Český paralympijský výbor v problémech. Odcestují paralympionici do Tokia?

Čeští paralympionici se nacházejí ve stejné situaci, jako tomu bylo před osmi lety. Tehdy byl právě Český paralympiský výbor Mezinárodním paralympijským výborem suspendován a to proto, že v Česu vedle sebe fungují jak Český svaz tělesně postižených sportovců, tak i Česká asociace tělesně hendikepovaných sportovců. A stejný problém trápí paralympioniky i letos. Od roku 2012 se ho totiž nepodařilo vyřešit. „Mezinárodní paralympijský výbor vede dialog s Českým paralympijským výborem o stanovách. A Český paralympijský výbor zůstává jeho členem,“ sdělil Českému rozhlasu Radiožurnál Craig Spance, mluvčí Mezinárodního paralympijského výtahu.

olympiáda

K problémům kolem dvou fungujících asociacích se vyjádřila výkonná předsedkyně Českého paralympijského výboru Alena Erlebachová. „Tyto dva svazy nejsou schopny splnit úkol Mezinárodního paralympijského výboru, aby se sloučily. Každý má jiný názor na stanovy. My už jsme těch jednání, ať už jednostranných, dvoustranných nebo s pomocí Mezinárodního paralympijského výboru, měli více než dvě stě,“ řekla.

Proč nevidí sloučení obou asociací jako tu nejlepší cestu, vysvětloval Viktor Zapletal, předseda České asociace tělesně hendikepovaných sportovců: „V tuto chvíli chápeme jakékoliv sloučení jako slepou vývojovou uličku. Aby mohl sport hendikepovaných přežít a mohl se rozvíjet, vůbec není o tom, zda se někdo sloučí, nebo nesloučí. Musíme být integrační jako celek, spolupracovat se svazy zdravých a tak dále. Pak nám stačí jediná struktura, která bude zastřešovat paralympijské sporty.“

Podle slov předsedkyně Českého svazu tělesně postižených sportovců Radky Kučírkové je chyba především na straně Českého paralympijského výboru, který prý nemá potřebný kontrolní mechanismus valné hromady. „Z hlediska Mezinárodního paralympijského výboru je klíčová uzavřenost a netransparentnost Českého paralympijského výboru. Ten nemá od doby svého založení roku 1994 ustavený statut valné hromady. Ve výkonném výboru je pět jmenovaných osob, které fungují jako výkonný výbor a valná hromada,“ přiblížila Kučírková.

Právě to by měl nakonec vyřešit návrh nových stanov, ale pokkud je Mezinárodní paralympijský výbor neschválí, je Český paralympijský výbor opět blíže k suspendaci a tudíž neúčasti na blížících se Letních paralympijských hrách v Tokiu.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Francouzský soud shledal Abdeslama vinným, odsoudil ho na doživotí

29.06.2022 21:57 Francouzský soud dnes odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění Salaha Abdeslama,…

Počasí: Bouřit bude ještě dnes a zítra, vyplývá z výstrahy

29.06.2022 06:30 Česko si v posledních dnech užívá hodně bouřlivého počasí, které postihuje především Čechy. Jinak…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Spory jsou u konce. Plavání dostane zvláštní kategorii pro transgenderové…

19.06.2022 21:12 Aktualizováno Plavání se jako první sport rozhodlo zavést kategorii "open" pro transgenderové sportovce na…

Související:

Právě se děje

reklama