Supercyklon Amphan má v Indii a Bangladéši už 84 obětí, Kalkata je zpustošená

Již nejméně 84 obětí si vyžádal cyklon Amphan, který se přehnal přes východní Indii a Bangladéš. S odvoláním na úřady obou jihoasijských zemí o tom dnes informovala agentura AFP, podle níž se jednalo o nejsilnější bouři v oblasti Bengálského zálivu v tomto století. Čtrnáctimilionové indické město Kalkata a okolí je od středečního večera bez dodávek elektřiny a na některých místech bylo přerušeno i telekomunikační spojení.

Čtrnáctimilionové indické město Kalkata a okolí je od středečního večera bez dodávek elektřiny a na některých místech bylo přerušeno i telekomunikační spojení. Vichr ve městě odnášel střechy domů, vyvracel stromy, které padaly na zaparkovaná auta, a v důsledku lijáku byly zaplaveny ulice i kalkatské letiště.

Na pobřeží Indie a Bangladéše byly kvůli silné bouři v pondělí a v úterý preventivně evakuovány více než tři miliony lidí při operaci, kterou komplikovala opatření přijatá v souvislosti s šířením koronaviru. Tisíce evakuovaných se nyní nebudou mít kam vrátit, protože ve venkovských oblastech cyklon zničil množství domů z nepálených cihel. Rozsah škod se úřady snaží zjistit, práci ale záchranářům komplikují stržené mosty, neprůjezdné silnice a nefungující telefony.

V Bangladéši zemřelo 12 lidí. V indickém státě Bangla (Západní Bengálsko) zahynulo 72 osob včetně 15 v Kalkatě, sdělila šéfka místní vlády Mamata Banerdžíová. "Je to větší neštěstí než covid-19," prohlásila politička, která stav ve státě Bangla přirovnala k válečné situaci. Životy si v obou zemích nejčastěji vyžádalo zřícení domů, utopení a pády stromů.

#SuperCycloneAmphan hits Bengal ! Complete power outage in our area. #AmphanCyclon #AmphanUpdates #WestBengal #WeatherUpdate #Amphan #AmphanCyclone #CycloneAmphan #CycloneAmphanUpdates pic.twitter.com/9SlJG1ZVL3#AmphanCyclon

— प्रशांत राठौर (@prashan49939961) May 21, 2020

Kádžal Basu, který bydlí ve 12. patře jedné z výškových budov v Kalkatě, na facebooku napsal, že se mrakodrap v bouři "houpal ze strany na stranu jako při zemětřesení". "Bylo slyšet zvuky skřípajícího kovu a rozbíjení skla. Vichr vytrhával palmy z kořenů. Na třech místech se přetrhly elektrické dráty a prskaly z nich jiskry," vylíčil situaci podle serveru BBC News Basu.

"Během 45 minut byly ulice venku zatopeny a voda pronikla i do přízemí domů," řekl BBC další z obyvatelů Kalkaty Šámik Bág. "Stromy a pouliční lampy se řítily k zemi, okenní tabulky v okolí se vysypaly. Vypadával internet a byl slyšet dětský křik," dodal.

V Bangladéši je bez elektřiny nejméně milion lidí. Pod vodou se v této nízko položené zemi ocitly stovky pobřežních vesnic, které zaplavila vzedmutá hladina Bengálského zálivu. Voda dosahující výšky až pěti metrů prolomila desítku ochranných hrází.

Supercyklon Amphan nad indickou pevninu dorazil ve středu odpoledne. Vítr dosahoval rychlosti 170 kilometrů za hodinu s maximálními poryvy až 190 kilometrů za hodinu. Přes noc bouře zeslábla a přesunula se nad Bangladéš.

Související

Módí, Naréndra (indický premiér)

Zkáza po supercyklonu Amphan. Indický premiér Módí přijel obhlédnout škody

Indický premiér Naréndra Módí dnes navštívil Kalkatu a z letadla si prohlédl škody, které za sebou nechal cyklon Amphan. V Indii a Bangladéši bouře zabila 96 lidí, přičemž nejničivěji se projevila právě v indickém státě Bangla (Západní Bengálsko) a jeho středisku Kalkatě. Módí tomuto státu přislíbil pomoc ve výši deseti miliard rupií (3,3 miliardy korun).

Více souvisejících

cyklon Amphan (květen 2020) Indie

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy