sněhové pokrývky.

I loni v dubnu bylo na Slovensku sucho, v květnu pak ale výrazně napršelo. Letos kromě východní části země ovšem deficit vláhy přetrvává. Podle SHMU je velká pravděpodobnost, že do konce měsíce se stav sucha výrazně nezmění, byť v některých regionech se očekávají srážky. K tomu, aby se situace zlepšila, by bylo potřeba dlouhodobého deště nižší intenzity.

Podle Faška už přetrvávající sucho pociťují zemědělci a nedostatek srážek se projevuje i na stavu lesních porostů. Sucho se již patrně projeví na úrodě obilí, sklizeň jiných plodin bude záviset na dalším vývoji počasí.

V Česku podle odborníků z projektu InterSucho nedostatek vody trvá už od roku 2015. Čeští zemědělci hlásili, že některé plodiny už boj se suchem vzdaly a ve většině okresů předpokládají minimální ztráty způsobené suchem na nejméně deseti procentech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mráz, sněhová kalamita a koronavirus. Madrid žádá vládu o vyhlášení stavu…

14.01.2021 16:43 Madridská radnice dnes požádala španělskou vládu o vyhlášení stavu katastrofy či zvláštní nouze…

Španělsko se po přívalech sněhu potýká se silnými mrazy

12.01.2021 14:20 Španělsko se po víkendových přívalech sněhu potýká s nebývale silnými mrazy. Teploty na některých…

Řecko zažívá nejteplejší leden za posledních 50 let, lidé vyrazili na pláže

10.01.2021 20:15 Zatímco španělská metropole se potýká s největším přívalem sněhu za půl století, Atény i další…

Španělsko zápolí se sněhovou kalamitou a mrazy, policie rozháněla…

10.01.2021 15:36 Sněhová bouře Filomena paralyzovala velkou část Španělska a vyžádala si tam čtyři oběti. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama