Rok 2013 byl hrozbou, děsí se meteorologové. A na vině je člověk

Ženeva/Praha - Rok 2013 byl šestým nejteplejším od začátku novodobého sledování v roce 1850. Ve své nejnovější zprávě to oznámila Světová meteorologická organizace (WMO). Za extrémním počasím, které loni zasáhlo Asii, Tichomoří i Evropu, podle ní stály klimatické změny způsobené činností člověka.

Třináct z posledních čtrnácti nejteplejších let bylo zaznamenáno ve 21. století. Přitom každé z posledních tří desetiletí bylo teplejší než to předchozí. Jak se také ve zprávě píše, průměrná teplota zemského povrchu a hladiny oceánů loni byla 14,5 stupně Celsia. Velmi vysoké teploty loni panovaly hlavně na jižní polokouli.

Podle generálního tajemníka WMO Michela Jarrauda vedlo zvyšování hladiny oceánů k mnohem větším škodám způsobeným bouřemi a pobřežními záplavami. Ukázalo se to například u tajfunu Haiyan, který loni v listopadu udeřil na Filipínách. 

"Mnoho extrémních událostí roku 2013 bylo v souladu s tím, co jsme očekávali v důsledku klimatických změn vyvolaných lidskou činností," prohlásil Jarraud. Jak dodal, meteorologové zaznamenali na jedné straně intenzivnější srážky a záplavy, na druhé straně pak nadprůměrné teploty a obrovská sucha.

Globální oteplování se podle Jarrauda nezastavilo. Zrychlilo se například oteplování oceánů, kde se vyšší teploty objevují už i v nižších hloubkách. Více než 90 procent CO2 z fosilních paliv se podle něj nachází v oceánech. A každý den oceány zadrží další miliony tun škodlivých emisí. 

Utopíme se?

Vzestup hladiny světového oceánu je často považován za jednu z velkých hrozeb, kterým je třeba čelit, je silně mediálně propagována. Podle katastrofických scénářů, které byly i zfilmovány, nás čeká zaplavení pobřežních oblastí a ztrátu domova i půdy pro miliony lidí žijících u pobřeží. Kalkuluje se s vzestupem hladiny oceánu např. o dva metry a tudíž zaplavením všech území ležících v této nadmořské výšce. Skutečné riziko ovšem není zřejmě až tak veliké, jak se někdy vykresluje.

První věc, kterou je třeba si uvědomit, je skutečnost, že aktuálně probíhající vzestup hladiny oceánu, ač z hlediska geologické historie poměrně rychlý, je z hlediska života člověka stále bezpečně pomalý a nepůsobí dnešní společnosti problémy. Nynější tempo je zhruba 3 mm za rok, to znamená vzestup o pouhých 30 cm za století, což by nemělo výrazně ohrozit ani pobřežní oblasti.

Psali jsme:
Vědci zjistili nová alarmující fakta o globálním oteplování Život ohrožen: Je tu nejstrašnější zbraň hromadného ničení, děsí Kerry
 

I kdyby růst hladiny výrazně zesílil, stále to budou jen řádově milimetry ročně. Před takovou záplavou uteče i nejpomalejší hlemýžď, natož aby to nestihl člověk. Žádná povodeň, při které by lidé utíkali před postupujícím mořem a nechávali za sebou opuštěné domovy, tudíž nehrozí, informuje Meteocentrum.cz.

Stoupající hladina oceánu je prezentována jako nejvážnější problém klimatických změn, neboť působí na první pohled apokalypticky. Avšak ve skutečnosti by nám neměla přinést příliš problémů. Pokud už ano, tak zejména nízkým korálovým ostrovů, zejména v Pacifiku. Z globálního hlediska tam však žije minimum obyvatel, které nebude obtížné přestěhovat. Ostrovy se stejně potápí přirozenou cestou svým rozpadem, bez ohledu na hladinu moře.

Související

Více souvisejících

Počasí globální oteplování

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 50 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

Princezna Kate si prochází peklem, tvrdí osoba blízká manželce prince Williama

Princ William se již vrátil k povinnostem člena britské královské rodiny, ale jeho žena zůstává v ústraní. Princezna Kate bojuje s blíže nespecifikovaným typem rakoviny. Podle osoby blízké princi a princezně si pár prochází těžkým obdobím. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy