Stoletá voda. Anglii a Wales dál sužují záplavy, mají první potvrzenou oběť

Záplavy vyvolané bouří Dennis nadále ohrožují životy a majetek lidí na západě Británie. Stovky obydlí se tam ocitly pod vodou, zatímco někteří obyvatelé museli kvůli přetrvávajícímu nebezpečí strávit uplynulou noc mimo domov. Nejhůře je postižen Wales a středoanglický region Midlands, rozvodněné řeky stoupají na rekordní hodnoty a mohly by působit problémy do konce týdne. Ve Walesu navíc hrozí další silné deště, informuje zpravodajský web BBC.

Zaplavená auta
doporučujeme

Počet výstrah kvůli povodním sice dnes klesl o stovku z pondělních zhruba 300, naopak ale vzrostl počet varování nejvyššího stupně. Životu nebezpečné podmínky podle úřadů ráno panovaly na sedmi místech v Anglii a na dvou ve Walesu v povodích řek Lugg, Severn, Wye a Trent.

Dopoledne přibyla desátá "vážná výstraha" po zhoršení situace v obci Ironbridge na řece Severn. Kvůli rostoucímu tlaku vody na protipovodňové zábrany tam byla nařízena evakuace asi 30 budov, zatímco hasiči pomáhali lidem uvězněným ve vrchním patře domu na břehu řeky. Už v pondělí večer museli preventivně opustit domovy někteří lidé z Upton upon Severn, kde lidé mluví o "stoleté vodě".

zdroj: YouTube

Vládní agentura pro životní prostředí zatím registruje po celé Británii kolem 400 zaplavených nemovitostí, avizovala však, že tato statistika nejspíše poroste. Na některých místech jsou stále zaplavené silnice, výpadky podle BBC nepominuly ani v železniční dopravě.

V pondělí večer se potvrdily obavy policie ohledně úmrtí 55leté ženy nedaleko městečka Tenbury Wells v silně postiženém hrabství Worcestershire. Velká voda ženu v neděli smetla poté, co v ní zůstalo uvězněné její auto.

Záplavy po celé Británii spustila bouře Dennis, která se přes britské ostrovy přehnala o víkendu a později způsobovala výpadky proudu a dopravní komplikace i ve Francii, Německu a na severu Evropy. V Anglii na některých místech za 48 hodin spadlo i dvakrát více dešťových srážek oproti průměrným hodnotám pro celý měsíc únor.

Agentura pro životní prostředí varovala, že hladiny výše zmíněných řek nejspíše zůstanou mimořádně vysoko až do konce týdne a že úleva od záplav možná přijde až s víkendem. "Zasáhly nás dvě pojmenované bouře v rychlém sledu, aniž bychom mezi nimi měli čas se oklepat. To jsme nikdy dřív nezažili, takže tohle je opravdu nevídaná situace," uvedl mluvčí instituce s odkazem na dřívější bouři nazývanou Ciara či Sabine.

Britská meteorologická služba zároveň vyhlásila nové výstrahy pro sever a jih Walesu kvůli hrozbě dalších silných dešťů. V platnosti budou od středečního večera do čtvrtečního odpoledne.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Grónsko zjistilo rekordně nízkou teplotu, údaj je ale 28 let starý

23.09.2020 16:01 V Grónsku naměřili nejnižší teplotu na severní polokouli, údaj byl ale zaznamenán už před 28 lety.…

Počet obětí medikánu Janos v Řecku stoupl, zaplaveno bylo 5000 domů

20.09.2020 13:20 Na tři vzrostl počet obětí středomořského hurikánu Janos, který zasáhl Řecko. Pod spadlou střechou…

Středomořský hurikán Janos dál pustoší Řecko. Má první dvě oběti, z města…

19.09.2020 11:19 Středomořský hurikán Janos má první dvě oběti. Takzvaný medikán, tedy středomořský hurikán, v pátek…

Západ Řecka zasáhl nezvyklý středomořský hurikán

18.09.2020 12:52 Záplavy, přerušení námořní dopravy a dodávek elektrického proudu si vyžádal středomořský hurikán…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama