Hurikán Laura si v USA vyžádal šest obětí. Zeslábl na tropickou bouři, hrozí tornáda

Šest obětí si ve Spojených státech vyžádal hurikán, který se ve čtvrtek přehnal přes stát Louisiana a v noci na dnešek zeslábl na méně nebezpečnou tropickou bouři. Do vnitrozemí s sebou bouře přesto přinesla prudký déšť a varování před tornády, píše agentura AP.

Podle Národního střediska pro hurikány (NHC) se bouře během dneška stočí na východ nad údolí řeky Mississippi a v sobotu zasáhne státy u pobřeží Atlantského oceánu.

Úřady v Louisianě dříve oznámily čtyři úmrtí, které způsobily padající stromy. V noci na dnešek v souvislosti s hurikánem zaregistrovaly další dva zemřelé. Jeden muž utonul, když se s ním potopila loď, další zemřel na otravu oxidem uhličitým z nouzového generátoru.

Střed bouře se ve čtvrtek odpoledne místního času (dnes brzy ráno SELČ) přesunul nad jih Arkansasu a rychlostí 24 kilometrů v hodině směřoval na severovýchod. Podle předpovědi na většině území státu naprší až 178 milimetrů srážek, což může způsobit bleskové záplavy.

Before and after #Hurricane #Laura in Lake Charles, Louisiana #wx #louisiana #louisianawx #lakecharleslouisiana #wsaz pic.twitter.com/IiAeSgGukk

— Ryan Epling (@WSAZRyanEpling) August 27, 2020

Státy Mississippi a Arkansas vydaly rovněž varování před tornády. Patrně větrný vír již poničil střechu kostela v odlehlé části severovýchodního Arkansasu, píše AP.

Ačkoliv za sebou Laura v nechala zpustošené domy i celé čtvrti a přes 900.000 domovů a podniků bez elektřiny, bouře nakonec způsobila menší škody, než se úřady obávaly. Určit celkový rozsah devastace však potrvá dny, a do té doby může bouře opět zesílit, uvádějí meteorologové.

"Je jasné, že jsme neutrpěli absolutní katastrofické škody, jak jsme si mysleli," uvedl guvernér Louisiany John Bel Edwards. "I tak jsou škody obrovské," dodal. Bez elektřiny se ocitlo nejméně 867.000 domů a podniků v Louisianě, Texasu a Arkansasu.

Vítr hurikánu dosáhl po zásahu pevniny maximální rychlosti 241 kilometrů za hodinu, čímž překonal hurikán Katrina z roku 2005, který zaplavil mimo jiné New Orleans, vyžádal si na 1833 obětí a v šíři napáchaných škod se do historie Spojených států zapsal jako jedna z nejhorších přírodních katastrof. V Louisianě tehdy udeřil s větrem o rychlosti 201 kilometrů za hodinu.

Související

Následky řádění hurikánu Laura

Ničivé hurikány budou častější, pokud se nezlepší ochrana klimatu, varují vědci

Ničivý hurikán Laura se přehnal přes Karibik a americký stát Louisiana. Ačkoliv po přesunu na pevninu značně zeslábl, z hurikánu čtvrté kategorie na kategorii prvního stupně, zanechal za sebou poničené domy, výpadky proudu, záplavy a zapříčinil několik úmrtí. Laura se stala jednou z nejsilnějších bouří, které kdy zasáhly tuto část světa a vědci varují, že pokud svět nezačne bojovat s globálním oteplováním, stanou se tyto hurikány normou.
Následky řádění hurikánu Laura

V Louisianě začal úklid po hurikánu Laura, do oblasti míří Trump

Lidé v americkém státě Louisiana začali s úklidem v oblastech, které zasáhl hurikán Laura. Místní úřady je ale varovaly, že musejí počítat s tím, že v současném horkém a dusném počasí budou týdny bez dodávek vody a elektrického proudu. Zasažená místa v Louisianě a sousedním Texasu se dnes chystá navštívit prezident Donald Trump, informovala agentura AP.

Více souvisejících

hurikán Laura (srpen 2020) Hurikán Počasí povodně v USA USA (Spojené státy americké) Tornádo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy