Stoletá voda. Anglii a Wales dál sužují záplavy, mají první potvrzenou oběť

Záplavy vyvolané bouří Dennis nadále ohrožují životy a majetek lidí na západě Británie. Stovky obydlí se tam ocitly pod vodou, zatímco někteří obyvatelé museli kvůli přetrvávajícímu nebezpečí strávit uplynulou noc mimo domov. Nejhůře je postižen Wales a středoanglický region Midlands, rozvodněné řeky stoupají na rekordní hodnoty a mohly by působit problémy do konce týdne. Ve Walesu navíc hrozí další silné deště, informuje zpravodajský web BBC.

Přidejte svůj názor

Zaplavená auta
doporučujeme

Počet výstrah kvůli povodním sice dnes klesl o stovku z pondělních zhruba 300, naopak ale vzrostl počet varování nejvyššího stupně. Životu nebezpečné podmínky podle úřadů ráno panovaly na sedmi místech v Anglii a na dvou ve Walesu v povodích řek Lugg, Severn, Wye a Trent.

Dopoledne přibyla desátá "vážná výstraha" po zhoršení situace v obci Ironbridge na řece Severn. Kvůli rostoucímu tlaku vody na protipovodňové zábrany tam byla nařízena evakuace asi 30 budov, zatímco hasiči pomáhali lidem uvězněným ve vrchním patře domu na břehu řeky. Už v pondělí večer museli preventivně opustit domovy někteří lidé z Upton upon Severn, kde lidé mluví o "stoleté vodě".

zdroj: YouTube

Vládní agentura pro životní prostředí zatím registruje po celé Británii kolem 400 zaplavených nemovitostí, avizovala však, že tato statistika nejspíše poroste. Na některých místech jsou stále zaplavené silnice, výpadky podle BBC nepominuly ani v železniční dopravě.

V pondělí večer se potvrdily obavy policie ohledně úmrtí 55leté ženy nedaleko městečka Tenbury Wells v silně postiženém hrabství Worcestershire. Velká voda ženu v neděli smetla poté, co v ní zůstalo uvězněné její auto.

Záplavy po celé Británii spustila bouře Dennis, která se přes britské ostrovy přehnala o víkendu a později způsobovala výpadky proudu a dopravní komplikace i ve Francii, Německu a na severu Evropy. V Anglii na některých místech za 48 hodin spadlo i dvakrát více dešťových srážek oproti průměrným hodnotám pro celý měsíc únor.

Agentura pro životní prostředí varovala, že hladiny výše zmíněných řek nejspíše zůstanou mimořádně vysoko až do konce týdne a že úleva od záplav možná přijde až s víkendem. "Zasáhly nás dvě pojmenované bouře v rychlém sledu, aniž bychom mezi nimi měli čas se oklepat. To jsme nikdy dřív nezažili, takže tohle je opravdu nevídaná situace," uvedl mluvčí instituce s odkazem na dřívější bouři nazývanou Ciara či Sabine.

Britská meteorologická služba zároveň vyhlásila nové výstrahy pro sever a jih Walesu kvůli hrozbě dalších silných dešťů. V platnosti budou od středečního večera do čtvrtečního odpoledne.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu letos nebudou mít ledové víno, na vině je rekordně teplá zima

02.03.2020 08:19 Němečtí vinaři nebudu mít v letošním roce ve své nabídce poprvé ledové víno - drahý nápoj vyráběný…

Kanárské ostrovy zahalila písečná bouře ze Sahary, lidé mají dýchací potíže

24.02.2020 14:16 Kanárské ostrovy zahalila písečná bouře ze Sahary, kvůli naoranžovělému prachu a silnému větru…

Vichřice překazila karneval. Průvod v Kolíně nad Rýnem zrušen na poslední…

23.02.2020 18:10 Silný vítr a déšť dnes na řadě míst Německa znemožnily konání tradičních karnevalových pochodů.…

Británii devastují povodně, jde o život. Bouře Dennis zasáhla i Francii

17.02.2020 16:53 Aktualizováno Británie se druhý den potýká se záplavami a komplikacemi v dopravě po vydatných deštích, které v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama