Rok 2013 má být jedním z nejteplejších let od roku 1850

Ženeva/Varšava - Letošek by podle Světové meteorologické organizace (WMO) měl být globálně jedním z deseti nejteplejších roků od začátku novodobého sledování v roce 1850. Organizace svou předběžnou zprávu, v níž si všímá i letošních povodní ve střední Evropě, zveřejnila při příležitosti varšavské konference OSN o změnách klimatu. Konečné údaje za tento rok mají být zveřejněny až v březnu příštího roku.

Prvních devět měsíců tohoto roku se řadí na sedmou příčku historických teplotních tabulek. Většina regionů světa zaznamenala nadprůměrné teploty. Zvlášť to platí o Austrálii, severu Severní Ameriky, severovýchodě Jižní Ameriky, severní Africe a o velké části Eurasie.V lednu až září tak bylo v průměru tepleji než během prvních devíti měsíců předchozích dvou letech, kdy klimatický jev La Niña způsobil ochlazení."Dosavadní letošní teploty jsou zhruba na stejné úrovni, jako byl průměr v letech 2001 až 2010, což byla nejteplejší zaznamenaná dekáda," uvedl podle zprávy generální tajemník WMO Michel Jarraud.Také rok 2013 poznamenaly extrémní projevy počasí a úroveň hladiny moře dosáhla v březnu nového rekordu. "Úroveň moří se zvedá v průměru o 3,2 milimetru za rok, což je blízko tempu kolem tří milimetrů za rok z desetiletí 2001 až 2010 a odpovídá dvojnásobku zaznamenaného vzestupu ve 20. století, kdy to bylo 1,6 milimetrů za rok, uvedli experti.Podle Jarrauda "bude hladina moří dál stoupat kvůli tání ledových čepiček a ledovců. Více než 90 procent dodatečného tepla způsobeného skleníkovými plyny absorbovaly oceány, které se budou v dalších staletích dál ohřívat a rozpínat".Jarraud dodal, že celosvětový obsah oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů v ovzduší dosáhl v roce 2012 nových vrcholů a očekává se, že dalších rekordů dosáhnou letos. "To znamená, že jsme odsouzeni teplejší budoucnosti," konstatoval Jarraud.Zpráva si všímá letošních extrémních projevů počasí v různých regionech světa, sucha na západě USA a záplav v Coloradu, sucha v Angola a Namibii i povodní v Indii, Pákistánu, Číně a Rusku."Extrémní srážky v Německu, Polsku, České republice, Rakousku a Švýcarsku způsobily na konci května a začátku června nejintenzivnější a nejrozsáhlejší záplavy v povodích Dunaje a Labe nejméně od roku 1950," uvádí se rovněž ve zprávě.

Související

Více souvisejících

Počasí Slunce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy