Hurikán Laura si v USA vyžádal šest obětí. Zeslábl na tropickou bouři, hrozí tornáda

Šest obětí si ve Spojených státech vyžádal hurikán, který se ve čtvrtek přehnal přes stát Louisiana a v noci na dnešek zeslábl na méně nebezpečnou tropickou bouři. Do vnitrozemí s sebou bouře přesto přinesla prudký déšť a varování před tornády, píše agentura AP.

Následky řádění hurikánu Laura
doporučujeme

Podle Národního střediska pro hurikány (NHC) se bouře během dneška stočí na východ nad údolí řeky Mississippi a v sobotu zasáhne státy u pobřeží Atlantského oceánu.

Úřady v Louisianě dříve oznámily čtyři úmrtí, které způsobily padající stromy. V noci na dnešek v souvislosti s hurikánem zaregistrovaly další dva zemřelé. Jeden muž utonul, když se s ním potopila loď, další zemřel na otravu oxidem uhličitým z nouzového generátoru.

Střed bouře se ve čtvrtek odpoledne místního času (dnes brzy ráno SELČ) přesunul nad jih Arkansasu a rychlostí 24 kilometrů v hodině směřoval na severovýchod. Podle předpovědi na většině území státu naprší až 178 milimetrů srážek, což může způsobit bleskové záplavy.

Státy Mississippi a Arkansas vydaly rovněž varování před tornády. Patrně větrný vír již poničil střechu kostela v odlehlé části severovýchodního Arkansasu, píše AP.

Ačkoliv za sebou Laura v nechala zpustošené domy i celé čtvrti a přes 900.000 domovů a podniků bez elektřiny, bouře nakonec způsobila menší škody, než se úřady obávaly. Určit celkový rozsah devastace však potrvá dny, a do té doby může bouře opět zesílit, uvádějí meteorologové.

zdroj: YouTube

"Je jasné, že jsme neutrpěli absolutní katastrofické škody, jak jsme si mysleli," uvedl guvernér Louisiany John Bel Edwards. "I tak jsou škody obrovské," dodal. Bez elektřiny se ocitlo nejméně 867.000 domů a podniků v Louisianě, Texasu a Arkansasu.

Vítr hurikánu dosáhl po zásahu pevniny maximální rychlosti 241 kilometrů za hodinu, čímž překonal hurikán Katrina z roku 2005, který zaplavil mimo jiné New Orleans, vyžádal si na 1833 obětí a v šíři napáchaných škod se do historie Spojených států zapsal jako jedna z nejhorších přírodních katastrof. V Louisianě tehdy udeřil s větrem o rychlosti 201 kilometrů za hodinu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Meteorologům došla jména pro cyklóny. Začínají znovu

18.09.2020 20:14 Teprve podruhé od poloviny 50. let došla meteorologům předem připravená jména pro cyklóny nad…

Bouře Sally zesílila na hurikán druhé kategorie, už bičuje jih USA

16.09.2020 14:08 Aktualizováno Oblasti na jihu Spojených států už začaly pociťovat dopady bouře Sally, která se na americké…

K Bermudám se blíží hurikán Paulette

13.09.2020 16:54 Aktualizováno Tropická bouře Paulette nad Atlantikem zesílila na hurikán a pohybuje se směrem k souostroví…

U pobřeží Floridy se vytvořila tropická bouře, hrozí vznik hurikánu

12.09.2020 21:33 U jižního pobřeží Floridy se vytvořila tropická bouře Sally, která podle předpovědi v příštích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama