Čínu svírají nesnesitelná vedra, jezera vysychají, vegetace hoří

Čínský meteorologický ústav po 12 dnech snížil stupeň varování před vedrem z nejvyššího červeného na oranžový, tedy druhý nejvyšší. V provincii S'-čchuan ale i dnes vystoupala teplota na jedné ze měřicích stanic na 43,9 stupně Celsia.

Čína, ilustrační foto

Nízké hladiny řek oslabily schopnosti hydroelektráren generovat energii, což na řadě míst vedlo k uzavření továren, omezení otvírací doby obchodů či vypnutí klimatizace v kancelářských budovách, píší agentura Reuters a zpravodajský server BBC News.

Vlna veder trvá v Číně již přes 70 dní, což je nejvíce v historických záznamech. Nejhůře postižena je oblast kolem nejdelší čínské řeky Jang-c’-ťiang. Zhruba 30 procent z 600 meteorologických stanic podél řeky zaznamenalo v posledních dnech rekordní teploty.

Čínská finanční metropole Šanghaj, ležící v deltě Jang-c’-ťiangu, vypnula osvětlení nejznámějších památek včetně televizní věže zvané Perla Orientu, město Lu-čou ve snaze o úsporu elektřiny nyní nechává pouliční osvětlení zhasnuté zcela.

Nejrozsáhlejší čínské sladkovodní jezero Pcho-jang-chu v provincii Ťiang-si se zmenšilo o 75 procent, sdělily místní úřady. To dělá velké starosti zemědělcům, kteří na vodu z jezera spoléhají při zavlažování svých polí a úrody.

Zemědělské úřady ve městě Čchung-čching, které sousedí s provincií S'-čchuan, rovněž přijaly nouzová opatření na ochranu zvířat z více než 5000 prasečích velkofarem, které čelily v důsledku horka velkým problémům, informovala čínská státní média.

"Škody na úrodě a nedostatek vody se mohou rozšířit i do souvisejících odvětví, což může vést k zásadnímu nárůstu cen či v nejhorším případě k potravinové krizi," uvedl profesor Lin Čung působící na univerzitě v Hongkongu.

Provincii S'-čchuan a město pod úřední správou Čchung-čching sužují rovněž požáry vegetace. Jeden z místních obyvatel Čang Žung-chaj uvedl, že po čtyřdenním požáru v horské oblasti okresu Ťiang-ťin byly přerušeny dodávky vody i elektřiny. "Lidé musí ujít deset kilometrů, aby si nabili telefon," prohlásil.

Na fotografiích zveřejněných na sociální síti Weibo, která je čínskou obdobou twitteru, bylo vidět obyvatele Čchung-čchingu a S'-čchuanu, jak při čekání na povinné testy na koronavirus trpí vedrem a někteří dokonce omdlévají, napsala agentura Reuters.

Témata: Čína | EuroZprávy.cz

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Hurikán Ian míří nad Floridu, mlže zesílit na čtvrtý stupeň z pěti

27.09.2022 21:50 Aktualizováno Hurikán Ian dnes ráno udeřil na západní část Kuby a zesílil na třetí kategorii z pěti. Kubánské…

Související:

Právě se děje

reklama