Evropská liga: Sparta si již bez trenéra Ščasného vyšlápla na Inter Milán. Plzeň remizovala ve Vídni, Liberec se Soluní prohrál

Praha - Tenhle zápas byl velmi ostře sledován a to nejen kvůli tomu, že na pražskou Letnou zavítal jeden z nejslavnějších italských klubů Inter Milán. Na začátku tohoto týdne totiž - jak známo - skončil dosavadní sparťanský kouč Zdeněk Ščasný. Stalo se tak poté, co pod jeho vedení pokračovali Pražané v nevábných výkonech, které vyvrcholily o posledním víkendu, kdy před domácím publikem prohráli v pražském derby se Slavií 0:2. Kormidla se tak pro zatím ujal dosasvadní asistent trenéra David Holoubek, jenž zároveň působí i jako trenér sparťanské juniorky, a premiéra pro tohoto teprve šestatřicetiletého stratéga vyšla opravdu na jedničku. Fotbalisté Sparty totiž narozdíl od víkendového derby předvedli velmi kvalitní výkon a díky tomu tak až nečekaně letenští porazili aktuálně třetí nejlepší celek italské ligy. Na tento úspěch pak v rámci 2. kola základních skupin Evropské ligy UEFA ve čtvrtek nenavázaly další dva čeští zástupci v této soutěži. Plzeňská Viktorka na hřišti Austrie Vídeň pouze bezbrankově remizovala, Slovan Liberec, jenž doposud na evropské scéně předváděl kvalitní výkony a kterého ovšem v současnosti trápí nemalá marodka, pak pro změnu doma prohrál s PAOK Soluň 1:2.

Nový prozatímní kouč pražské Sparty David Holoubek udělal pro čtvrtreční duel s Interem Milán hned několik změn v základní sestavě a učinil tak především v záložní řadě. Kdo se ale výrazně zapsal do dějin tohoto očekávaného zápasu na pražské Letné, tak tím byl útočník Václav Kadlec. Ten totiž rozradostnil sparťanské fanoušky již po sedmi minutách hry. Tehdy plně využil kolmice, kterou mu poslal Bořek Dočkal a i s příspěním bránícího Mela, jenž tedy tečoval střelu domácího forvarda, tak tedy celkem nečekaně rychle vedla Sparta 1:0. Ještě neuběhla ani první půlhodina hry a Sparta dokonce vedla už o dvě branky a opět u toho byl Václav Kadlec. K tomu se tehdy balón dostal od Frýdka poté, co Sparťané rozehráli volný přímý kop tak nečekaně a tak rychle, že to obrana hostů nestačila ani zaregistrovat a Kadlec tak tedy byl s míčem v šestnáctce úplně osamocen a mířil tak na milánskou branku, 2:0. Ve druhé půli se sice favorizovaným hostům podařilo snížit, když po Mazuchově chybě skóroval v 71. minutě Palacio, ovšem i když se v tu chvíli zdálo, že Spartu čekají ještě těžké chvíle, přišel nakonec na řadu v 75. minutě Ranocchiho faul na Pulkraba, za což italský fotbalista uviděl druhou žlutou, tedy i červenou kartu a odešel tak předčasně do kabin. Krátce na to pak výhodu o jednoho muže navíc domácí dokázali využít, když Dočkalův centr na zadní tyč usměrnil hlavou do sítě nikým nebraněný stoper Holek. Ten tak tedy zvýšil na konečných 3:1. A co se týče prozatímního kouče Davida Holoubka, ten si tak tedy hlasitě řekl o delším setrvání na místě hlavního kouče tohoto klubu.

Duel úřadujícího českého šampiona Viktorie Plzeň, která k němu musela jako jediný český zástupce v rámci tohoto kola základních skupin cestovat za hranice a to konkrétně do Vídně, kde ji přivítala tamní Austria, skončil bez branek a to i přesto, že se domácímu celku podařilo během tohoto duelu dostat míč do sítě Západočechů hned dvakrát. Pokaždé ale jejich gól nebyl nakonec uznán. Pojďme popořádku. Nejprve dostal míč do plzeňské branky Grünwald a to poté, co tak usměrnil přetažený centr, tento gól však nebyl uznán kvůli těsnému ofsajdovému postavení, ve kterém se měl ocitat dobíhající Kayode. Druhý neuznaný gól přišel na řadu po hodině hry. I tehdy byl v hlavní roli domácí Kayode, jemuž se mu podařio vsítit branku po svém brejku, ovšem ani tentokrát gól nebyl uznán kvůli ofsajdu. Nutno říct, že to byla ještě spornější situace než ta první. Duel i proto skončil tedy nerozhodně 0:0.

Pod Ještědem si už na to zvykli. Stejně jako v předchozích duelech Evropské ligy, tak i nyní se libereckým fotbalistům podařilo vstřelit velmi rychlý gól a stejně jako v minulém zápase proti Karabachu, tak i proti Soluni Severočeši skórovali v době, kdy neuběhla ani první minuta. Tentokrát se takto rychle z gólu radoval Komličenko, jehož před tím uvolnil Sýkora a jenž tak tedy otevřel skóre zápasu, 1:0. Jakkoli zápas začal pro Liberec opět dobře, tentokrát z toho nakonec tři body nebyly. A to i proto, že se hostům už v 10. minutě podařilo vyrovnat na 1:1 a to z penalty, která byla nařízena po Sýkorově hraní rukou. Následný pokutový kop pak proměnil Athanasiadis. Sice bylo ze strany svěřenců kouče Jindřicha Trpišovského vidět, že se snaží o to, aby duel nakonec vyhráli, Komličenko však po přihrávce od Coufala trefil pouze tyč. Na druhé straně ovšem byli hosté úspěšnější. Po Leovasově centru z levé strany na konečných 1:2 vstřelil v 82. minutě gól Athanasiadis.

Konečné výsledky 2. kola základních skupin Evropské ligy UEFA (29.9.2016):

SKUPINA A:

Manchester United - Luhansk 1:0Branka: 69. Ibrahimovic

Fenerbahce - Feyenoord Rotterdam 1:0Branka: 18. Emenike

SKUPINA B:

Astana - Young Boys Bern 0:0

Olympiakos Pireus - APOEL Nikósie 0:1Branka: 10. Soteriu

SKUPINA C:

Gabala - Mohuč 2:3Branky: 57. Gurbanov (z pen.), 62. Zenjov - 41. Muto, 68. Córdoba, 78. Öztunali

St. Etienne - Anderlecht Brusel 1:1Branky: 90. + 4. Roux - 62. Tielemans (z pen.)

SKUPINA D:

Zenit Petrohrad - Alkmaar 5:0Branky: 26. a 59. Kokorin, 48. Giuliano, 66. Criscito (z pen.), 80. Šatov

Dundalk - Maccabi Tel Aviv 1:0Branka: 72. Kilduff

SKUPINA E:

AS Řím - Astra Giurgiu 4:0Branky: 15. Strootman, 45. + 2. Fazio, 47. Fabrício (vl.), 55. Salah

Austria Vídeň - Viktoria Plzeň 0:0

SKUPINA F:

Genk - Sassuolo 3:1Branky: 8. Karelis, 25. Bailey, 61. Buffel - 65. Politano

Bilbao - Rapid Vídeň 1:0Branka: 59. Etxebarria

SKUPINA G:

Ajax Amsterdam - Standard Lutych 1:0Branka: 28. Dolberg

Celta Vigo - Panathinaikos Atény 2:0Branky: 84. Guidetti, 89. Wass

SKUPINA H:

Gent - Konyaspor 2:0Branky: 17. Saief, 33. Neto

Šachtar Doněck - Braga 2:0Branky: 5. Stěpaněnko, 56. Kovalenko

SKUPINA I:

Schalke - Salcburk 3:1Branky: 15. Goretzka, 47. Caleta-Car (vl.), 58. Höwedes - 72. Soriano

Krasnodar - Nice 5:2Branky: 33. a 65. (z pen.) Joaozinho, 86. a 90. + 3. Ari, 22. Smolov - 43. Balotelli, 71. Cyprien

SKUPINA J:

Fiorentina - Karabach 5:1Branky: 39. a 45. + 2. Babacar, 63. a 78. Zárate, 43. Kalinič - 90. + 2. Ndlovu

Slovan Liberec - PAOK Soluň 1:2Branky: 1. Komličenko - 10. (z pen.) a 82. Athanasiadis

SKUPINA K:

Hapoel Beer Ševa - Southampton 0:0

Sparta Praha - Inter Milán 3:1Branky: 7. a 25. V. Kadlec, 76. Holek - 71. Palacio

SKUPINA L:

FC Curych - Osmanlispor 2:1Branky: 45. + 1. Schönbächler, 79. Čavuševič - 73. Maher

Steaua Bukurešť - Villarreal 1:1Branky: 19. Muniru - 9. Borré

Související

Fotbal, ilustrační fotografie

Plzeň dvakrát v zápase s Frankfurtem prohrávala. V závěru dvěma brankami šokovala soupeře

Zdálo se, že po delší době budou čeští fotbaloví fanoušci po zápasu nějakého českého zástupce v pohárové Evropě zklamaní. Ovšem i když to s fotbalisty Plzně na zaplněném stadionu ve Frankfurtu vypadalo bledě, nakonec i oni ve svém úvodním zápase v rámci hlavní fáze Evropské ligy přispěli do českého koeficientu. Ještě v 85. minutě sice Západočeši prohrávali 1:3, v závěru se jim ale dvěma slepenými brankami, o které se postupně postarali Adu a Jemelka, podařilo duel zremizovat na konečných 3:3 a připsat si tak za tento zápas bod.
SK Slavia Praha

Fotbalisté Slavie si na úvod hlavní fáze Evropské ligy poradili s Ludogorcem

Poté, co minulý týden úspěšně do pohárové Evropy vstoupila pražská Sparta, která po 19 letech hrála první zápas v Lize mistrů a doma si poradila se Salcburkem 3:0, se nyní ve středu poprvé v hlavní fázi Evropské ligy představila pražská Slavia. Jejím prvním soupeřem byl pro změnu bulharský Ludogorec Razgrad. Na jeho hřišti sice nejprve Pražané hráli opatrně, postupem času ale přebírali iniciativu a dospěli tak k celkem kontrolované výhře 2:0, přičemž se o góly postupně postarali Jurásek a Chytil.

Více souvisejících

Evropská liga (fotbal) AC Sparta Praha Fotbal

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše

Leden sice ukrojil z roku 2025 teprve prvních pár dní, ale lidé už mají k dispozici výhled počasí na celý zbytek měsíce. Meteorologové slibují typické lednové počasí a nevylučují sněžení i v těch nejnižších polohách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy