Laura se stala hurikánem 4. stupně, na jihu USA se čeká devastace

Hurikán Laura se žene Mexickým zálivem k americkým státům Texas a Louisiana jako hurikán čtvrtého stupně a na jihu Spojených států by tak mohl napáchat obrovské škody. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) nově předpovídá "katastrofickou bouři, extrémní vítr a bleskové záplavy".

Hurikán Laura
doporučujeme

Krátce po poledni SELČ byl hurikán asi 540 kilometrů jihovýchodně od texaského Galvestonu. Ze satelitních snímků je podle dnešního oznámení Národního střediska pro hurikány (NHC) patrné, že jde o velmi rozsáhlý systém, který pokrývá velkou část Mexického zálivu.

"Očekáváme rozsáhlý výpadek elektřiny a vyvracení stromů. Budou poškozeny obytné domy i podniky," řekl meteorolog z louisianského města Lake Charles Donald Jones, jehož citovala agentura AP. Lake Charles se nyní nachází nejblíže středu hurikánu. "Situace bude velmi vážná," varoval Jones.

Meteorologové a úřady dnes vyzývali obyvatele ohrožených oblastí, aby odjeli dříve, než bude pozdě. Bouře má na pevninu udeřit krátce po půlnoci místního času (ve čtvrtek dopoledne SELČ), uvádí televize CNN.

Laura z hurikánu první kategorie na druhý nejvyšší stupeň americké škály zesílila za pouhých 15 hodin. Po poledni místního času byla asi 320 kilometrů na jih od texaského města Port Arthur a její trajektorie se z dřívějšího severozápadního kurzu stáčela více k severu. Podle NHC ji už doprovázel vytrvalý vítr o rychlosti až 220 kilometrů v hodině.

Meteorologové předpověděli, že předtím, než "extrémně nebezpečný" hurikán dorazí k pevnině, poryvy zesílí až na 230 kilometrů za hodinu. Ze satelitních snímků je patrné, že Laura je velmi rozsáhlý systém, který pokrývá velkou část Mexického zálivu. Na americkém pobřeží může strhávat střechy z domů a zanechat celé obce pod vodou.

"Na některých místech, až se lidé ve čtvrtek ráno probudí, nebudou moci uvěřit, co se stalo," citovala agentura AP odbornici na hurikány Stacy Stewartovou.

Zatím není zcela jasné, zda největší nápor hurikánu zasáhne východ Texasu nebo jihozápad Louisiany, v obou regionech byla nařízena evakuace statisícům lidí. Vyhlášky o povinné či doporučené evakuaci se dnes ráno týkaly celkem 1,5 milionu lidí.

V Texasu mělo přikázáno svá bydliště opustit 385.000 lidí z měst Beaumont, Galveston a Port Arthur, dalších 200.000 lidí pak z nízko položené oblasti Calcasieu Parish v Louisianě. Meteorologové varují, že tam voda může dosáhnout do výše čtyř metrů a smést obydlená místa. Vzedmutí hladiny moře bylo už dnes dopoledne hlášeno z Lafourche Parish u New Orleans.

"Rýsuje se nám tady ohromná bouřka," konstatoval guvernér Louisiany John Bel Edwards. AP poznamenává, že je to další velká výzva pro úřady, které už mají plné ruce práce s epidemií covidu-19. Právě Louisiana se v tomto směru řadí mezi nejhůře zasažené americké státy.

Úřady i meteorologové dnes opakovali výzvy k evakuaci, na kterou už zbývalo jen několik hodin. Guvernér Edwards z obav, že se lidé nestačí včas dostat do bezpečí, řekl, že je nezbytné odejít do dnešního poledne místního času (19:00 SELČ). V Calcasieu Parish podle CNN evakuovali i stovky vězňů.

"Uposlechněte doporučení vašeho lokálního úřadu. Když vám říkají, abyste šli pryč, jděte pryč! Dnes je to věc života a smrti," vzkázal koordinátor Národní meteorologické služby (NWS) Joel Cline.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouře Beta udeřila. Stav přírodní katastrofy platí pro 29 oblastí v Texasu

22.09.2020 08:43 Do amerického Texasu dorazila tropická bouře Beta. Očekává se, že přinese hlavně vydatný déšť. Beta…

Meteorologům došla jména pro cyklóny. Začínají znovu

18.09.2020 20:14 Teprve podruhé od poloviny 50. let došla meteorologům předem připravená jména pro cyklóny nad…

Bouře Sally zesílila na hurikán druhé kategorie, už bičuje jih USA

16.09.2020 14:08 Aktualizováno Oblasti na jihu Spojených států už začaly pociťovat dopady bouře Sally, která se na americké…

K Bermudám se blíží hurikán Paulette

13.09.2020 16:54 Aktualizováno Tropická bouře Paulette nad Atlantikem zesílila na hurikán a pohybuje se směrem k souostroví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama