Brazilcům se karneval zadrhl, Chorvaté je pokořili na penalty. Uspěli v nich také Argentinci

V pátek odstartovala dvěma zápasy čtvrtfinálová fáze letošního fotbalového mistrovství světa a oba duely nakonec musely rozhodnout až penalty. Nejprve se představili Chorvaté a Brazilci a všeobecně se očekávalo, že Jihoameričané navážou na svůj osmifinálový karneval v duelu s Jižní Koreou, jenže po většinu duelu hráli opatrně, stejně jako Chorvaté, kteří ale měli opticky nečekaně více balón na svých kopačkách. Góly padaly až v prodloužení, když nejprve uchvátil svým slalomem Neymar. Zdálo se, že Brazilci míří za postupem, ale vyrovnat ještě stihl Petkovič a následovaly penalty. V nich byli úspěšnější Balkánci, opět i díky gólmanovi Livakovičovi. To jiný jihoamerický favorit z Argentiny penalty v duelu s Nizozemskem, které dokázalo v samotném závěru základní hrací doby z 0:2 vyrovnat na 2:2, zvládl.

Protože se přeci jenom ve čtvrtfinále hraje o postup do bojů o medaile, nedalo se čekat, že nabídne útočné hody z obou stran. Už první utkání mezi Chorvatskem a Brazílií to potvrdilo. Brazilci rozhodně od úvodních minut nepředváděli takový karneval, jaký předvedli v osmifinále s Jižní Koreou, jelikož Chorvaté proti nim tentokrát nastoupili s presinkem, na který dlouho „kanárci“ nenacházeli odpověď. Dlouho se tak nemohli dostat do žádných příležitostí, stejně tak ovšem i Chorvaté, kteří měli překvapivě větší územní převahu. A tak tedy si museli fanoušci na první šanci počkat, až po změně stran se do ní dostal Raphinha svým stříleným sraženým centrem, jenž stihl včas vykopnout do bezpečí gólman Livakovič. 

Přestože se nedá mluvit o nějaké dominanci ze strany Brazilců, byli to oni, kteří měli nebezpečnější příležitosti. Do jedné z nich se dostali v 55. minutě, kdy Livakovič tentokrát zneškodnil šanci Neymarovi, deset minut na to pak proti chorvatskému gólmanovi neuspěl ani Paquetá. Následně opět z levé strany nenašel recept na Livakoviče Neymar. Zatímco Livakovič byl chvílemi jak na kolotoči, Alisson na druhé straně se dlouhou dobu docela nudil. Branka nepadla ani na jedné straně a šlo se do prodloužení. 

Až v nastavení jeho první části rozčísnul pokračující opatrnou hru svou akcí Neymar, jenž po narážečkách s Rodrygem a Paquetou dovezl balón po slalomu mezi obránci a kličce před gólmanem až do prázdné branky - 1:0. Už se zdálo, že Brazilci míří za postupem, jenže Chorvaté se v prodloužení zmohli na jedinou střelu a z té dokázal Petkovič vyrovnat na 1:1. Následovaly tak penalty, v jejichž úvodu nejprve Rodryga vychytal Livakovič, zatímco na chorvatské straně se nemýlil nikdo ze čtveřice Vlašič, Majer, Modrič, Oršič. Na druhé straně rozhodl Marquinhos svou střelou jen do tyče. Brazílie tak nadále bude čekat na zisk titulu mistrů světa, na který čeká již od roku 2002.

Ani ve druhém pátečním čtvrtfinále mezi Nizozemskem a Argentinou jeho úvod nenabídl žádnou příležitosti, na první z nich se muselo počkat až do 35. minuty a šlo o příležitost rovnou gólovou. Dostali se do ní Jihoameričané a byl u toho rovnou Messi, jenž poslal přesnou přihrávku, bez toho aniž by se na adresáta podíval, do běhu Molinovi, jenž unikl bránícímu Van Dijkovi a otevřel tak skóre - 1:0. 

Pak se opět dlouho čekalo na další možnost, která přišla až v 63. minutě. Tehdy totiž zahrávali Argentinci volný přímý kop, konkrétně Messi, jenž ale pálil těsně nad. Osm minut na to se ale Argentinci dočkali další branky, když sudí Lahoz nařídil pokutový kop poté, co fauloval na hranici šestnáctky Dumfries Acuňu. K následné penaltě se postavil samozřejmě Messi, který se tak podruhé na turnaji z puntíku trefil, přičemž se jednalo o jeho třetí pokutový kop na tomto MS. To jakoby probudilo Nizozemce, kteří začali hrát v poněkud větších obrátkách než doposud. A zasloužili se o to i střídající hráči, díky kterým se také podařilo nakonec duel zdramatizovat. V 83. minutě Berghuis poslal centr na Weghorsta a ten přesnou hlavičkou snížil na 1:2. Nizozemci se rázem hnali za vyrovnáním, například Luuk de Jong střílel do boční sítě. Za chvíli se strhla na hřišti mela mezi oběma týmy, do které se zapojili i náhradníci Nizozemska, když poté, co Parades fauloval Akého, Argentinec napálil balón na nizozemskou střídačku. Ti si to samozřejmě nenechali líbit a výbuch emocí byl na světě. Rozhodčí Lahoz tak proto nastavil až deset minut a dal tak Nizozemcům šanci na vyrovnání. Ti se ho dočkali v samotném závěru, když zahrávali přímý kop, ovšem takovým způsobem, který nikdo nečekal. Další střídající Nizozemec Koopmeiners totiž rovnou nestřílel, ale na krátko přihrál vedle zdi na Weghorsta. To oklamalo Argentince natolik, že s ním následně nikdo nešel a Weghorst dopravil míč do sítě - 2:2. 

V následném prodloužení Argentinci tlačili Nizozemce, seč mohli, především v jeho druhé části, jenže dvakrát proti Noppertovi neuspěl ani Lautaro Martínez a následně si na nizozemského gólmana přímo z rohu nepřišel ani Di María. Fernández to vše završil střelou do tyče. Následovaly tedy opět penalty, které však vůbec dobře nezačali Nizozemci, když Van Dijk a Berghuis neproměnili. Na druhé straně Argentinci první tři penalty proměnili. Když Fernández neproměnil, zdálo se, že by se Evropané mohli vrátit ještě do hry, ale jejich naděje utnul rázně proměněnou penaltou Lautaro Martínez.

Konečné výsledky čtvrtfinálových zápasů mistrovství světa ve fotbale 2022 v Kataru (9.12.2022):

Chorvatsko - Brazílie 1:1 (0:0, 0:0) po prodl., na pen. 4:2
Branky: 117. Petkovič - 105.+1 Neymar. Penalty proměnili: Vlašič, Majer, Modrič, Oršič - Casemiro, Pedro. Neproměnili: Rodrygo, Marquinhos. Rozhodčí: Oliver - Burt, Beswick (všichni Angl.) - Van Boekel (video, Niz.). ŽK: Brozovič, Petkovič - Danilo, Casemiro, Marquinhos. Diváci: 43.893

Chorvatsko: Livakovič - Juranovič, Lovren, Gvardiol, Sosa (110. Budimir) - Modrič, Brozovič (114. Oršič), Kovačič (106. Majer) - Pašalič (72. Vlašič), Kramarič (72. Petkovič), Perišič. Trenér: Dalič

Brazílie: Alisson - Militao (106. Alex Sandro), Marquinhos, Silva, Danilo - Casemiro, Paquetá (106. Fred) - Raphinha (56. Antony), Neymar, Vinícius Júnior (64. Rodrygo) - Richarlison (84. Pedro). Trenér: Tite

Nizozemsko - Argentina 2:2 (2:2, 0:1) po prodloužení, na pen. 3:4
Branky: 83. a 90.+11. Weghorst - 35. Molina, 73. Messi (z pen.) Penalty proměnili: Koopmeiners, Weghorst, L. de Jong - Messi, Paredes, Montiel, Lautaro Martínez. Neproměnili: Van Dijk, Berghuis - Fernández. Rozhodčí: Lahoz - Devís, Pérez del Palomar - Hernández (video, všichni Šp.). ŽK: Timber, Weghorst, Depay, Berghuis, Bergwijn, Dumfries, Lang - Samuel (asistent trenéra), Acuňa, Romero, Lisandro Martínez, Paredes, Scaloni (trenér), Messi, Otamendi, Montiel, Pezzella. Diváci: 88 235

Nizozemsko: Noppert - Timber, Van Dijk, Aké - Dumfries, De Roon (46. Koopmeiners), F. de Jong, Blind (64. L. de Jong) - Gakpo (113. Lang) - Bergwijn (46. Berghuis), Depay (78. Weghorst). Trenér: Van Gaal

Argentina: E. Martínez - Romero (78. Pezzella), Otamendi, Lisandro Martínez (112. Di María) - Molina (106. Montiel), De Paul (66. Paredes), Fernández, Mac Allister, Acuňa (78. Tagliafico) - Álvarez (82. Lautaro Martínez), Messi. Trenér: Scaloni

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Polský sudí Marciniak se nenechává rozhodit kritikou výkonu ve finále MS. Francouzům poslal jasný vzkaz

Každý fotbalový fanoušek má jistě ještě stále v živé paměti úchvatné finále letošního mistrovství světa ve fotbale v Kataru, ve kterém se Argentinci střetli s Francouzi a ve kterém to byli právě Jihoameričané, jimž se podařilo po stavu 3:3 po prodloužení vyhrát na penalty 4:2. Jenže Francouzi stále nemůžou očividně skousnout tuto porážku, a nejenže se tak ve Francii objevila petice pro opakování finále, kterou podepsalo už 200 000 lidí, ale stále tam sílí i kritika hlavního sudího zápasu, Poláka Szymona Marciniaka. Podle Francouzů totiž přinejmenším jeden z argentinských gólů neměl vůbec platit.

Více souvisejících

MS ve fotbale Katar 2022 Fotbal

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy