Bouře Beta udeřila. Stav přírodní katastrofy platí pro 29 oblastí v Texasu

Do amerického Texasu dorazila tropická bouře Beta. Očekává se, že přinese hlavně vydatný déšť. Beta udeřila severně od pobřežního Port O'Connoru a doprovází ji vítr o rychlosti 72 kilometrů za hodinu. Informuje o tom agentura AP.

Hurikán
doporučujeme

Beta je letos devátou pojmenovanou bouří, která zasáhla americkou pevninu, čímž letošní rok vyrovnal rekord z roku 1916, sdělil odborník na hurikány Phil Klotzbach z Coloradské státní univerzity. V pátek meteorologům došla při bouři Wilfred latinská abeceda pro pojmenování letošních cyklon a museli sáhnout k řecké. Bouře Alfa se nad Atlantikem vytvořila na konci minulého týdne.

V případě Bety se očekává silný déšť, ale jak vydatný bude, zatím jasné není, píše AP.

zdroj: YouTube

"Je to nejméně jistá část předpovědi," řekl k tomu meteorolog Dan Reilly z Národní meteorologické služby. Původně se předpovídalo, že naprší až 50 centimetrů vody, nyní byla předpověď zmírněna na 38 centimetrů. V Houstonu a na pobřeží Texasu prší od pondělka a začalo, ještě než Beta dorazila na pevninu. Guvernér Greg Abbott v pondělí vyhlásil stav přírodní katastrofy pro 29 texaských oblastí.

Úřady ale ujistily obyvatele, že Beta nepřinese nic podobného jako hurikán Harvey nebo tropická bouře Imelda. V Houstonu při hurikánu Harvey v roce 2017 napršelo přes 120 centimetrů vody a celý Texas musel řešit miliardové škody. Imelda, která Texas zasáhla loni, patřila k bouřím s největším množstvím srážek.

V oblasti pobřežního Port Aransasu se nyní mají lidé připravit na vlny vysoké 1,2 metru. V Galvestonu už nyní stoupá voda, některé ulice jsou zaplavené a silné mořské vlny strhly část mola.

Beta se má v dalších dnech přesouvat na sever podél texaského pobřeží a k Houstonu může dorazit už jenom jako tlaková níže ve středu. Bude postupovat do Louisiany a v Arkansasu nebo Mississippi může způsobit záplavy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Udeří supertajfun Goni. Filipíny se chystají na příchod nejhorší letošní…

31.10.2020 16:04 V očekávání nejsilnější letošní bouře na celém světě evakuovaly filipínské úřady již téměř milion…

Vietnam odklízí spoušť po tajfunu Molave, už se blíží další silná bouře

30.10.2020 10:29 K Vietnamu, kde od středy zahynulo téměř 40 lidí v důsledku tajfunu Molave, se blíží další bouře.…

Tajfun Molave se prohnal Vietnamem. Nejméně 35 mrtvých, desítky lidí se…

29.10.2020 15:42 Aktualizováno Nejméně 35 lidí zahynulo a více než 50 se pohřešuje v důsledku tajfunu Molave, který v posledních…

Hurikán Zeta zeslábl na tropickou bouři. Živel má první oběť, moře se…

29.10.2020 08:25 Aktualizováno Hurikán Zeta, který ve středu dorazil k jihovýchodnímu pobřeží amerického státu Louisiana, nyní nad…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama