Slovensko zasáhlo sucho, v dubnu někde skoro vůbec nepršelo

Slovensko letos podle tamních meteorologů zasáhlo sucho a v některých oblastech v dubnu téměř vůbec nepršelo. Stávající vývoj patrně poznačí i úrodu zemědělských plodin. Novinářům to dnes řekl klimatolog Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMU) Pavel Faško. V Česku se zemědělské sucho dříve rozšířilo prakticky na celé území republiky, odborníci označili situaci za nejhorší za posledních 500 let.

Spišský hrad
doporučujeme

"Zima 2019/2020 byla mimořádně teplá, patřila k nejteplejším v historii měření. V dubnu na krajním západě Slovenska dosáhl úhrn srážek jen jednoho milimetru. Stav je velmi špatný. Nepříznivý byl (v dubnu) téměř na celém území Slovenska," uvedl Faško. Dodal, že například na bratislavském letišti spadlo ve sledovaném období nejméně srážek od roku 1951. Už v zimních měsících zaznamenalo Slovensko nedostatek sněhové pokrývky.

I loni v dubnu bylo na Slovensku sucho, v květnu pak ale výrazně napršelo. Letos kromě východní části země ovšem deficit vláhy přetrvává. Podle SHMU je velká pravděpodobnost, že do konce měsíce se stav sucha výrazně nezmění, byť v některých regionech se očekávají srážky. K tomu, aby se situace zlepšila, by bylo potřeba dlouhodobého deště nižší intenzity.

Podle Faška už přetrvávající sucho pociťují zemědělci a nedostatek srážek se projevuje i na stavu lesních porostů. Sucho se již patrně projeví na úrodě obilí, sklizeň jiných plodin bude záviset na dalším vývoji počasí.

V Česku podle odborníků z projektu InterSucho nedostatek vody trvá už od roku 2015. Čeští zemědělci hlásili, že některé plodiny už boj se suchem vzdaly a ve většině okresů předpokládají minimální ztráty způsobené suchem na nejméně deseti procentech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet obětí medikánu Janos v Řecku stoupl, zaplaveno bylo 5000 domů

20.09.2020 13:20 Na tři vzrostl počet obětí středomořského hurikánu Janos, který zasáhl Řecko. Pod spadlou střechou…

Středomořský hurikán Janos dál pustoší Řecko. Má první dvě oběti, z města…

19.09.2020 11:19 Středomořský hurikán Janos má první dvě oběti. Takzvaný medikán, tedy středomořský hurikán, v pátek…

Západ Řecka zasáhl nezvyklý středomořský hurikán

18.09.2020 12:52 Záplavy, přerušení námořní dopravy a dodávek elektrického proudu si vyžádal středomořský hurikán…

Západ Řecka je kvůli tropické bouři v pohotovosti

17.09.2020 17:20 Řecká vláda vyhlásila v osmi regionech na západě Řecka stav pohotovosti kvůli blížící se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama